18.02.16, 19:35

To nagranie elity III RP ukrywały przez 20 lat

W latach 90. do Telewizji Polskiej generał Czesław Kiszczak przekazał niezwykle ciekawe nagrania z rozmów w podwarszawskiej Magdalence. Tam w latach 1988 oraz 1989 toczyły się rozmowy nad przyszłością polskiej państwowości. Nagrania z tych rozmów, często przeradzających się w istną biesiadę, były dotąd opinii publicznej nieznane.

Dlaczego nigdy nie pokazała ich Telewizja Polska? Dlaczego nie poznali tych materiałów nawet historycy? "Nikt wcześniej nie mówił o tym, że Kiszczak te materiały posiadał, oraz, że przekazał je TVP" - powiedział dziennikarz TVP Info Michał Rachoń.

Z kolei Cezary Gmyz mówił na antenie TVP, że Lech Wałęsa dowiedziawszy się w latach 90., że te materiały mogą zostać opublikowane, wpadł w prawdziwą panikę i zagroził, że nie weźmie udziału w rocznicy okrągłego stołu.

Dziś te filmy są wyświetlane w TVP Info. Pierwszą ich część wyemitowano o 17:30, druga puszczona zostanie o 21:50.

Ponad 30-minutowy materiał można też obejrzeć na stronie TVP Info - TUTAJ.

wbw

Komentarze

anonim2016.02.18 19:59
z wiadomych względów III RP te materiały pod kluczem trzymała, Bolek i Mazowiecki do nadal dla Platformersów wielce zasłużeni
anonim2016.02.18 20:30
Najśmieszniejsza była sytuacja, jak Gmyz wspólnie z reżimowym redaktorkiem w TVP info przekonywali z uporem maniaka, że NIEKTÓRZY uczestnicy spotkania byli bardziej zbratani z komuną niż inni. Nie czaiłem o co chodzi, do momentu aż pokazał się śp. Lechu na końcu stołu...
anonim2016.02.18 20:44
No i co w związku z tym ?
anonim2016.02.18 21:41
reżimowa władza ma teraz dylemat, bo śp. Lechu był przy stole. Gdyby powiedzieli, że nie akceptował tego "układu" i dlatego siedział w kącie, to byłyby dwa warianty, był mało znaczącą postacią albo siedział z boku bo nie akceptował, ale skoro by nie akceptował, to przecież nie zostałby ministrem... I tak źle i tak nie dobrze... Jutro na pewno wymyślą jakiś przekaz dnia. Może jakiś taki w stylu "był tam, bo chciał poznać układ z bliska i tylko udawał, że pije".
anonim2016.02.18 22:00
Balbina nagrywał?
anonim2016.02.18 22:31
Moim zdaniem Solidarność z Wałęsą na czele postąpiła slusznie,nalezało się dogadać z władzą ktora ciągle była silna i miała wszystkie sznurki w swoim ręku a nie iść na konfrontację i odrzucać wyciągniętą rękę.Ta druga wersja też była możliwa,tylko że do zwolenników rewolucji to mogę powiedzieć że Polska która by wtedy tak powstała byłaby na pewno gorsza od dzisiejszej.Teraz narzekamy na uwlaszczenie komuny...gdyby nie to że okrągły stół i magdalenka wciągnęły tamtą władzę do wspólodpowiedzialności za dalszy rozwój sytuacji,to oligarchizacja gospodarki bylaby jeszcze o wiele glębsza niż w rzeczywistości,bo nic by ich nie ograniczało,mieli wszystkie atuty w swoim ręku:administrację,slużby specjalne,prokuraturę,policje....Jak dla mnie to zwyciężyła mądrosć i rozsądek opozycji a nie zacietrzewienie,ktore nigdy dobrze się nie konczy i cieszmy się z tego...Tak na marginesie to nasza dyktatura z lat 80-tych była dość miękka w porównaniu do innych demoludów.(oczywiście były ofiary stanu wojennego,ale przy takiej operacji w innym kraju totalitarnym tych ofiar byloby znacznie więcej)..nie mówiąc np.o RPA,a tam tez doszli do jakiegoś układu,gdyby było takie zacietrzewienie jak u naszej prawicy to powinni byli wyrżnąć wszystkich bialych,a jednak sie jakos dogadali
anonim2016.02.18 23:25
Nie bronię Wałęsy, bo to dla mnie cham i prostak, ale swoją prostotą i renomą głupka (w oczach ówczesnej władzy) zdołał obalić ten system. Tylko tyle i aż tyle. To było coś w stylu "zawsze jest tak, że ktoś musi być pierwszy" i on się na to załapał i poniósł dalej tą całą sytuację.
anonim2016.02.18 23:42
Ale się najemnych szmat tu nagromadziło ;-)) Admin - usun w koncu jakieś mrtavy patki, rankory, miecze prawdy, ... czyń swoją robotę, bo do żygowin normalnym ludziom nie chce się wchodzić
anonim2016.02.19 0:06
Szambo III RP wylało, jak widać niektórzy na tym forum nie POtrafią się z tym POgodzić!
anonim2016.02.19 10:39
No i co z tego? Kaczyński też tam był.
anonim2016.02.20 8:09
komentarze oblepione flegmą najemnych szczurów i adwokatów diabła czyli typowego lemingradu , cieniasy nie wysilajcie, widać na próżno ubeki i lucyfer wam płaci my już nie damy się nabrać wasz czas minął . A tym zmartwionym z powodu uczestnictwa L. Kaczyńskiego przy okrągłym stole powiem tak każdy człowiek ma prawo błądzić, ale ważne jest ,że dostrzega swój błąd i go naprawia z godnością czego nie można powiedzieć o Wałęsie i o was szczury POpapranych kodowców typu mrtav patka,rankorn i itp. podobne wybrakowane towary komunizmu. Powiem wam szczurki więcej postępowanie Kaczyńskich świadczy o ich wielkości i to was najbardziej w kur... A teraz jako katolik i patriota usunę te wasz szatańskie wersety z tego portalu won sługusy szatana na oneta smażyć kotleta.