TK powołali w Stanie Wojennym komuniści, a dziś bronią go nadal jako KOD - zdjęcie
10.03.16, 10:13

TK powołali w Stanie Wojennym komuniści, a dziś bronią go nadal jako KOD

14

Trybunał Konstytucyjny w ostatnich dniach znów jest na ustach wszystkich. Tym samym to dobra okazja, by przypomnieć, gdzie leży geneza tej państwowej instytucji. 

Skąd się wziął TK? Kiedy powstał? Nie wszyscy pamiętają, ale ta jakże demokratyczna i szacowna instytucja będą podstawą funkcjonowania państwa prawa została powołana do życia jeszcze w Stanie Wojennym. Tak, tak, to komuniści położyli podwaliny pod organ państwowy mający stać na straży Konstytucji III RP.

Z owym faktem specyficznego momentu genezy TK zgrabnie łączy się wczorajszy happening Partii Razem, nota bene partii skrajnie lewicowej i socjalistycznej, która to partia postanowiła samodzielnie "opublikować" wyrok TK w sprawie TK.

„Mamy gorącą herbatę, dobrą muzykę i mocne hasła. Przychodźcie!” – zachęcali politycy Razem na swoim Twitterze do uczestniczenia w manifestacji, w czasie której wyświetlono na budynku sejmu wyrok Trybunału.

Pytanie, co tu jest najbardziej absurdalne - fakt, że Trybunał Konstytucyjny orzeka o konstytucyjności ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, czyli o sobie samym, fakt, że socjalistyczna Partia Razem za nasze pieniądze urządza happeningi pod sejmem (wszak ugrupowanie utrzymuje się z subwencji budżetowych), czy też fakt, że instytucja o komunistycznych korzeniach i partia o komunistycznych zapatrywaniach krzyczą tak głośno o obronie demokracji? 

ds/Twitter

Komentarze (14):

anonim2016.03.10 10:34
Konstytucja ZSRR była formalnie jedną z najbardziej demokratycznych na świecie i to jeszcze w czasach "wujka Joe". No i niechby tam ktoś próbował twierdzić że jest inaczej, to już by mu tam "obrońcy demokracji" pokazali krainę białych niedźwiedzi. W miarę jednak rozwoju socjalistycznej demokracji postępowała tzw. liberalizacja i nastąpiła zamiana czerwonych książeczek na czekowe. Nadal jednak obowiązuje postulat "obrony demokracji", szczególnie wtedy gdy zrywana jest jej fasada, zza której patrzy na nas "wielki brat".
anonim2016.03.10 10:40
Napiszę to kolejny raz....możecie rzygać na TK i sędziów ile tylko chcecie, możecie nawet napisać że to wermacht siła nam narzucił TK....wszystko możecie napisać, bo papier czy też ten portal przyjmie wszelką treść, ale to nic nie zmieni, Prawo i Konstytucja stoi za wczorajszym orzecznictwem, PIS przechodzi na tą złą stronę, niewykonanie orzeczenia TK to złamanie Konstytucji, za to grozi kara. Naprawdę sądzicie że "ulica" będzie siedzieć cicho?
anonim2016.03.10 10:43
Lech Kaczyński by się z panem "ds" nie zgodził (a PiS to niby nie socjaliści? prawica też z nich słaba).
anonim2016.03.10 10:43
to taka taktyka oszmacić przeciwnika... jak to OTTO śpiewało. Widać że brak argumentów.
anonim2016.03.10 10:51
Jak się okazało, TK jest jedynym bezpiecznikiem demokracji w Polsce stojącym na drodze puczystów. I niech tak zostanie :-D
anonim2016.03.10 11:13
".......niewykonanie orzeczenia TK to złamanie Konstytucji, za to grozi kara. Naprawdę sądzicie że "ulica" będzie siedzieć cicho? " Na POdstawie którego prawdziwego aktu prawnego zebrało się ostatnie gremium sędziów TK. Aktu, który narzucił Nam Jaruzelski w stanie wojennym, czy uchwały sejmy ostatniej kadencji?.. Mamy POlskie "Liberum Rzepliński".......
anonim2016.03.10 11:56
@optymista12345 Mamy takie cosik jak konstytucja...
anonim2016.03.10 11:58
Pelican Nie strasz ulicą chłopczyku...Zaprawdę powiadam Ci - Nie wiesz co mówisz.
anonim2016.03.10 12:21
Ulica w dupie ma "trybunał konstytucyjny". Ulica wybrała 460 posłów i 100 senatorów aby w ich imieniu rządziła Polską Ulica nie wybrała dziadów z ".tk" do rządzenia. Ulica nie chce "trzeciej izby" parlamentu.
anonim2016.03.10 12:24
"Trybunał Konstytucyjny jest nieodłączną częścią systemu ustrojowego państwa prawnego, a więc był, jest i pozostanie, dopóki Polska taki charakter. Charakter państwa prawnego. Miejmy nadzieję, że na zawsze. Nie sądzę, żeby coś miało temu stanąć na przeszkodzie" - Lech Kaczyński
anonim2016.03.10 13:03
@marekwu, Rząd i większość parlamentarna łamie prawo konstytucyjne, żadne wypowiedzi PIS i innych pisofilów niczego nie zmienią, nie ma sensu przerzucać się tutaj argumentami, Ulica pokaże wam gdzie jest wasze miejsce....to jest tak pewne jak pewne stalo sie w roku 70-tym to, że PRL upada, tylko oni o tym jeszcze nie wiedzieli....PIS też jest już na końcu swojej drogi...tylko o tym jeszcze nie wie,....a tak sie im pieknie zaczelo......
anonim2016.03.10 13:17
@Pelican Przegraliście! Na ulicę wychodzą teraz tylko ci, którzy nie umieją przegrywać. Jeśli koniecznie chcecie konfrontacji na ulicy, to nas, wygranych jest więcej, więc nie radzę fikać.
anonim2016.03.10 13:44
@Credo, co ty pitolisz czlowieku...wygrana , przegrana, co to kźwa jakiś mecz? Juz tak macie pomieszane w tych głowach że szkoda slow. Jaka większość ? Konstytucyjna? Jeśli tylko parlamentarna, to PIS może stadniny sobie przejmować....i rusz głowa trochę, ulica wrze coraz mocniej, dlatego w jej kierunku lecą wyzwiska, bo wali sie misterny plan PISo-Bolszewika.
anonim2016.03.10 19:54
Komuniści także zawłaszczyli sejm swego czasu, czym skutecznie go skompromitowali. Rozwiązać sejm, ustanowić monarchię, z wiadomo kim na stolcu. Sorry, tronie. Komuniści także zawładnęli onegdaj totalnie szkolnictwem. Wszystkim, którzy uzyskali wtedy dyplomy i tytuły - odebrać je! Oczywiście z JEDNYM wyjątkiem...