Ukraina: Partia Zełenskiego wygrywa wybory - zdjęcie
21.07.19, 21:26Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Ukraina: Partia Zełenskiego wygrywa wybory

2

Zakończyły się wybory parlamentarne na Ukrainie. Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wg danych exit-poll zdobyła najwięcej głosów i zagłosowało na nią prawie 44% wyborców. Drugie miejsce zdobyła prorosyjska Opozycyjna Platforma. Szef państwa zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka.

Do parlamentu wejdą też partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki, partia Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko oraz partia Hołos rockmana Swiatosława Wakarczuka.

Badania exit-poll przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii i Centrum imienia Razumkowa. Zgodnie z sondażem sprzed komisji wyborczych na godzinę 17.00, czyli dwie godziny przed zamknięciem lokali, partia Sługa Narodu zdobyła 43,9%, prorosyjska Opozycyjna Platforma uzyskała 11,5% głosów, partia Europejska Solidarność Petra Poroszenki - 8,9%, a Batkiwszczyna - 7,6%.

 Jeśli dane exit poll się potwierdzą, do parlamentu wejdzie też Hołos Swiatosława Wakarczuka z wynikiem 6,3%. To ta partia jest wskazywana jako możliwy koalicjant zwycięzcy wyborów - partii Sługa Narodu.

Dane te nie przekładają się jednak wprost na liczbę miejsc w parlamencie, które zdobyły poszczególne partie, ponieważ około połowy deputowanych startowało w okręgach jednomandatowych, a tam część osób występowała jako kandydaci niezależni.

- Występowaliśmy z propozycjami dla pana Wakarczuka jeszcze na początku mojej kampanii prezydenckiej. Nie możemy więcej nalegać. Mamy wyższe notowania od Głosu, jednak zapraszamy pana Wakarczuka na rozmowy – oświadczył W. Zełenski na konferencji prasowej w sztabie wyborczym Sługi Narodu.

Prezydent powtórzył, że na stanowisku premiera widzi "guru ekonomicznego", i podziękował wyborcom za to, że uwierzyli jego ugrupowaniu. - Ten wynik jest oznaką ogromnego zaufania, ale i wielką odpowiedzialnością. Nie zawiedziemy Ukraińców - zapewnił.

- Nasze główne priorytety są takie, jak każdego Ukraińca. Jest to zakończenie wojny, uwolnienie naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją - oświadczył Zełenski.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (2):

twitter:@PromocjaPWS2019.07.22 9:11
Dzisiaj normalność nazywa się kontrowersją, wszelkie normy/prawdy straciły ważność, bezdyskusyjność, a wynika to z tzw.zwrotu lingwistycznego, który przeniósł się do nauk społecznych, a który wyw. się z filozofii analitycznej. Wykwitem zwrotu lingwistycznego jest m.in. teoria gender. SPIS TREŚCI historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#spi MITOLOGIA NOWOCZESNOŚCI historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mit ANTROPOLOGIA ANTYCHRZEŚCIJAŃSKA historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#ant ANTROPOLOGIA KONSTRUKCJONISTYCZNA historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#kon ANTROPOLOGIA MAGICZNA historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mag TEZA O KONFLIKCIE RELIGII I NAUKI , KOMPETENCYJNY KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , SPRAWA GALILEUSZA historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#ane Więcej też na kanale P. Karonia: youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i wiedzaspoleczna.pl
K.M.2019.07.22 4:05
Klisza z Polski. I bardzo dobrze dla Ukrainy.