Ujawniono treść listu Mosbacher do Morawieckiego - zdjęcie
27.11.18, 12:30

Ujawniono treść listu Mosbacher do Morawieckiego

Dziennikarze ,,Dziennika Gazety Prawnej'' oraz ,,RMF FM'' opublikowali na Twitterze zdjęcie listu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie adresowane do premiera Mateusza Morawieckiego. W liście tym ambasador Georgette Mosbacher krytykuje rząd PiS za jego postawę wobec telewizji TVN.

Nie wiadomo, czy list jest autentyczny; amerykańska ambasada tego nie potwierdziła. W tekście jest ponadto błąd w nazwisku premiera: zamiast ,,Morawiecki'' napisano ,,Moraweicki''.

W domniemanym liście ambasady, który miał zostać przyjęty przez rząd jako nieakceptowalny, czytamy między innymi:
,,Jest zdumiewające, że postacie publiczne atakują dziennikarzy, którzy wypełniają funkcje niezależnych mediów w polskiej żywotnej demokracji''; i dalej: ,,Jest zaskakujące, że członkowie rządu wydają się być bardziej zainteresowani podważaniem motywacji dziennikarzy i próbują łączyć TVN z ekstremizmem''.

W liście wymienia się wprost szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, który w jednym z wpisów na Twitterze pytał TVN, co stacja ma do powiedzenia w związku z informacjami, jakoby reportaż ,,Superwizjera'' o urodzinach Hitlera był prowokacją lub zgoła ustawką.

bb/twitter