07.08.18, 13:44Flickr.com (CC BY 2.0)

Trump: Interesy z Iranem to koniec interesów z USA

"Nikt kto robi interesy z Iranem, nie będzie ich robił z USA" - napisał na twitterze Donald Trump, komentując zapowiedzi irańskiego prezydenta o odwecie za sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone.

Hasan Rowhani za pośrednictwem mediów stwierdził, że taka postawa USA i prezydenta Trumpa to początek "wojny psychologicznej". "Ameryka pożałuje, że nakłada sankcje na Iran" - miał powiedzieć Rowhani.

Przypomnijmy, główny spór pomiędzy przywódcami dotyczy porozumienia z 2015 roku. Wówczas to USA, Unia Europejska, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Chiny zobowiązały się do wycofywania sankcji w zamian za wygaszanie planu nuklearnego Iranu.

Prezydent Donald Trump porozumienie określił jako "fikcję" i zwrócił uwagę, że wycofaniem się z podpisanego w 2015 roku układu groził już od dłuższego czasu zwracając uwagę, że nie obejmuje ono programu balistycznego Teheranu oraz wojen w Syrii i Jemenie.

Zachowania porozumienia chcą Wielka Brytania, Francja i Niemcy, jednocześnie nakładając na Teheran kolejne sankcje i obostrzenia.

mor/dorzeczy.pl/Fronda.pl