Polityczny koniec Angeli Merkel jest bliski? Wszystko na to wskazuje. Jak poinformował dziś brytyjski „Financial Times” - CDU rozpoczęła już przygotowania do sukcesji po kanclerz Merkel.

Od 18 lat stoi ona na czele partii, z kolei od 12 jest szefową rządu. Gazeta ocenia, że znaczne osłabienie pozycji Merkel związane jest przede wszystkim ze znacznie gorszym od oczekiwanego wyniku zeszłorocznych wyborów parlamentarnych, również przedłużających się rozmowach koalicyjnych, w wyniku których SPD zyskuje kontrolę nad niezwykle istotnym resortem finansów – przypomina „Financial Times”.

Dziennik ocenia, że przedstawienie pod koniec lutego przez Merkel pięciu nowych ministrów z ramienia CDU. Wielu polityków liczy, że tym samym wypromuje ona młodzych polityków, otwierając im tym samym drogą do bycia następcą Angeli Merkel. Daniel Hackenjos, stojący na czele powiązanej z CDU organizacji biznesowej MIT stwierdza:

To byłby pierwszy krok w stronę zorganizowanego przekazania władzy”.

Podkreśla, że to już czas, aby Merkel to zrobiła.

Polityk CDU Daniel Guenther stwierdził też:

Partia potrzebuje odnowy, potrzebujemy nowych twarzy”.

Wśród faworytów do przejęcia władzy po Merkel „FT” upatruje wiceministra finansów Jensa Spahna, wyrastającego na lidera prawicowego skrzydła CDU.

Naturalnie osłabienie pozycji Merkel w ogromnej mierze związane jest z decyzją o wpuszczeniu do Niemiec uchodźców – przypomina dziennikarz.

dam/PAP,Fronda.pl