Terlikowski: Remis ze wskazaniem, ale nic nie jest przesądzone - zdjęcie
18.05.15, 07:21

Terlikowski: Remis ze wskazaniem, ale nic nie jest przesądzone

9

Gdybym miał krótko podsumować debatę napisałbym: remis ze wskazaniem na Dudę. Merytorycznie Andrzej Duda był znacząco lepszy, ale jego wypowiedziom brakowało energii, dynamizmu, a momentami przekształcały się w nudnawe i niezrozumiałe wykłady. I to był poważny minus w tej debacie. Co gorsze kilka razy Komorowskiego udało się zaskoczyć swojego kontrkandydata, na przykład, gdy zadał pytanie o blokowanie etatu Duda wyraźnie nie wiedział, co odpowiedzieć. Takich momentów zaskoczenia prezydenta brakowało natomiast po stronie kandydata zmiany.

Jeśli chodzi o Komorowskiego, to niewątpliwie zaskoczył on energią i dynamizmem. To znacząca zmiana u zazwyczaj przysypiającego prezydenta. A w debacie telewizyjnej jest to o tyle istotne, że daje poczucie przejścia do kontrataku i ustawienia przeciwnika. Wyraźnym minusem było natomiast chamstwo, czy buta prezydenta, który ustawiał przeciwnika jak małego chłopca, co nie mogło się podobać sporej części widzów. Straszenie PiS-em (na koniec debaty) to też odgrzewany kotlet, którym sztab Komorowskiego może się tylko przytruć. Słabo wypadł także atak w sprawie in vitro. Tu Duda pokazał niewątpliwie spokój, opanowanie i moc argumentów, których zabrakło Komorowskiego. Jedyne, co był w stanie on powtarzać, to dyrdymały o średniowieczu (żenujący brak wiedzy u historyka, który powinien wiedzieć, że wbrew bajkom oświeceniowych propagandzistów okres ten wcale nie był czasem zacofania i ciemnoty).

Jednym słowem remis. A dlaczego wskazanie? Odpowiedź niestety jest dość prosta. Otóż choć w tej debacie to Komorowski był stroną dominującą, atakującą, i uśpiony dotąd odzyskał werwę, co w ostatnim tygodniu to może być kluczowe, to jednak zaprezentował także niemałą dawkę chamstwa i kłamstw, które mogą mu zaszkodzić. Duda natomiast, choć bez energii, pokazał spokój, opanowanie klasę. Mimo to sztab Andrzeja Dudy i on sam muszą przejść do kontrataku. Debata pokazała, że nic nie jest jeszcze przesądzone, że za wcześnie na spoczywanie na laurach. Walka jeszcze przed nam.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (9):

anonim2015.05.18 7:35
bez obaw PitBul będzie walczył do końca z pacynką prezesa i wygra ...
anonim2015.05.18 7:38
No szacun dla p. Terlikowskiego za to, że napisał "remis", bo spodziewać się można było zupełnie innego stwierdzenia. A to, że ze wskazaniem na Dude to akurat nie dziwi, bo zawsze trzeba obrócić sprawę na swoją korzyść. A Duda w debacie kłamał i obiecywał gruszki na wierzbie, poza tym nie potrafił odpowiadać na proste pytania.
anonim2015.05.18 8:06
Faktem jest że Duda wypadł trochę słabiej. Ale Komorowski nigdy nie przekona do siebie osób którym przez ostatnie 5 lat niszczył życie: podwyższeniem wieku emerytalnego, sprawą 6-latków, lasami, podatkami itp. sprawami istotnymi dla obywateli. Nigdy nie ukryje, że wszystkie inicjatywy obywatelskie miał gdzieś. A do tego jest umoczony w WSI i Fundację Pro Civili co całkowicie dyskredytuje urzędującego nam prezydenta jako człowieka uczciwego. Poczytajcie w necie o Wojciechu Sumlińskim, dziennikarzu który zaczął drążyć niewygodne sprawy Komorowskiego. Spotkało go za tą dociekliwość wiele przykrych rzeczy, które doprowadziły go do próby samobójczej. Obecnie blokuje się sprzedaż książki opisującej nieczystą grę Komorowskiego, dlaczego? Gdyby był taki kryształowy to nie byłoby problemu z jej sprzedażą. Czas przeciąć rządy służb w Polsce. Duda na prezydenta! http://wpolityce.pl/polityka/244692-wojciech-sumlinski-o-blokowaniu-sprzedazy-jego-ksiazki-zadzialala-jakas-niewidzialna-reka-to-szokujace-ale-pamietajmy-ze-zyjemy-w-iii-rp-nasz-wywiad https://www.youtube.com/watch?v=xbuiF6abVQI
anonim2015.05.18 8:32
Pan Komorowski obiecał amerykańskim żydom że Polska spłaci ich roszczenia za mienie utracone po wojnie. Żeby cokolwiek spłacić trzeba mieć pieniądze. Stąd pomysł na sprzedaż lasów. I stąd 2,5 miliona podpisów obywateli w ich obronie. Szczegóły można znaleźć w sieci.
anonim2015.05.18 8:36
Komorowski pokazał palcem wyborcom Dudy gdzie ich prawy, uczciwy, młody, szczery, patriotyczny, religijny kandydat łże jak na zawołanie. Każdy kto ma internet może porównać sobie poglądy jakie na temat emisji CO2 (czyli de facto polskiego górnictwa) oraz dopłat dla rolników zadeklarował Duda startując niedawno do europarlamentu z tym co mówi i robi dzisiaj. Ciekaw jestem czy jakiś zwolennik AD w końcu się do tego odniesie (osobiście uważam że Andrzej zwyczajnie zapomniał jakie miał wtedy stanowisko)
anonim2015.05.18 9:23
@ newsio a co powiesz na zmianę zdania Komorowskiego na temat referendum z piątku na niedzielę? to dopiero stałość poglądów;)
anonim2015.05.18 9:36
skoro Królik mówi, ze był remis to oznacza, że zdecydowanie wygrał Komorowski. Jeśli faktycznie byłby remis, na Frondzie napisaliby o nokaucie w wykonaniu Dudy...
anonim2015.05.18 9:51
dla mnie prawdziwe informacje to takie które są zweryfikowane z kilku różnych źródeł. Gdy podaje się jedno to może dojść do zakłamania, wypaczenia prawdy. Problem z serwisem mamprawowiedziec.pl dla mnie polega na tym że nie jest obiektywny. W kalendarium działalności legislacyjnej Bronisława Komorowskiego z okresu jego kadencji są wymienione tylko te przychylne o nim akty. Nie ma mowy w nich o podwyższeniu wieku emerytalnego, posłaniu 6 latków do szkół, lasach państwowych, jest wpis o ofe z 31 stycznia 2014 ale już nie ma w nim wzmianki o przelaniu 153 mld złotych z OFE do ZUS. Jakbym poszperał to bym zapewne znalazł więcej takich kwiatków. Dodatkowo jeszcze fakt że stronę współtworzy Zofia Komorowska która ma ponoć zasiadać w komisji rewizyjnej sprawia że ta strona jest dla mnie niegodna zaufania, brania jakikolwiek dowód w jakiejkolwiek sprawie.
anonim2015.05.18 11:14
Gremig powiem, że śmieszy mnie to jak szybko Bronek postanowił podlizywać się wyborcom Kukiza ale zauważam też, że postuluje on TYLKO o ewentualną zmianę w konstytucji dzięki której dyskusja o zmianie ordynacji w ogóle będzie miała sens. Podczas debaty jako najbardziej godny uwagi Bronek wskazał system mieszany Sainte-Laguë stosowany min. w Niemczech. Dejv polecam uważniej śledzić internety. Info o lasach w kontekście żydowskich roszczeń zostało obalone. Nie wszystko co zostanie opublikowane na wikileaks jest prawdą.