Tylko u Nas! Waszczykowski: wszystko zależy od nas, czy będziemy twardzi i nie ulegniemy, czy Europa i Łukaszenka nas złamią - zdjęcie
16.11.21, 16:30fot. yt/rmf fm/polskie radio pr3

Tylko u Nas! Waszczykowski: wszystko zależy od nas, czy będziemy twardzi i nie ulegniemy, czy Europa i Łukaszenka nas złamią

37

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: W ostatnim czasie Unia zmienia nieco podejście do sytuacji migrantów atakujących z terytorium Białorusi polską granicę, ale tym samym granicę Unii Europejskiej i NATO. Czy EU przychyli się do współfinansowania muru, który powstanie na naszej wschodniej granicy? Jeśli tak, to czy zrobi to uznając potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa krajów członkowskich czy będzie chciała stawiać Polsce jakieś dodatkowe warunki?

Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były szef MSZ: Pozycja Unii do wczoraj ewoluowała, co prawda powoli, ale w dość korzystnym kierunku dla nas. Pomimo pewnej niechęci dla obecnego polskiego rządu jednak spotykaliśmy się z politycznym werbalnym poparciem. Rozpoczęły się nawet konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi na temat poparcia. Wyasygnowano też kwotę 25 mln euro na dopłatę do tego muru. Tak więc są to pewne pozytywne fakty.

Wczoraj niestety Pani Merkel zdecydowała się na bezpośredni kontakt z Łukaszenką i zadała cios tej polityce, ponieważ od lipca ubiegłego roku, kiedy to Łukaszenka sfałszował wybory na Białorusi, Unia była dość solidarna w tym, żeby z Łukaszenką nie rozmawiać i nie uznawać go za lidera Białorusi. Sankcje wobec Białorusi co prawda były kosmetyczne, ale cały czas były wspierane przez Unię. Obecnie – niestety – ta polityka może ulec zmianie, ponieważ Pani Merkel złamała tę solidarność i podjęła rozmowy z białoruskim dyktatorem na własną rękę. Uważam to za cios, ponieważ ta decyzja nie była podjęta ani po konsultacjach, ani nawet po poinformowaniu członków Wspólnoty.

Obecnie mamy do czynienia z hybrydowym atakiem ze strony Białorusi i w mojej ocenie wróży to jak najgorzej, ponieważ Łukaszenka takim obrotem sprawy będzie zachęcony, ponieważ został uznany i teraz będzie próbował sprzedać tych migrantów Unii Europejskiej, biorąc pieniądze za nic albo będzie chciał doprowadzić do tego, że Unia Europejska ich weźmie, ponieważ oni pokazują coraz większą desperację ataku. On natomiast liczy na to, że ktoś w Unii się ugnie i ich weźmie.

Pan Paweł Lisicki w ostatnim „Do Rzeczy” pisze, że podjęcie rozmów z Łukaszenką jest jednoznaczne z uznaniem go za lidera Białorusi. Czy myśli Pan, że w tej sytuacji może zostać utworzony przez Polskę jakiś korytarz do przerzutu tych migrantów do Niemiec?

Niekoniecznie. Jeśli Łukaszenka wywrze na Unię nacisk i Unia się ugnie, to można ich zabrać z Białorusi samolotami i przewieźć gdzie indziej. Po tej agresji wobec naszych służb nie sądzę natomiast, żebyśmy ich przepuszczali przez terytorium Polski. Po tych czynnych atakach na naszych funkcjonariuszy uważam, że nie powinno do tego dojść, no chyba że w jakichś zamkniętych zakratowanych wagonach, ale proszę sobie wtedy wyobrazić relacje światowych mediów. Także ten scenariusz zdecydowanie wykluczam.

Jedynym wyjściem w mojej opinii jest zabranie ich drogą powietrzną, które ominęłyby nasze terytorium.

No ale w obecnej sytuacji i na tym etapie jest to zwycięstwo Łukaszenki i to jest cios w politykę bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Szef rosyjskiego MSZ Ławrow zaproponował scenariusz podobny do tureckiego, żeby Unia podobnie jak Turcji płaciła Łukaszence za przetrzymywanie tych migrantów. Jak by Pan poseł to skomentował?

Nie ma tu podobieństwa tych dwóch sytuacji. Na terenie Turcji są uchodźcy, którzy opuścili tereny opanowane przez wojnę – bądź to wojnę domową jak w Syrii, bądź też wojnę wywołaną przez Państwo Islamskie w kurdyjskim Iraku czy w kurdyjskiej Syrii i w innych częściach tamtego regionu. Na Białorusi mamy natomiast do czynienia ze sztucznie wytworzonym konfliktem i mamy migrantów, którzy przyjechali za własne pieniądze. Nie można w tym przypadku ulegać Łukaszence i oferować mu pieniędzy za to, żeby on teraz ich odesłał. On powinien ponieść za to konsekwencje.

Natomiast teraz mamy taką sytuację, że Pani Merkel i Pan Macron złamali solidarność europejską. Prezydent Francji zaczął równolegle rozmawiać z Putinem. Ten ruch zdecydowanie możemy uznać za skoordynowany pomiędzy Niemcami i Francją. Oni to zawsze robią w tandemie i od lat ignorują struktury europejskie.

Dalsza reakcja w dużej mierze zależy jednak od nas, czy będziemy twardzi i nie ulegniemy, czy Europa i Łukaszenka nas nie złamią. Musimy też brać pod uwagę sabotaż, jaki jest w Polsce prowadzony przez opozycję totalną.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę

Komentarze (37):

polityka PIS2021.11.18 14:01
na granicy problemy a Duda idzie sobie na mecz, na granicy problemy a Duda sobie jedzie do Czarnogóry, na granicy problemy a Duda i Morawiecki ogłaszają światu, że z Łukaszenką i Putinem nie będą rozmawiać więc do zrobienia porządku na granicy bierze się Merkel i Macron i od razu są efekty a Duda z Morawieckim i tym co stworzył San Escobar wszystkich naokoło pouczają i dalej uprawiają ten swój obłędny pisowski bełkot o mocarstwowości
kefas2021.11.18 8:11
Dzięki pisowieckim dyplomatołkom Polską nie liczy się na arenie międzynarodowej, chyba, że San Escobar.
Anonim2021.11.17 13:54
JBĆ PiS!😁😁😁
Jacek2021.11.17 19:56
JAC anonima 13.54 on to lubi ,pedał JBA🤢🤮🤮🤮🖕🖕🖕
Eustachy2021.11.17 11:55
Moskal , Niemiec nie osiędzie , dobędziem pałasza ,hasłem naszym zgoda będzie i ojczyzna nasza !
pije po 13tej2021.11.17 11:45
Jak Białoruś i Rosja nałożą na nas restrykcje energetyczne to trzeba będzie owies siać żeby konie karmić i mieć czym się przemieszczać .
Eustachy2021.11.17 11:44
Moskal , Niemiec nie osiędzie , dobędziem pałasza ,hasłem naszym zgoda będzie i ojczyzna nasza !
alzara_2021.11.17 9:38
Nie możemy liczyć na Niemcy i Francję, oni kierują się zawsze własnym interesem i wykorzystają każdą okazję , żeby coś dla siebie zrobić. Czasem coś i dla nas skapnie, ale to są sprawy odpryskowe. Odnoszę wrażenie, że Merkel i Macron załatwili teraz to, czego wcześniej nie udało się im załatwić, bo nasza granica dała im okazję do rozmów. Jesteśmy zdani na siebie i musimy sobie poradzić. Myślę, że po uspokojeniu sytuacji nasza pozycja w świecie znacznie wzrośnie , także ekonomicznie i przyciągniemy inwestorów bardziej niż dotąd. Na wygranej na granicy stracą polscy sędziowie, bo siła państwa liczy się w świecie bardziej niż prawo.
! ! ! !2021.11.17 5:45
Czy naprawdę Jarek przewidział wszystko? A może jednak było lepiej „emigrantów” przepuścić przez Polskę, by sobie poszli do Niemiec? Jarek zdecydował „emigrantów” przezimować w lasach a to dało podstawy by problem na granicy Polska-Białoruś "rozwiązywali” nasi sąsiedzi. Teraz Rosja z Niemcami szuka rozwiązania. A to oznacza, że kuratela nad Polską będzie ustanowiona niebawem, czyli miękkie zabory Polski. Tak, siły pokojowe (tak zwane "peacekeepers”) będą decydować o naszych losach na kolejne 50lat.
Jan2021.11.16 22:25
O! To już cała Europa przeciw niepokalanej Polsce. Może czas zmienić leki?
zmień jasiu zmień2021.11.17 9:13
już czas
Jan2021.11.17 14:09
Jasne, ale weź przekonaj teraz Waszczykowskiego aby to zrobił
Ksiądz Bartold2021.11.16 22:15
Co za tłusta świnka! Zestawiać Unię Europejską z reżimem Łukaszenki? Tu naprawdę muszą być poważne problemy ze zdrowiem, gdy ktoś takie rzeczy wygaduje.
gorka2021.11.16 20:35
Za tym wszystkim stoją Niemcy, którym na rękę jest destabilizacja Polski. Świadczy o tym fakt, że UE, niemiecki organ nacisku na kraje w kierunku niemieckich interesów dalej grilluje Polskę, bezprawnie wstrzymuje fundusze, korumpuje polskich folksdojczów w celu podstawienia w miejsce propolskiego rządu naczelnego folksdojcza RP TW Oskara. I to wszystko, gdy Polacy bronią wspólnej granicy UE i NATO. Ślą wyrazy solidarności jednocześnie wbijając nam nóż w plecy. Jakże to typowe dla Teutonów!
Grizzly2021.11.16 19:51
Polak to świnia najpierw prowokuje podpuszcza kłóci się ze wszystkimi jest największym złodziejem w Europie a czuje sie zawsze pokrzywdzony i atakowany
Grizzly2021.11.16 19:49
Polska powinna zniknąć z mapy świata bo jak się to mówi nie potrafi sie dostosować do życia w społeczeństwie, zachód polski powinni zabrać Niemcy a wschód Rosja
Filip2021.11.16 19:38
TSUE musi bronić praworządności w Polsce przed politykami z PiS-u. W Polsce blisko nam do Białorusi nie tylko geograficznie. Izba Dyscyplinarna SN zawiesza sędziego bez jego wiedzy. "To jest jedno wielkie bezprawie". - To jest bardzo dziwne. O niczym nie wiedziałem, dopóki mnie dziennikarze nie poinformowali - tak swoją sytuację podsumowuje w rozmowie z Onetem sędzia Maciej Ferek z krakowskiego Sądu Okręgowego. Dziś sędzia dowiedział się, że uznana za nielegalną przez unijny Trybunał Sprawiedliwości Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego bezterminowo zawiesiła go w obowiązkach i pozbawiła połowy wynagrodzenia.
kat2021.11.16 19:37
Byłoby wszystko ok, gdybyśmy w Polsce nie mieli zdrajców, którzy wtórują Putinowi i Łukaszence, którzy skarżą nieustannie na Polskę błagając UE o jej ukaranie. Byłoby ok, gdyby nie rzesza bezmyślnych i bezwolnych "zombie" popierających wrogów Polski. V kolumna jest kulą u nogi polskiej podmiotowości, pomyślnego rozwoju kraju, bogacenia się polaków oraz utrzymania polskiego dziedzictwa z piękną tradycją i chrześcijańskimi wartościami. Czy bezmyślni zwolennicy zdrajców nie rozumieją, że opozycja dąży do zlikwidowania Państwa Polskiego? Czy elektorat opozycji nie dostrzega, że dorobek naszych Ojców zdrajcy chcą oddać w obce ręce? Czy rzesza zwolenników obcej agentury nie dostrzega dewastacji obyczajów, kultury i zbrukania moralności? Polacy, którzy zbłądziliście, uszanujcie krwawo zdobytą wolność i niepodległość. Naród zniewolony i poróżniony jest najłatwiejszym kąskiem dla agresora. Nie mamy gwarancji, że tocząca się wojna hybrydowa nie przyjmie formy konwencjonalnej. Polacy, obudźcie się!
Filip2021.11.16 20:06
W 2014 roku Andrzej Duda jako eurodeputowany w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów samorządowych, nie mając żadnych dowodów. W tym czasie Tadeusz Rydzyk i Zbigniew Ziobro w Brukseli twierdzili publicznie, że Polska nie jest krajem demokratycznym i wzywali UE do ingerencji w nasze wewnętrzne sprawy. Czy to nie było według ciebie donoszenie na Polskę?
jle_ffm2021.11.16 19:00
Jeśli dobrze zrozumiałem te wywody Waszcza, to kaczystowski reżim nie tylko walczy z innym reżimem Łukaszenki ale wychodzi na to że także walczy z Europą?
QWE2021.11.16 22:00
Oni walczą ze wszystkimi. Wkrótce zaczną walczyć ze sobą.
SLAWAN2021.11.16 18:49
Panie Mistrze, wszystko prawda, ale... Jest sporo szczególików, które wywalają do góry kołami wiarygodność tego rządu. A gdyby ta wiarygodność była, to nikt z opozycją włącznie nieśmiałby kwestionować posunięć rządu wobec barbarzyńców na naszej granicy. Polityka wobec pandemii - kosmiczna porażka i na tym stwierdzeniu się nie skończy. Przyjdzie czas na pozwy. Polityka finansowa - zamordyzm i niszczenie klasy średniej, podobno soli ziemi - "tej ziemi". Niszczenie spółek Skarbu Państwa, zwłaszcza enegetycznych - są tylko od dostarczania kasy. Ale to żywe przedsiębiorstwa. Nie można, jak PGE, mieć w d... wszystkiego i wszystkich, bo w końcu np. taki Czech dogada się z większym Niemcem i razem znajdą sposób.. No i tu nam się patriotyzm rozmienia na drobne. Pozdrawiam z Widzewa
PILNE!!2021.11.16 17:54
Ryszard Terlecki zakażony koronawirusem. Jeszcze rano był w Sejmie i siedział obok Kaczyńskiego. Jest nadzieja, że Jarosław I Karłowaty odejdzie na łąki Pana!!!
Może2021.11.16 18:33
ty szybciej .
Jan2021.11.16 23:54
Tak nie wolno!!! Nikomu nie wolno życzyć śmierci
Anonim2021.11.16 17:37
Angela i Makron już się podpinają żeby mącić. Straszą Łukaszenkę i Pitinka: mamy na granicy Unii Polaków i nie zawahamy się ich użyć - będziemy bronić granicy Unii do ostatniego Polaka.
Anonim2021.11.16 17:36
Najśmieszniejsze jest, jak przedstawiciel miękiszonów opowiada o byciu twardym.😁😁😁
matis892021.11.16 17:35
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Idiotów2021.11.16 17:35
na tym forum nie brak.
katolik2021.11.16 17:31
Wy kłamcy ---Masoni Europy juz złamali Polaków ----SSPIS PO PSL SLD zdrajca Polaków-----Belgijska prowincja Zachodnia Flandria ma najwyższy wskaźnik szczepień przeciw COVID-19 w Belgii, ale jednocześnie boryka się z najwyższym wskaźnikiem wykrytych przypadków koronawirusa od początku pandemii - informuje "Brussles Times".
Hania z pomorskiego2021.11.16 17:30
liczmy tylko na siebie, mur musimy wybudować za nasze pieniądze, granicy białoruskiej powinni bronić nasi żołnierze
POLSKIE MYŚLENIE2021.11.16 17:20
Polski węgiel nie truje innych - zanieczyszcza tylko Polskie powietrze
Za kilka lat uchodźcy już bez pomocy2021.11.16 17:09
Łukaszenki nakryją was czapkami, gdy Afryka przestanie nadawać się do zamieszkania w wyniku katastrofy klimatycznej wywołanej m.in. przez wasz polski węgiel.
Mateusz2021.11.16 17:08
Czesi odrzucili nową polską propozycję rozwiązania sporu o kopalnię Turów. Za nami 18 tur negocjacji i nie widać końca tej telenoweli. Minister Moskwa obiecała szybki sukces, a póki co idzie śladami ministra Kurtyki. A licznik kar TSUE bije i wskazuje już 135 mln zł...
PILNE!!! SZOK!!! TOTALNA MASAKRA!!!2021.11.16 17:05
San Escobar popiera Polskę
MaxFiend2021.11.16 16:56
Już was złamali. Nie macie żadnego ruchu i nie możecie nic zrobić! Nikt się z wami nie liczy, ale sami tego chcieliście. Brawo!
duch azora2021.11.16 16:55
Konflikt z Tuskiem już robi się nudny to Kaczyński kreuje konflit z Łukaszenką żeby oderwać Polaków od ekonomii dnia codziennego gdzie aktywa Polaków topnieją z dnia na dzień niczym bałwany na wiosnę .