TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Trwa potężny atak informacyjny na Polskę - zdjęcie
13.02.20, 10:00

TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Trwa potężny atak informacyjny na Polskę

46

Eryk Łażewski: W ostatniej, sobotnio-niedzielnej „Rzeczpospolitej” pojawiła się informacja, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda wkrótce rozporządzenie o zakazie wykonywania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Grożąc przy tym – w razie nie podporządkowania się wspomnianemu zakazowi – karą w wysokości 2 milionów euro dziennie. Informacja ta miała być przeciekiem, czyli nieformalną wiedzą wyniesioną właśnie z TSUE. Tymczasem sam Trybunał już 10 lutego zaprzeczył domniemaniu, jakoby to od niego wyszedł wspomniany „przeciek”. I pojawia się pytanie: o co tu chodzi? Po co „Rzeczpospolita” zamieszcza ten fałszywy news, kompromitując przy tym swoją wiarygodność?

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: To był typowy „fake news” dementowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Natomiast jest charakterystyczne, że on się ukazał w sobotę rano, kiedy Trybunał i wszystkie instytucje unijne nie działają i przez dwa dni żył własnym życiem w mediach w Polsce, gdzie wszystkie – jak pan wie – sobotnie i niedzielne programy telewizyjne oraz radiowe zaczynały się od tego, jako od pierwszego punktu. A więc jaki jest przekaz do Polaków? „Uwaga! Z powodu działań PiS-u Unia zabierze nam mega dużo pieniędzy”.

Uwaga: mamy do czynienia – mówię to bardzo świadomie – z wojną informacyjną przeciwko Polsce. Polskie służby specjalne powinny sprawdzić mechanizm tej wojny informacyjnej. W sytuacji, gdy wystawia się przeciwko naszemu krajowi w sposób ewidentnie zorganizowany tego typu „działa propagandowe” informacyjne, a właściwie dezinformacyjne.

Jest to fałszywa wiadomość. Zrobiła bardzo wiele krzywdy. Miała postraszyć Polaków. Dziwię się, że poważna gazeta, jaką jest „Rzeczpospolita”, zdecydowała się na zamieszczenie czegoś takiego. Oczekuję przeprosin. Ale też zbadania mechanizmu. Bo przecież przez cały weekend goście programów informacyjnych w różnych mediach rozmawiali o tym, że rzekomo Polska straci wielkie pieniądze.

Chciałbym dodać, że już 4 lutego informację o rzekomym zakazie orzekania przez Izbę Dyscyplinarną i astronomicznych karach za złamanie tego zakazu podał na Twitterze lewicowy działacz z Wrocławia Robert Wagner.

To, co pan teraz podaje, jest najsilniejszym argumentem za tym, aby zbadać mechanizm rozprzestrzenienia się absolutnie nieprawdziwej wiadomości na temat Polski, szkalującej Polskę. I teraz trzeba podać opinii publicznej tych wszystkich, którzy w tym zbiorowym akcie dezinformacji biorą udział. Obojętnie, czy są lewicowymi aktywistami, czy członkami Platformy Obywatelskiej, czy dziennikarzami

Dodam jeszcze, że według wspomnianego pana Wagnera źródłem miała być asystentka Rosarii Silvy de Lapuerty – wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE. A ponieważ sam Trybunał oficjalnie zaprzecza możliwości „przecieku”, pojawia się uzasadnione domniemanie, że ów „przeciek” powstał w Polsce i ma nastraszyć Polaków. Poderwać ich zaufanie do rządu.

Nie można tego wykluczać. Tym bardziej, trzeba to zbadać. Bo mamy do czynienia z grą strachem, z próbą zastraszenia Polaków przez różne środowiska: na pewno polityczne, może także dziennikarskie. Trzeba temu postawić tamę.

I pytanie: skąd to ostatecznie pochodzi, bo ja słyszałem ów fake news już w styczniu. Zasadniczym źródłem były media. Można więc powiedzieć, że to chyba media tak straszą!

To jest tak, że ktoś to wypuszcza w sposób świadomy, kierując się pewną taktyką. Przeciek żyje własnym życiem i potem nikt nie pamięta, kto to powiedział pierwszy. To funkcjonuje i wielu Polaków w ogóle nie dowie się o tym sprostowaniu ze strony Trybunału z Luksemburgu, ale będzie żyło w przekonaniu, że nam zabiorą pieniądze. I o to chodziło tym, którzy tego typu fake newsy, tego typu ewidentne kłamstwa, puszczają w przestrzeń publiczną.

Niezależnie jednak od tej całej afery, Trybunał Sprawiedliwości UE działa nadal. I czy może być tak, że on wyda wyrok negujący Izbę Dyscyplinarną SN, ewentualnie zarządzi tak zwane „zabezpieczenie” w postaci jej zawieszenia i kar finansowych?

Zwracam uwagę, że idea, aby karać kraje członkowskie Unii Europejskiej zabraniem pieniędzy została zmiażdżona przez inny Trybunał: Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO). Zresztą też z siedzibą w Luksemburgu. To jest taki „europejski NIK”. Idea ta została również odrzucona przez służby prawne Rady Europejskiej. Jak widać istnieje spór nie między Polska a Unią Europejską, tylko pomiędzy instytucjami unijnymi.

Jeżeli jednak stałoby się tak, że Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok niekorzystny dla polskiego rządu?

Nie ma co gdybać. Nie wpisujmy się w takie gdybanie: „co będzie, jak coś się stanie”, bo w ten sposób bierzemy udział w pewnej antypolskiej histerii, która nie jest w naszym interesie. Więc po prostu nie ma co rozważać tego typu scenariuszy, bo to jest właśnie wpisywanie się w cudzą narrację, że „Unia zabierze nam pieniądze” i tak dalej.

Komentarze (46):

ff2020.02.15 20:28
Skąd tu znowu tyle kacapskiego bydła ..onuce wyją aż im berety zrywa ...
ks. Bogusław2020.02.14 16:55
Panie Czarnecki; atak informacyjny czy dezinformacyjny?
Reytan2020.02.14 15:28
Komuna i Konfederacja RUSKA Racja.
lady chapel2020.02.14 5:00
Riczi - jak tam synalek?
robac2020.02.14 3:52
kto tych nazistow pedala kaczynskiego lubi na tym swiecie? zebrak i podnozek Trumpa to smiec na sprzedaz.
PolskaPiSowskaNaMarginesieSpecjalnejTroski2020.02.13 12:45
Polska PiSowska jest krajem specjalnej troski. W Unii Europejskiej wypychana na margines śmieszności. Niezdolna do zawierania koalicji. Przegrywający sromotnie wszelkie głosowania, żałosny, nabzdyczony dewocją outsider. Polska PiSowska jest skłócona dokładnie ze wszystkimi sąsiadami. Ośmieszone i martwe z powodu Polski są wszelkie "inicjatywy" trójkątów wyszehradzkich, trójmórz i centralnowschodnich aliansów europejskiego planktonu pod przewodnictwem marionetkowych wodzów z Polski. Polska PiSowska nie ma żadnych mocy sprawczych na arenie europejskiej, a w skali świata jest prawie bezludnym skansenem gospodarczym nad bałtycką kałużą. Jednakże Rysiek informuje kato-ciemnotę, że współrządzimy światem, bo kupujemy broń od USA (jak 50 innych krajów) i czołgamy się przed Izraelem.
Reytan2020.02.14 15:27
Jestes ubecka swinia.
Sonia2020.02.14 17:00
A czym była Polska za poprzedniego rządu ?Miała moc sprawczą ? jeszcze chwilę a byłaby kolejnym landem niemieckim w federacji niemieckiej.Nie do takiej Unii wstępowaliśmy,miała być Europa państw narodowych.Dziś dąży się do powstania eurokołchozu w którym nie będzie państw suwerennych,tępi się na siłę,kulturę ,patriotyzm,religię.To jest zamach na suwerenność.Nie po to nasi przodkowie walczyli o wolną Polskę aby Ją teraz w tak głupi sposób stracić.Kasa unijna idzie na drogi,banki,apteki,stadiony,orliki i inne pierdoły.Każdy myślący mający internet widzi ,że jakakolwiek większa inicjatywa jest brutalnie blokowana.Nie wolno nam być konkurencją dla Niemiec, możemy być tylko montownią w ich fabrykach.Naszą nadzieją jest sojusz z USA i budowa Trójmorza ,TO JEST NASZ PRIORYTET.
kłopoty z 'klawiaturka" tego chińskiego żówna?2020.02.13 12:35
@robaczek Miałeś pójść na "deski" jak Gołota ... A ty nic tylko "piszesz" TAKIE "komentarze" po polskiemu...
robaczek 2.02020.02.14 8:46
;] buziaczek *****
jawol2020.02.13 11:57
Jesteście cieniasy i nieudacznicy razem z Kaczyńskim,uczcie się od Biedronia jak się robi politykę.Niczego nie potaficie obronić w tym PE,ani nawet przedstawić swojej narracji.
Baśka2020.02.16 8:16
jawol wystarczy ,że robimy swoje tak jak Niemcy czy Francuzi
Masław2020.02.13 11:52
A Rysio swoje. Znam tego przygłupa bez zasad osobiście. Niczego się nie wstydzi
robac2020.02.14 3:55
rysiu, the dumb polack
Reytan2020.02.14 15:25
Stara propaganda zydowska znana z Polish Jokes.
Żyd Wyklęty2020.02.13 11:26
W pełni zgadzam się z Ryśkiem, trwa potężny atak informacyjny na Polskę. Polacy są atakowani informacjami o dokonaniach durnej zmiany, ten atak jest tak potężny że przebija się nawet przez propagandę reżimowej telewizji.
Janina2020.02.13 11:24
Nocą 21 listopada 2019 r. doszło do jednego z najgłośniejszych głosowań sejmowych w tej kadencji. Gdy Sejm wybierał swoich przedstawicieli w Krajowej Radzie Sądownictwa, marszałek Elżbieta Witek z PiS anulowała głosowanie, po czym przeprowadziła je ponownie. Wyników pierwszego nie podała, a w drugim Sejm wybrał samych kandydatów PiS. "Awarii tego dnia w Sejmie jednak nie było. Ustaliła to fundacja ePaństwo. Po głosowaniu zwróciła się do Kancelarii Sejmu o "dane dotyczących stwierdzonych awarii systemu" w minionej i obecnej kadencji. Kancelaria odpisała, że w przeszłości usterki się zdarzały, a konkretnie w 2015 i 2016 roku, gdy zgłoszono ich łącznie pięć. Z odpowiedzi wynika, że nie zgłoszono ich jednak podczas feralnego głosowania". Reasumując: Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek z PiS - SFAŁSZOWAŁA GŁOSOWANIE SEJMOWE!!!
Leszek2020.02.13 11:04
Co tak się dziwią, przecież przedstawiciele żydów powiedzieli jasno, że będą niszczyć Polskę na arenie międzynarodowej do momentu zapłacenia przez Polskę rozbuiniczego haraczu na rzecz kanali żydowskich.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.13 11:07
Oskarżasz PiS o spisek z Żydami?
Leszek2020.02.13 11:20
Wszyscy sprawujący do tej pory władzę w Polsce nie dziąlają dla dobra Naród i Polakow. To są fakty nie przypuszczenia. Dnia by mi zabrakło aby to pokazać. Drugi dzień na to , co by mógł zrobić prawdziwy patriotyczny Rząd dla całego Narodu. Skoro tego nie zrobili , to dla kogo pracują. Liczą się fakty. ZE 100% ZREALIZOWALI 1 % + Jeśli nie wiedzą jak zrobić więcej,nie powinni pchać się do władzy. Skoro ja widzę tysiące możliwości , dlaczego oni tego nie widzą.
Nairobi2020.02.13 12:12
"rozbuiniczego" - to po żydowsku?
robac2020.02.14 3:54
tepy antysemicki cieciu pedala. mamy wojska na twojej doopie i mozliwosc handlem jej i jej miejsca. gnij, antysemicki. na kolanach!
Antonim2020.02.13 10:44
Skąd pan Eryk Łażewski wie, że „Rzeczpospolitej” odzyskała powagę. O ile pamiętam to ładnych kilka lat temu straciła wszelką powagę i wiarygodność. Czy coś się zmieniło od tego czasu? Czy coś przeoczyłem? Proszę podać od kiedy ta gadzinówka jest znów poważna!
anonim2020.02.13 10:16
SPOKOJNIE - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA MATKA JEZUSA KRÓLOWĄ POLSKI !!!!!!! a zło ZAWSZE Z BOGIEM PRZEGRA !!
robaczek 2.02020.02.13 10:20
ja jestem szatan!!!!!!! ;] ide po ciebie!!!! zerknij przez ramie ;] juz tam jestem!!1 UUUUUAAAAAAAAAA!!!!! ide po calą rodzine!!!! ave satan!!!! ;] przesylam moc buziaczków z piekła!!! wpadaj na browarka!!
Leszek2020.02.13 11:08
Ty jesteś nikim jak po ciebie przyjdzie szatan to zesikasz się ze strachu. Sam nie wiesz co mówisz.
robaczek 2.02020.02.14 15:36
;] no kocham was ! ;] SATAN!!!!! ;] wszedzie te diabelki ruchajace aniolki widze czy jestem nawiedzony? ; ]
robaczek 2.02020.02.13 10:14
TRZEBA ANULOWAC BO PRZEGRAMY!!!!! ;] nie na Polske tylko na PIS!!! miśki!!! TO NIE TEN USTRÓJ ZEBY partia była jednoznaczna z krajem NO KUZWAS JAK WAS NIE KOCHAC!!! sami pokazujecie jakie z was komuchy!!! ;] jeszcze raz PIS to nie POLSKA!!!! partia to nie kraj!!! zrozumiały NEOKOMUCHY z pis??? ; ] no ! grzecznie tam pieski ;] wierne i gryzą ;] naaajjjjjss!!!
APo2020.02.13 10:21
Tak tak , nakręcaj się lewacki świrze
robaczek 2.02020.02.13 10:36
ja sie nie nakręcam! ja sie tyutaj swietnie bawie!! nigdzie takiego samozidiocenia grupy spolecznej nie ma! nigdize! i jeszcze dumni z tego! ;] ja tam was lubie i nawet troche kibicuje! ;] wiem ze wasza ideologia ni ma szans bo jest zwyczajnie durna i archaiczna, no ale fajnie ogladac wasze zaplute mordki. dziadki ibabcie rzyucajace sie o sprawy o ktorych nie maja pojecia i ktore nawet ich nie dotycza!! no ale .... przyzwyczajenia z PRL zostaly! wysatrczy zagrać odpowiednią nutę ; ] wy poważnie tego nie widzicie? czy zwyczajnie dobrze wam w takiej urojonej rzeczywistosci jednej sprawiedloiwej Polski na mapie calego swiata ;] nie zastanawia was np 27-1? nic nie dzwoni? zupelnie? ja pitole!!! ;] no jak was nie lubic!!?? ;] taka rozrywka ;]
Reytan2020.02.14 15:22
Komuna Konfederacja RUSKA Racja.
robaczek 2.02020.02.14 15:34
nie zrozumialem wypowiedzi. to jest reklama? skarga? donos? reytan ! wyplules i poszedles. wez posprzataj po sobie chociaz ;]
Pet2020.02.15 14:20
Bo im tęskno za tzw komuną, czy raczej za czasami realnego socjalizmu.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.13 10:01
TIK TOK TIK TOK czas płynie PiSdzielce dzisiaj ostatni dzień na tłumaczenie się przed UE ze swoich przestępstw zamachu stanu na trójpodział władzy w Polsce. Od jutra rusza unijny walec nic po was nie zostanie!
ktoś tam2020.02.13 10:39
Dobrze misiaczku, że już niedługo - teoretycznie - moje życie się skończy i więcej Twoich bredni nie będę musiał słuchać/czytać. A tak swoją drogą to ile Ci latek życia zostało, biorąc pod uwagę średnią statystyczną? Każdy dzień przybliża do końca. I do Sądu, bez przekupstwa, bez znajomości, bez układów...
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.13 11:06
niedługo takie trole jak ty same stwierdzą, że szkoda tracić czas na promowanie PiSdy
ktoś tam2020.02.13 11:42
Taaa... czas nieubłaganie płynie... To ile Ci tych latek zostało? A potem będzie prawdziwy trójpodział władzy, bez szwindli sędziowskich.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.13 12:31
ty sie wania nie interesuj życiem prywatnym obcych ludzi, ty patrz co PiSda robi z Polską i Polakami!
bob2020.02.13 13:35
Ale on cię pyta ile jeszcze pożyjesz w świetle statystyk medycznych jako "dumny gej" więc nie wymiguj się od odpowiedzi.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.13 14:38
mówiłem ci wania, żebyś się nie interesował
M 2020.02.13 11:45
W ramach edukacji dzieci i młodzieży należy precyzyjnie uświadamiać te grupy wiekowe o zgubnych skutkach chorób brudnych rąk
Jacek2020.02.13 13:17
Który duży kraj europejski realizuje rozdział władzy ustawodawczej od wykonawczej ? Znasz taki przykład ?
Jo2020.02.14 14:36
Dupusie Gejusie, ale się jarasz ;)
Jo2020.02.14 14:40
Czy przeinaczenie nazwy PiS wynika z twojej nienawiści do żeńskich organów rozrodczych,....????
Reytan2020.02.14 15:19
Komuna Konfederacja Jedna Racja.
bat na gejów2020.02.14 16:44
TIK TOK TIK TOK, idź partnerowi kakałko POmięszaj bo ma TIK TOK