01.05.19, 09:45screenshot Youtube - Polskie Radio

,,Together for Europe'' - podsumowanie 15 lat Polski w UE

- Celem spotkania premierów, wicepremierów oraz przedstawicieli resortów spraw zagranicznych jest podsumowanie 15-lecia w UE - powiedział o szczycie "Together for Europe. High Level Summit" na antenie Jedynki szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

O 10:00 Warszawie rozpocznie się szczyt "Together for Europe. High Level Summit". Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego do Warszawy mają przyjechać przedstawiciele krajów, które w ostatnich 15 latach weszły do Unii Europejskiej. To przywódcy: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

- Celem tego spotkania jest podsumowanie 15-lecia w Unii Europejskiej, dyskusja na temat naszego regionu i przygotowanie do szczytu w Rumunii, który odbędzie się już w przyszłym tygodniu - powiedział Michał Dworczyk.

Szef KPRM dodał, że "takie spotkania są także asumptem do tego by dyskutować jak przyszła Unia powinna wyglądać, a powinna być przede wszystkim spójna". - Nasz region jest szczególny, bo kraje, które były dotknięte przez kilkadziesiąt lat komunizmu mają inną perspektywę niż Zachód. Mamy podobne spojrzenia na wspólny rynek i bezpieczeństwo energetyczne. Warto w ramach tej silnej UE budować silne sojusze - dodał Michał Dworczyk.

- Nikt, kto uczciwe analizuje sytuację w UE, nie postawi tezy, że Polska nie ma wpływu na to w jakim kierunku Unia się rozwija. Chcemy żeby była bardziej demokratyczna i kraje były traktowane po partnersku. Mechanizmy unijne powinny być bardziej sprawiedliwe i powinny dawać szansę na rozwój wszystkich krajów - zaznaczył.

Polskieradio24.pl

Komentarze

Darek2019.05.1 20:03
Dlaczego POwska Fronda nie napisze, że to dzięki Profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu jesteśmy w Unii? Jego starania i twarde negocjacje rządu Pana Jarosława Kaczyńskiego dały owoc w postaci członkostwa.
Angelus2019.05.1 10:57
Ale się przed wyborami wszyscy europejscy robią, aż miło popatrzeć.