Ukradli Polsce 41 mln zł! Kolejna mafia zatrzymana przez CBŚP - zdjęcie
03.08.18, 12:40Policja.gov.pl

Ukradli Polsce 41 mln zł! Kolejna mafia zatrzymana przez CBŚP

"Nieodprowadzona akcyza, podatek VAT i clo, gdyby papierosy trafiły na rynek, wynosiłyby w sumie nawet 41 milionów złotych" - o takich stratach mówi prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury regionalnej. Centrale Biuro Śledzcze Policji dokonało rozbicia międzynarodowej grupy przestępczej.

Sprawa dotyczy międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem papierosami. Z ustaleń śledczych wynika, że grupę tworzyli m.in. obywatele Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji i Włoch. Mechanizm działania grupy polegał na wykorzystaniu uproszczonej procedury tranzytu międzynarodowego, za pomocą utworzonych do tego podmiotów gospodarczych, które pozorowały działalność handlową, uwiarygadniając realizowane transakcje i przemieszczenia tranzytowe towarów z pominięciem uiszczenia należnych podatków.

W trakcie działań na terenie Unii Europejskiej łącznie zatrzymano pięć osób.

Zatrzymani są także podejrzani o narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w wysokości niemal 15 mln. zł. Podczas działań, u jednego z zatrzymanych policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar ponad 250 tysięcy euro.

mor/cbsp.policja.pl/Fronda.pl