05.06.19, 16:46Zdj. Platforma Obywatelska RP, CC BY SA 2.0, Flickr

Tusk: Decentralizacja Polski będzie w programie PO

Dziennikarka TOK FM, Karolina Lewicka ujawniła, że szefowi Rady Europejskiej, Donaldowi Tuskowi spodobał się pomysł decentralizacji Polski. Według publicystki, Tusk miał poprosić prawnika wspierającego ideę Zdecentralizowania Rzeczpospolitej, prof. Macieja Kisiłowskiego oraz byłego szefa gabinetu Bronisława Komorowskiego, Piotra Lisiewicza, o przeredagowanie tego projektu na potrzeby programu wyborczego. 

Koncepcja zakłada ograniczenie władzy centralnej oraz przekazanie kompetencji na szczebel lokalny. O idei decentralizacji, w kontekście 30. rocznicy pierwszych w PRL częściowo wolnych wyborów napisała m.in. dziennikarka TOK FM, Karolina Lewicka. Jak wskazała, „niektórzy prezydenci, jak Rafał Trzaskowski czy Jacek Jaśkowiak, już zadeklarowali albo wsparcie list KE (czy jakkolwiek będzie się ten sojusz nazywał) albo nawet udział w wyborach, żeby »wykorzystać nasze doświadczenie na szczeblu centralnym«”. 

Zdaniem Lewickiej, samorządowcy i politycy Platformy Obywatelskiej mają również zachęcać wyborców do głosowania, a także- jak prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, przekonywać, że „karta do głosowania ma magiczną moc”. Takie  „zaangażowanie samorządowców” koresponduje z ideą „Zdecentralizowanej Rzeczpospolitej”, która została „ogłoszona publicznie przez grupę naukowców kilkanaście tygodni temu”- pisze dziennikarka. Jak dodaje Karolina Lewicka, pomysł spodobał się byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi. Zdaniem dziennikarki TOK FM, projekt spalił na panewce, zanim zdążył się "wykluć". 

 „Owo opracowanie zostało jednak trzy dni temu ujawnione opinii publicznej przez prawicowe media jako dowód na niecne zamiary opozycji”-napisała Lewicka, wskazując, że TVP  zaczęła intensywnie straszyć „rozbiciem dzielnicowym”.

„I to chyba oznacza, że pomysł, ledwo się wykluł, a już spalił na panewce”-podsumowuje publicystka.

yenn/TVP Info, Fronda.pl

Komentarze

POLACY2019.06.6 23:21
rudy swoim zachowaniem , mimika twarzy, usmieszkiem debila przypomina coraz bardziej Adolfa, i skończy tak jak on....przybywaj rudy oblechu czekamy
ewa2019.06.6 23:22
to prawda ryj typowy dla PARANOIKA!!!
ARTUR2019.06.6 12:24
Od dawna koalicja PO-PSL będąc u władzy zachowywała się w stosunku do Polski i Polaków jak JUDASZ w stosunku do PANA JEZUSA. Judasz wzioł srebrniki od Faryzeuszy za ZDRADĘ a czołowi politycy STANOWISKA W BRUKSELI
Berlin2019.06.6 9:48
Bravo !
Tylko prawda sie liczy.2019.06.6 9:15
Tusk nigdy nic nowego nie wniesie do polityki. Byl i bedzie na zawsze wrogiem Polski.Jedynie co go interesuje to walka z kazdym kto nie bedzie mu poddanym. Warto zapytac, a co on reprezentuje, ze ma czelnosc publicznie przemawiac i grozic polakom. Ja go uznaje za pol- niemca i pol -polaka a raczej nazwal bym go polakofobem.Kazdy POLAK musi pamietac , ze Tusk, Walesa , Kwasniewski i pozostali kacapy to osoby , ktore chronily morderce Polakow---Jaruzelskiego.
Milka2019.06.6 8:55
Tusk zaczynał od wezwania na zjeździe Kaszubów, do autonomii z własnym wojskiem i skarbem. teraz przyspieszyl, chcialby rozwalić tak Polske, by Niemcy mogły Łatwo przejąć częśc zachodnią. To zdrada.
west2019.06.6 7:50
Divide et impera. Dziel i rządź. Do tego wykonanie tej starej zasady w sprawdzonym wykonaniu PO, nasuwa inną maksymę mówiącą, że najlepiej łowi się ryby w mętnej wodzie. Czy chcemy POwrotu zinstytucjonalizowanego złodziejstwa ? Nie znam się na prawie, ale czy takie działania nie pójdą z czasem na granicy, a może i z przekroczeniem prawa, które mówi o obalaniu konstytucyjnego porządku państwa ? Cuchną mi te deklaracje starym trupem i czymś jeszcze groźniejszym.
JR2019.06.6 6:23
Tusk przyzwyczajony do tego aby brać pieniądze i nic nie robić, za nic nie odpowiadać. Być premierem, przekazać wszystko na doły, niech tam się męczą, a my będziemy sprzedawać i kraść. Czyli tak jak było. Nie Panie ryży, tak być nie może. Niech najpierw Pan się rozliczy z poprzedniego okresu. Jeżeli Pan nie chce to rozliczy Pana prokuratura. Za dużo ma Pan grzechów na sumieniu, jak i ta cała platworma. Raz się Panu udało zwiać do Brukseli i schować za immunitetem. Polacy mają nadzieję, że drugi raz się nie uda! Kto by takiego szachraja chciał wybrać na prezydenta!? Poniesie Pan sromotną porażkę, tak jak kiedyś Lejba Kohne ps. Wałęsa. Ingeruje Pan jako szef parlamentu europejskiego w sprawy wewnętrzne Polski! Czy Pan ma jakieś morale? Czy wie Pan, że przekracza Pan prawo? Zwykłe chamstwo i bezczelność. Złodzieje nie mają żadnych argumentów, czepiają się decentralizacji aby maksymalnie osłabić państwo!!! Co wy myślicie oszołomy z totalnej opozycji, że ludzie rozumu nie mają? Schetynie nie pomoże sztuczna szczęka i ten bezczelny idiotyczny uśmieszek! Na Ukrainę, tam może Pan się przyda. Od Polski, która zaczyna się normalizować, ludzie żyją dostatniej ręce precz. To mówi Polak, normalny człowiek mający oczy otwarte, i rozum w głowie. Może większy niż ci z bandy, która rozkradała państwo. Mam nadzieję, że Polacy w trosce o naszą Ojczyznę myślą podobnie, a przyszłe wybory odsuną złodziei od wpływów w państwie!!!
Ryszard Olejniczak2019.06.6 6:18
Warto aby wszyscy zwrócili uwagę. Tą akcję nazwano "decentralizacją POLSKI" a nie decentralizacja władzy. Tusk przypadkowo odkrył karty o co faktycznie gra antypolska V kolumna.
zibi2019.06.6 4:33
to sa skutki nierozliczenia komunistow za ich czyny,caly czas prubuja ile mozna jeszcze ukrasc i jak zaszkodzic polsce
Cogito ergo sum2019.06.5 22:30
To jest projekt małej Sycylii przetestowany w Gdańsku na przykładzie Amber Gold
Stanislaw2019.06.5 19:20
To zapewne PIS podrzucił Platformie te świnię "rozparcelowania Polski", żeby ją w oczach społeczeństwa wykończyć przed wyborami! Dowcipny ten PIS :D
1anonim2019.06.5 21:24
Ale Schetyna czyni z niego "program"jego dziadowskiej,teraz juz wyraznie zdradliwej partii...Ich powinno sie natychmiast,tylko za to,zdelegalizowac!
polak2019.06.5 18:21
ryży musi spełniać polecenia merkel ,teraz dostał takie ,więc zdrajca musi wykonać, choć wie,że to następny gwóżdż do trumny
Tak się pytam2019.06.5 17:51
Żydzi z Niemcami otworzyli kolejny front walki z Polską - ten projekt "samorządowy" to dopasowany pod UE stary żydowsko-niemiecki projekt Judeopolonii. Pzry zagrożeniu rozbiciem Polska będzie bardziej skłonna na ustępstwa. Wrogowie Polski i zdrajcy już się nawet nie kryją ze swoimi planami, powstaje pytanie dlaczego warszawski rząd udaje, że tego ataku nie dostrzega? Tylko wyborców straszy rozbiciem dzielnicowym, a gdzie są służby? Dlaczego ABW do tej pory nie wkroczyła do siedzib NGO-ów i redakcji przygotowujących się jawnie do rozbicia Polski!? Dlaczego w miastach które zaproponowały rozbicie Polski nie pojawili się komisarze? Dlaczego w takim niebezpiecznym czasie szefem MSWiA została nauczycielka?
1anonim2019.06.5 21:22
To sa zasadnicze,nieslychanie wazne pytania!Co mam,wyborca PIS-u ,sadzic o takim rzadzie?CO?