Tusk BOI SIĘ wyborczego starcia z Dudą? (SONDAŻ) - zdjęcie
13.08.18, 08:12Zdj. European People's Party CC BY SA 2.0, via Flickr

Tusk BOI SIĘ wyborczego starcia z Dudą? (SONDAŻ)

Gdyby przewodniczący Rady Europejskiej i były premier RP zmierzył się w wyborach prezydenckich z obecnie urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą, poniósłby porażkę. To wynik najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". 

Tusk wygrałby natomiast z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim. Szef Rady Europejskiej niedawno zadeklarował w wywiadzie dla TVN24, że chętnie zmierzy się w wyborach prezydenckich z byłym premierem, Jarosławem Kaczyńskim. Czy komentatorzy, którzy odbierają tę wypowiedź jako "rejteradę" Donalda Tuska mają rację? Rozważmy dwa scenariusze uwzględnione we wspomnianym sondażu. 

Tusk wygrałby z Jarosławem Kaczyńskim, ale nie z Andrzejem Dudą. W starciu szefa Rady Europejskiej z prezesem PiS, na Donalda Tuska zagłosowałoby 65 procent respondentów. Jarosław Kaczyński mógłby liczyć na głosy 35 procent badanych. Ale już pojedynek byłego premiera z obecnie urzędującym prezydentem przedstawia się zgoła odmiennie. 

51 procent badanych poparłoby reelekcję Andrzeja Dudy. Donald Tusk może natomiast liczyć na poparcie na poziomie 49 procent. 

Badanie przeprowadzone zostało przez Instytut Badań Pollster w dniach 9–10 sierpnia na próbie 1035 dorosłych Polaków.

yenn/SE.pl, Fronda.pl