Naukowcy z Universidade Federal do Rio Grande do Sul w Porto Alegre odkryli, że urodzenie przez cesarskie cięcie zwiększa o 58 procent ryzyko występowania otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy swoje badania prowadzili na grupie 2 tys. osób w wieku od 23 do 25 lat.

 

Dr Helena Goldani, która kierowała zespołem badawczym, zauważa, że istnieją przesłanki świadczące o tym, że cesarskie cięcie może mieć wpływ na późniejszy obwód w pasie. Zaznacza jednak, że nie można tu mówić o związku przyczynowo–skutkowym.

 

Badaczka wyjaśnia, że przyczyną skłonności do otyłości u dzieci rodzonych przez cesarskie cięcie może być fakt, że noworodki te nie mają kontaktu z korzystnymi bifidobakteriami w kanale porodowym matki. Wpływają one na późniejszy metabolizm dziecka.

 

Wyniki badań brazylijskiego zespołu przyjęte zostały jednak z dużym sceptycyzmem przez naukowców. Dr Xavier Pi–Sunyer z New York Obesity Research Center podkreśla, że główną wadą jest brak danych na temat wagi matek (otyłe kobiety częściej potrzebują cesarskiego cięcia), a także cukrzycy ciężarnych.

 

W Brazylii notuje się największy odsetek urodzeń przez cesarskie cięcie. W ten sposób na świat przychodzi 44 procent dzieci. Wiele zabiegów wykonywanych jest bez uzasadnienia medycznego.

 

żar/Tvp.info