TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Atak na suwerenność. Brukseli chodzi o polskie pieniądze - zdjęcie
24.01.20, 11:00

TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Atak na suwerenność. Brukseli chodzi o polskie pieniądze

51

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Premier Mateusz Morawiecki przedstawia nowelizację ustawy o sądach jako odpowiedź na „próbę rozchwiania całego polskiego ustroju” poprzez „kwestionowanie legalności powołania sędziów”. Jakie konsekwencje będzie mieć przyjęcie przez Sejm tej ustawy?

Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego (od 2014 do 2018 jego wiceprzewodniczący):Zwracam uwagę, że od dłuższego czasu na naszych oczach ujawnia się swoiste państwo w państwie. Jest to państwo sędziów, którzy uważają, że są specjalną kastą, ważniejszą grupą niż wybrany demokratycznie prezydent, wybierany demokratycznie parlament czy rząd. Symptomatyczne jest też to, że oni odnoszą się do prawa jednocześnie odchodząc od niego.  Przykładem dualizmu jest fakt, że sędziowie i reszta społeczeństwa są traktowani inaczej: przykładowo w sytuacji w której polityk czy zwykły obywatel są przyłapani na jeździe po pijanemu, czy za złodziejstwie – od razu są wyrzucani, przekreślani, skazywani. Sędziów, a także dziennikarzy – to nie dotyczy. Przedstawiciele tej kasty uważają, że  są jak zwierzęta z „Folwarku zwierzęcego” - „równiejsi od innych”, w rzeczywistości pokazując tym, że demokrację mają „w nosie”. 

Szef rządu wskazał, że wiele krajów UE ma w swoim prawodawstwie znacznie surowsze kary niż te, nad którymi trwa debata w Polsce. „Od komisji oczekujemy tylko tego, aby równo traktowała wszystkie kraje, aby nie dyskryminowała Polski. Polska jest takim samym członkiem Unii Europejskiej, jak kraje na zachód od nas, które samodzielnie reformują swoje sądownictwo i swoją prokuraturę" – powiedział. Jeśli jest tak jak twierdzi premier, to dlaczego mamy do czynienia z podwójnymi standardami?

Pan Premier musi tak mówić, choć historia najnowsza i historia integracji europejskiej, a zwłaszcza ostatnich 15 lat, uczy, że niestety państwa największe, najbogatsze, zwłaszcza te, które były założycielami Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali uważają, że im wolno więcej, a nam mniej. Właśnie to jest źródłem podwójnych standardów, to jest powodem takiej skrajnej hipokryzji różnych elit unijnych, które w praktyce pokazują, mówiąc staropolskim, nieco brutalnym językiem,  że „co wolno wojewodzie, to nie tobie, smrodzie”. W moim przekonaniu to nie dotyczy tylko Polski – ale i naszego rejonu Europy. Mamy do czynienia z dzieleniem Europy na lepszą i gorszą, Europę A (dawnej piętnastki, EWG) i Europę B... Krajom tej drugiej od razu zwracano uwagę na przykład na deficyty budżetowe, a choćby Francji uchodziło to na sucho przez lata. To paradoks, że kiedy Francja rządzona m.in. przez Ministra Finansów Pierre'a Moscovici rokrocznie przekraczała deficyt budżetowy, to wtedy on sam został mianowany... komisarzem europejskim, i będąc już nim robił piekło rządowi włoskiemu, który zresztą znacznie w mniejszym stopniu ten deficyt budżetowy  przekraczał. To pokazuje, że tutaj żadne reguły nie mają znaczenia, mówiąc potocznie – „wolna amerykanka”… To oczywiście nie może budować autorytetu UE i przyczynia się do wzrostu liczby eurosceptyków i cyników. 

Według premiera Morawieckiego, reforma sądownictwa jest konieczna z trzech powodów. Są to – jak powiedział - względy historyczne, względy efektywnościowe oraz wymiar dyskusji z Unią. W kontekście tych trzech powodów premier stwierdził, że: sądownictwo nie oczyściło się z czasów komunistycznych; sądy cały czas są opieszałe; chodzi o to, gdzie są granice kompetencji państwa, gdzie UE może ingerować w poszczególne dziedziny. Czy podziela Pan argumenty premiera? Czy ewentualnie jeszcze na coś by Pan zwrócił uwagę o czym szef rządu nie wspomniał? 

Ważne są tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze to, że w tej sprawie widać w sposób bardzo spektakularny to, że sprawa zamiany wymiaru niesprawiedliwości na wymiar sprawiedliwości stała się kolejnymi okopami „nieświętej trójcy”, gdzie łże-elita III RP buduje zasieki. Ci sami ludzie, którzy błogosławili bzdurne założenie Adama Strzembosza, teraz alergicznie reagują na wszelkie próby naprawy tej sytuacji. Nie chodzi jedynie o to, że jest to kwestia życiorysów sędziów, ale także pewnego doboru i pewnych mechanizmów. Duga sprawa, którą chciałem podkreślić, to aspekt międzynarodowy, i tutaj premier ma rację – na arenie europejskiej istnieją podobne rozwiązania, chodzi o wpływ polityków na sędziów, np. w Niemczech, gdzie politycy wprost wybierają sędziów Sądów landowych i Sądu Federalnego. To jakaś paranoja: wiceprzewodniczący bloku opozycyjnego Niemiec [Stephan Harbarth] poucza Polskę, że Polska śmie wybierać sędziów, choć... on sam przez szereg kadencji zasiadał w Bundestagu i wprost stamtąd przeniósł się bezpośrednio na stanowisko wiceprzewodniczącego niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. To, co absolutnie nie razi Niemców tam u siebie, razi u Polaków. Nie widzą belki we własnym oku, ale widzą źdźbło w polskim oku - jest to nie do przyjęcia.

Uważam zresztą, że jest to dyskusja zastępcza, tu nie chodzi o wymiar sprawiedliwości, tak jak nie chodziło o Trybunał Konstytucyjny, kornika drukarza w Puszczy, o media, tu chodzi o to – uwaga, o tym się nie mówi – że mamy teraz decydujący moment negocjacji dotyczących nowego, siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 - ostatniego budżetu, kiedy Polska przez cały okres będzie na plusie, czyli będzie dostawać więcej niż płacić będzie składek członkowskich. Chodzi o to, by na finiszu negocjacji Polska broniła się przed jakimiś absurdalnymi atakami. To jest skok na pieniądze, które się Polsce należą. Te pieniądze marzą się nie tylko krajom zachodnim i południowym, ale także państwom naszego regionu.

Podczas prac nad senacką uchwałą ws. ustawy dyscyplinującej padło wiele mocnych słów. Mówiono po stronie opozycji między innymi o „rosyjskim stylu” PiS. Skąd takie porównania? Czy przy stosunku opozycji do Rosji, słowach Tuska o Putinie, że to nasz człowiek w Moskwie, oraz w świetle spotkania Tomasza Grodzkiego z rosyjskim ambasadorem atakowanie PiS-u za rosyjski styl nie brzmi dość zabawnie?

Większość opozycji (bo nie wszyscy) dawno już przekroczyła granice nie tyle śmieszności, bo to byłaby ich sprawa – pół biedy, ale również granice braku powagi. Stali się – być może  nie wiedząc o tym – narzędziem w oczernianiu Polaków. Za trzy lata upłynie 100. rocznica wydania artykułu Romana Dmowskiego „Gdybym był wrogiem Polski”, gdzie pisał on, że gdyby właśnie nim był, to by sprawił, żeby Polacy się cały czas kłócili, napuszczałby jednych na drugich... No właśnie skłóceni Polacy nie potrafią w istotnych sprawach się jednoczyć, a w swoich sprawach wewnętrznych próbują szukać rozwiązania na zewnątrz, szukając sędziów za granicami kraju. To jest bardzo wygodne. Natomiast to jest oczywiste, że słabsza Polska jest w interesie Rosji i niektórych zachodnich państw, i ci, którzy odwołują się do tych porównań z Rosją, czy z sowietami, powinni pomyśleć o tym, że tak naprawdę robią prezent naszym wschodnim, a może i nie tylko wschodnim, sąsiadom. 

Katarzyna Piekarska, Posłanka KO nie przebierała w słowach. „Idąc tokiem myślenia posła Czarnka, za tę ustawę pójdziecie od piekła” – powiedziała. Czy rzeczywiście pozostało im tylko straszenie piekłem?

Zabawne, jak polityk, który przez lata był w SLD teraz zaczyna operować pojęciami teologicznymi. Rozumiem, że to metafora... Natomiast budzi to śmiech i zażenowanie. Opozycja ma prawo krytykować, ma prawo działać w Senacie... Ja nie mam pretensji, że opozycja ma inne zdanie niż rząd, ja tylko uważam, że opozycja źle robi, że alienuje się od społeczeństwa. 80% Polaków chce, aby dokonać reformy wymiaru sprawiedliwości, czy mówiąc ściślej zamienić wymiar niesprawiedliwości na wymiar sprawiedliwości. Wielu Polaków zostało skrzywdzonych przez sądy, przez lokalne sitwy. Powszechne jest poczucie niesprawiedliwości czy zmowy różnych lokalnych grup, kiedy dochodziło się do wyroków latami, choć przy tym oczywiście były szybkie ścieżki „dla swoich”. Jeżeli opozycja tego nie rozumie, to znaczy, że odleciała, nie czuje problemów społeczeństwa, tego, co jest społecznymi bolączkami. Opozycja powinna wreszcie zmądrzeć, bo cały czas przegrywa wybory – przez ośli opór, z którym mamy do czynienia choćby w kwestii reformy sądownictwa. PiS od lat tę sprawę stawia centralnie w swym programie wyborczym. Zwracam uwagę, że Polacy sześciokrotnie dali czerwoną kartkę tym, którzy bronili obecnej kasty. Tę czerwoną kartkę pokazywali w wyborach. Przez ostatnie 5 lat opozycja przegrała dwa razy wybory samorządowe, przegrała wybory parlamentarne, prezydenckie, i po raz pierwszy w historii przegrała wybory europejskie. Skąd się to wzięło? Właśnie stąd, że w sprawie sądownictwa zupełnie abstrahowała od społecznych problemów, od poczucia krzywdy zwykłych ludzi... Opozycja uważała, że to, co w tej kwestii powie Gazeta Wyborcza, czy TVN, jest ważniejsze od tej góry ludzkiej krzywdy w Polsce.

Co dalej? Ile jeszcze będzie trwać ten polityczny bój o zmiany w sądownictwie? Jak długo może potrwać reforma?

Jeśli chodzi o nacisk Unii Europejskiej i instytucji zewnętrznych, to pewnie osłabnie on po negocjacjach budżetowych, czyli pod koniec tego roku. Oczywiście oni chcieliby, żeby Andrzej Duda przegrał, można się spodziewać więc nasilenia przed wyborami, ale ważniejsze są negocjacje budżetowe. Chodzi tu o to by Polska dostała mniej pieniędzy oraz żeby osłabić jej kondycję ekonomiczną  – to są prawdziwe powody całej tej akcji. Sejm przyjmie uchwały umożliwiające reformę, Prezydent podpisze, i w praktyce to wejdzie w życie. My się nacisków zewnętrznych i presji międzynarodowej nie boimy, nie ulegniemy. Natomiast, co podkreślam bardzo mocno, te naciski nie mają charakteru merytorycznego, bo KE powinna ze swoim oburzeniem skierować się w pierwszej kolejności do prezydenta Macrona, który chce zwiększyć wpływ Prezydenta Republiki Francuskiej na wybór sędziów. No, ale o tym akurat w Brukseli cicho.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (51):

Azazel2020.01.27 9:26
Jasne, chodzi o polskie pieniądze, polskie kopalnie diamentów, polskie rakiety międzykontynentalne i kosmiczne, polskie samochody osobowe. Niezbędny jest Unii także dostęp do polskich kosmodromów. Czarnecki, znany partyjny skoczek, co to mu żadna ideologia nie jest obca, byle płaciła.
Artur2020.01.26 5:11
Strasznie lubię ,gdy mi smutno czytać kretynizmy pana europosła Czarnieckiego.
anonim2020.01.25 21:46
Glupku, a czy Polska ma pieniadze ???
ceramik2020.01.24 22:15
Nie miejmy wątpliwości. KE jest żądna krwi i zmiany rządu i ustroju w Polsce. Pójdziemy za Brytyjczykami.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.24 23:18
Prędzej Kaczor pójdzie siedzieć wraz z PiSowską sitwą dokonującą zamachu stanu. Polacy chcą być w UE
Kosiar2020.01.24 20:02
Viva Imć Poseł Czarnecki. Sto procent racja ! A do obecnych tu trolli -mordy w kubeł wsze !
Kosiar2020.01.24 20:00
Ale tu onucą wali ? KOmentują ONUCaże. Specjal;nie opłacane trole do walki z PiSiorami oraz ubecy na biednej emeryturze. Portal dzięki temu ma notowania, bo dzięki wam de...le portal działa. Mniejsza z tym. Z POje...mi się nie rozmawia. POje...w się też nie omija bo POj..b wbija zbitąbutelkę po żełądkowej w plecy. POje...a się nie lekceważy, bo to zjeb i wszystko jest możliiwe. Zjeba sięTOLERUJEm, czerpiac satysfakcje z jego pełnego cierpienia żalu do bycia i życia. Nikt was trolle nie kocha, nie lubi. jesteście wrzodem na d...e ale dzięki waszej nienawiści istnieje obraz na którym należy opierać swoje logiczne ezy bo u was logika mija się z celem. Sami dla siebie jestescie wrogami samych was bo nienawiść jest powietrzem którym oddychacie wiec gdyby jej zabrakło...pozdychalibyscie jak wsze bez krwii.
gość2020.01.24 16:00
jakby Niemcy, francuzi i angole nie pobudowali nam supermarketów to Polacy sami tego nie zrobią bo nie potrafią! stąd to dojenie Polski. pytanie co sami zbudowaliśmy przez te 30 lat??
izyd2020.01.24 15:19
Byłoby dobrze,p Czarnecki,głosić to wszystko,codziennie,na korytarzach brukselskich luksemburskich i strasbourskich. Aż do znudzenia,aż to dotrze do pana kolegów europosłów.Pieniądze z UE nie są aż tak wielkie,żebyśmy musieli się o nie zabijać.Stara unia ma dużo większe korzyści ze sprzedaży produktów na polskim rynku
Nina2020.01.24 15:07
Polsk więcej do UE odprpwadza skadek niż unia Polsce oddaje z tych odprowadzonych i wypracowanych przez nas pieniędzy. Gdybyśmy wyszli z tego szamba unijnego to zyskalibyśmy na tym.Granice i tak będa otwarte, bo to nie UE o tym decyduje, a sprawy obronności są zależne od NATO, ni od unji. Po co nam ten wrzut na tyłku jakim jest UE.
Bartakus2020.01.24 16:24
Kolo Niny to ty chlopie nawet nie stales,jak to jest ze im wiekszy patriota tym wiecej bledow ortograficznych robi?
Żyd Wyklęty2020.01.24 14:43
Nasz krynica mądrości Rysio Czarnecki jest pięknym przykładem pisowskiej mentalności. Władza sądownicza jest jak najbardziej specjalną kastą. Tak samo jak specjalną jest władza ustawodawcza i wykonawcza. Dzięki trójpodziałowi władzy każda z tych kast wzajemnie patrzy sobie na ręce. Według pisowskiej mentalności wszyscy powinni wypełniać polecenia płynące z biura pewnego posła na ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Oczywiście że opozycja spotyka się z Rosjanami bo jest to normalne że utrzymujesz stosunki nawet z państwami które są ci wrogie. Według pisowskiej mentalności najlepszym sposobem prowadzenia dyplomacji jest siedzenie obrażonym w kącie i krzyczenie że my mamy racje bo żoliborski geniusz nie może się mylić.
Po prawej Ty po lewej ja2020.01.24 14:09
No tak... Najpierw za hajs wszystkich państw członkowskich wybudowaliśmy drogi, infrastrukturę, wsparliśmy rolnictwo, dofinansowaliśmy małe przedsiębiorstwa, wsparliśmy prywatną energię odnawialną, ale Bruksela chce "polskich" pieniędzy. XD
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.24 13:41
Żaden atak na suwerenność, tylko na PiSowskie łamanie zarówno Konstytucji RP, jak i podpisanych traktatów Unijnych
BOGAnieMA2020.01.24 13:26
Póki nie zerwiemy konkordatu, Polska nie będzie suwerenna!!
anonim2020.01.24 12:55
Działając zgodnie z obowiązującym prawem, możemy od innych również wymagać ograniczenia swej samowoli do obowiązującego prawa!
robaczek 2.02020.01.24 12:50
BRAWO pisiurki!!!!! brawo!!!!! ale patrioci!!! ja pitole!!! ;ludziska ;] tak sie dac zrobic? a teraz zobaczycie jak sie postepuje z takimi warcholami w UE. To nie Rosja zebyscie wiecznie jak Putin rzadzili KONIEC SIE ZBLIZA!! ale bedzie podwijanie ogonków przed UE ;] PIEKNE!!!!! sie pisurki zapedzily w kozi róg ;] no ale czego sie spodziewac po nieudacznikach ;]
jou2020.01.24 12:44
nie wiem w czym problem, unia nie ma kompetencji do ingerowania w system sądowy państw członkowskich. We Francji sędziowie dostali w pińdziel od policji i jest ok, unia trzyma pysk nakłódkę, a jak w Polsce NIC się nie dzieje, to mamy brak demokracji AAAAAHAHAHAHAHA!!!
athos2020.01.24 12:19
Obywatelu, zrób sobie dobrze sam.
Zdzichu2020.01.24 11:54
To tak jak Tobie Rychu! Też Ci przecież chodzi o nasze pieniądze, nic przecież innego.
Wies2020.01.24 11:42
Pierwsza kadencja PiS-u minęła na walce z ulicą, teraz w drugiej kadencji przyszedł czas na zagranicę. Nie załamywać się tylko walczyć o swoje.
anonim2020.01.25 21:43
To lekkomyslne podejmowanie walki z zagranica, kiedy nie pokonalo sie ulicy.
anonim2020.01.24 11:40
Teraz się obudzili . Oczywiście , że tylko o to chodziło od czasu wstąpienia Polski do UE . Przecież to było było widać jak na dłoni . Najpierw był handel i markety na preferencyjnych warunkach . Bogacili się niebotycznie na Polakach . Wykończyli tworzącą się klasę średnią . Celowo . Potem przejęli media i banki . Manipulując stopami procentowymi klasę średnią dobili . Skorumpowani Polacy ( przede wszystkim polscy Żydzi ) zaś sprzedawali zachodnim sojusznikom za bezcen majątek narodowy . R. Czarnecki przecież ma już swoje lata , nie widział tego co się dzieje ? Jako typowy przedstawiciel swojego narodu wtedy założył sobie klapki na oczy . Zdjął je dopiero wtedy , gdy zwietrzył własny interes w demaskowaniu tego procederu . A o co chodzi teraz Amerykanom ? Kochają Polaków ? Polska to dla nich smakowity kąsek . Gospodarczo i militarnie . No i narodowościowo . Muszą wesprzeć swoją uprzywilejowaną nację , której część jest obywatelami Polski . Pod każdym względem Polska jest na straconej pozycji . Taki obrała kierunek polityki zagranicznej . Nie żal Polaków , tej mieszanki żydowsko polskiej . Żal tej rodzinnej ziemi uprawianej i kochanej wcześniej przez dziesiątki pokoleń .
R-ld2020.01.24 11:28
Walka loży, fartuszkowcy od brata Jarosława i brata Zbigniewa bohatersko ścierają się o wpływy z braćmi zastanymi, a że robią to po partacku od 2005 r. to serial wlecze się jak serial "Na Wspólnej" w TVN-nie
JS2020.01.24 11:25
OCZYWIŚCIE ! Chcą skubać naszego orła aż do kości ale zanim to nastąpi muszą pozostawić mu trochę piór żeby trochę mógł latać, za szybko nie padł, bo Polacy, których ciągle jest jeszcze za dużo w kraju, zorientują się i nastąpi przyspieszona, zbyt szybka interwencja. Pozdr.
ten obcy2020.01.24 11:24
"oj weźmie się za was Duda, oj weźmie"- sędziowska kasto!
jurny buhaj2020.01.24 11:20
Oczywiście, że "tylko u was", bo kto inny chciałby cytować tego cymbała? Morda o pięść się prosi. Powinien być ostrożny w węższych uliczkach Brukseli. To miasto nie potrzebuje tego cofniętego w rozwoju buraka. Sio pajacu!
ten obcy2020.01.24 11:27
tak, to prawda, żeby uważał na takich jak ty, inteligencie ze słomą w onucach
jurny buhaj2020.01.24 11:36
O łał! Jaka ty mundra piSSowska dziffko za pińcet plus! Tanio się cenisz, inflacji nie zauważałeś? Jeszcze trochę i pójdziesz siedziec. Polski parlament będzie z powrotem wybierany przez ludzi przynajmniej w miarę wykształconych, a nie jak dotychczas kompletnych wsiowych tępaków i ludzkich odpadów bez ukończonej podstawówki - jak ty. No dalej! Wal kolejny wpis za 1,50 zł zasrany robolu!
nie ślepy2020.01.24 11:58
Widać tępy bucu, żeś dawno nie dostał PO swoim tępym ryju a jak sam piszesz, twoja morda się prosi o pięść!
Kosiar2020.01.24 19:52
jurny - jesteś głupi jak pusta stodoła troll esbecki
2b022020.01.25 18:04
Jurny Buhaju, zapadl niedawno wyrok za hejtowanie p. hrabiny von Thun und Hohenstein ( 3 miesiace wiezienia w zawieszeniu ). Twoj wpis jest nawolywaniem do przemocy i jezykiem nienawisci.
qwerty2020.01.24 11:19
Dramat Polski rozpoczęty. a oto ciąg dalszy scenariusza na najbliższe 4 do 5 lat: UE w odwecie za brak praworządności i demokracji oraz za nieprzestrzeganie przepisów unijnych wprowadza sankcje zakręcając kurek z pieniędzmi (brak subwencji , dotacji dla rolnictwa, funduszy inwestycyjnych na drogi, mieszkania itp..) PiS składa wniosek o wystapienie Polski z UE. ciemny lód rozżalony o brak pieniędzy obwiniając o to oczywiście UE a nie PiSowski rząd popiera w referendum wniosek rządu. mamy polexit. Nowy rząd pot przewodnictwem Korwina Nikke podpisuje traktat z Rosja który jest w rzeczywistościa oddaniem Polski w lenno Moskwy. Wybuchają protesty i demonstrację - resztka inteligencji i myślącego narodu która jeszcze nie wyemigrowała próbuje się bronić - które zostają krwawo stłumione przez NKWD i armię czerwoną . Oczywiście nikt się za Polską nie wstawia bo NATO trzyma z UE a USA jest daleko i woli geszeft z Moskwą. Moskwa internuje polski rząd, wprowadza rosyjska walutę język i adminisytrację. POLSKA ZNIKA Z MAPY EUROPY.
Darek2020.01.24 11:24
Czy myślisz że zmiana rządu coś da? Co proponujesz? Nie mówić nic tylko ze spuszczoną głową przyjmować wszystko co powiedzą w moskwie berlinie czy paryżu? Proszę odpowiedz....
Tercios2020.01.24 11:35
Jeżeli tak będzie to w momencie wyjścia z UE pakuję rodzinę i wyjeżdżamy. Kraj się oczyści z takich UBeków jak my i Polska wstanie z kolan.. A jak w Polsce będzie 18 mln ludzi to podatki wzrosną, wojsko wystawimy, że ohhhooooo
anonim2020.01.24 11:58
Jeżeli twój zamysł zmierza do ośmieszenia Konfederacji, to posłuchaj z uwagą tego: Pilne! Konfederacja zawiadamia ABW. youtube.com/watch?v=lDVIX4Ig_ro A może rozważysz i taką hipotezę, Jak żydostwo z USA i Izraela wyszlamuje z Polski 300 mld USD w nieruchomościach, to Putin na ziemiach Polski będzie miał swoich żydowskich orędowników polityki Kremla w postaci żydowskich kamieniczników, obszarników, geszefciarzy, naganiaczy, kolaborantów. Tym sposobem Moskwa bez wojny, bez ani jednego wystrzału, może otrzymać dostęp do aktywów Polski. Kreml będzie wspomagał żydowską palestynizację ziem Polski, bowiem celem jest likwidacja polskiego Państwa. Jak widać, USA, Izrael i Rosja grają na różnych pozycjach, ale w jednej drużynie pod trenerską dyrygenturą żydowskich właścicieli przedsiębiorstwa holokaust.
anonim2020.01.24 12:00
Szewach Weiss wyraził opinię, że Izrael nie jest sojusznikiem Polski, Izrael jest sojusznikiem Putina, a zatem Żydzi są sojusznikami Putina, co wynika z tego, że Izrael na umowę z Putinem, Izrael według umowy z Putinem może działać w Syrii na rzecz własnej obrony, a to jest sprawa życia Izraela. Źródło: fronda.pl/a/szewach-weiss-izrael-ma-umowe-z-putinem,139216.html
lady chapel2020.01.24 11:18
Fatalny spot PFN zniknął po interwencji Andrzeja Dudy. Prezydent uznał, że to kompromituje Polskę https://youtu.be/vZB40qBhP8A kolejni fahofcy...
man.of.Stagira2020.01.24 11:18
Oczywiście, że o pieniądze! Przecież nie o 'PRAWO MORALNE w Gersdorf' !!! . xD
lady chapel2020.01.24 11:10
Obatelu Riczi - a moze na odwrot - atak na EU - Polsce chodzi o unijna kase...? Bez kasy EU Polska dalej bylaby taka jak dawniej - brudna, bez drog, mostow, z odrapanymi dworcami
Reytan2020.01.24 19:40
Lady Chapel to po prostu znany prowokator komunistyczny i duren.
Damian2020.01.24 23:57
Lady chapel! Bardzo sie mylisz ! Pewnie nie wiesz, że za darmo Polska nie dostaje dotacji! Polska, jak każdy kraj ma ustaloną wpłatę i co roku wpłaca do UE ! To są olbrzymie pieniądze ! Nie kłam, że byłaby jak dawniej! Polska za rządów Tuska otrzymując dotacje, nie zawsze umiała ich zgodnie z Umową właściwie wydać! Czasami się grzebali z przetargami i pracami , nie zdąrzyli inwestycji zakończyć do konca roku ! Spore środki wtedy należało, NIESTETY, wrócić do UE! Więc wtedy więcej wpłaciliśmy składki, jako Polska, niż wzięliśmy dotacji! Byliśmy wtedy tzw. płatnikami Netto ! A za Rządów PISu jeszcze się tak nie zdarzyło! Dobrze się na tych zasadach znam, bo ponad 10 lat rozliczam w swojej jednostce fundusze unijne ! Nie zagniesz mnie ! Więc nie pleć głupstw ! Łaski nam nie robią, że dają dotację, to nasz pieniądze, tylko już ze wspólnego "kotła" unijnego! Ich co innego obchodzi! Na wiele rzeczy my sie nie chcemy zgodzić, więc nas próbują zmusić karami, lub obcięciem środków! Ale na to muszą sie wszystkie Państwa zgodzić ! Oni sobie tylko "pomachają kijkiem" i tak się skończy ! Myślą, że nas przestraszą ! Nie tym razem !
Tadeusz 2020.01.24 11:09
Czarnecki plujesz na UE ale zarabiasz w Euro.
Karol2020.01.24 11:12
skoro UE przeciw PL to czemu ma na nich nie pluć? tak płacą w Euro a zabierają raz tyle
marcin2020.01.24 11:15
EU jest przeciwko zrobienia z Polski drugiej Białorusi, a nie przeciw PL
Ciekawy2020.01.24 16:16
Uczył Marcin Marcina , a sam głupi jak .......
Enre2020.01.25 4:04
po co polskim dzikusom praworzadnosc? maja pedala naziste jako wodza. i robia kase Niemcom i Amerykanom. po to sa polaczki dzikusy.
anonim2020.01.24 11:47
Tam w zlotowkach nie placa a placa dobrze w euro nawet tym scierwniakom , ktorzy pluja na wlasny kraj.
enre2020.01.24 11:54
chcemy unii uczciwej, więc plucie na kłamców i złodziei jak najbardziej na miejscu
Jaaanek2020.01.24 13:28
Ja też pluję na eurokołchoz ,zarabiam w złotówkach i co nie mogę.
Reytan2020.01.24 19:38
Masoni z Brukseli chca zlikwidowac panstwo polskie !