Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Jak Pani Poseł skomentuje dzisiejszą nominację sędzi pani prof. Małgorzaty Manowskiej na I prezes Sądu Najwyższego? Co Pani sądzi o jednoczesnym hejcie na tę decyzję pana prezydenta Andrzeja Dudy oraz ataki na samą nową I prezes SN? Na przykład prof. Marcin Matczak zarzuca I prezes, że „są wątpliwości, czy w ogóle jest sędzią”.

Małgorzata Wassermann, poseł PiS: To jest kwestia wykładni prawa. Pani Małgorzata Manowska została powołana zgodnie z przepisami na swoje stanowisko. To, że opozycja czy część środowisk z nią związanych nie może się z tym pogodzić to jest zupełnie inna sprawa. Jest ona natomiast wybitnym prawnikiem. To wspaniała i ciepła osoba, która jest uwielbiana przez swoich studentów. Oni wypowiadają się o niej w samych superlatywach. Jest to także uznany od lat sędzia oraz wspaniały komentator, mam tu na myśli, że jest ona autorem komentarzy do procedury cywilnej. Uważam, że to jest świetny wybór i będzie bardzo dobrym prezesem Sądu Najwyższego.

Pozwoli Pani, że zacytuję pełną wypowiedź prof. Marcina Matczaka, którą umieścił na swoim profilu na Twitterze. Cytuję:

- Kolejne rażące naruszenie Konstytucji przez PAD. Ustawa zasadnicza wymaga, aby I Prezesem SN była osoba przedstawiona przez Zgromadzenie Ogólne, a więc większość sędziów. Prof. Manowska nie miała takiego poparcia i są wątpliwości, czy w ogóle jest sędzią.

Jak się Pani do tego odniesie?

Osobiście sądzę, że komentowanie tego wpisu jest całkowicie pozbawione sensu. Uważam natomiast i chcę to podkreślić, że jest świetny wybór dokonany przez pana prezydneta Andrzeja Dudę. Został on dokonany prawidłowo i będzie to z wielkim pożytkiem dla polskiego sądownictwa.

Dziękuję za rozmowę