UE: "więcej środków" przeciwko reżimowi Łukaszenki - zdjęcie
19.10.21, 09:16fot. yt/wilnoteka / pixabay

UE: "więcej środków" przeciwko reżimowi Łukaszenki

7

Wczoraj odbyło się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że przeciwko reżimowi Łukaszenki potrzeba "więcej środków".

- Zobaczymy, o czym zadecydują państwa członkowskie - zastrzegł Borrell.

Jeszcze przed posiedzeniem niemiecki MSZ Heiko Maas wskazał, że Łukaszenka to "szef sieci przewoźników nielegalnych migrantów". Maas zagroził sankcjami liniom lotniczym, które zaangażowane są w masowy przewóz migrantów na Białoruś.

- Nie będziemy dłużej tolerować firm, które zarabiają na tym, że dowożą uchodźców do Niemiec i do innych krajów europejskich. Dlatego musimy omówić konsekwencje dla linii lotniczych i to, że potrzebne nam są sankcje, które jasno mówiłyby, że nie akceptujemy takich działań - powiedział Maas.

Podobne stanowisko zajął łotweski MSZ Edgars Rinkevics. Łotwa, podobnie jak Polska, jest obiektem hybrydowym ataku reżimu Łukaszenki.

- Musimy wprowadzić surowsze sankcje (…) Oznacza to objęcie nimi tak zwanych firm turystycznych, które organizują loty. Uważam również, że musimy w pełni ukarać Belavię, aby nie mogła otrzymać żadnego wsparcia - powiedział.

Polska już w piątek przekazała Unii swoje stanowisko. Podkreślono, że reżim Łukaszenki świadomie stara się zdestabilizować sytuację w Unii Europejskiej, wykorzystując w tym celu migrantów oraz ich dzieci. Odbyła się następnie długa dyskusje na ten temat, w której wzięli udział ambasadorowie państw członkowskich UE.

Z kolei Łukaszenka w dalszym ciągu oskarża Zachód o zamach na jego kraj.

- Wprowadzają sankcje. Finansują protesty, ekstremizm, terroryzm. Bojówkarze przekradają się i przygotowują. My nie tylko o tym wiemy, ale nad tym pracujemy - mówił.

jkg/biełsat

Komentarze (7):

Grizzly2021.10.19 9:47
Dziękujemy ci Jarosławie że tak dzielnie bronisz Białoruskiej granicy przed głodującymi i marznącymi dziećmi
Anonim2021.10.19 10:07
Nie rozpłacz się.
Anonim2021.10.19 10:07
"głodującymi i marznącymi dziećmi", a jaki rodzic wysyła dzieci na poniewierkę głodu i zimna?
Anonim2021.10.19 10:09
Opiekę dzieciom powinien zapewnić zapraszający na Białoruś?
Anonim2021.10.19 9:38
Ciągłe mówią o Łukaszence? a dlaczego nie mówią nic o źródle? o Putinie? O jego interesach w destabilizowaniu UE? to jest klucz do rozwiązania sprawy "turystyki"? ale i nie tylko? Faryzeusze?
Anonim2021.10.19 9:39
Widać, że destabilizacja UE jest potrzebna Niemcom?
Anonim2021.10.19 9:43
a świstak siedzi, i zawija sreberka?