Jak wynika z badań Work Service, przytłaczająca większość (90 proc.) Polaków nie jest zainteresowanych wyjazdem do pracy za granicę. Główne powody do pozostania w kraju to przywiązanie do rodziny i przyjaciół, a także atrakcyjna praca w miejscu zamieszkania. Na ograniczenie planów migracyjnych naszych rodaków wpływają również takie czynniki, jak rekordowo niska stopa bezrobocia, a także coraz lepsze warunki zatrudnienia w Polsce.

Według dziewiątej edycji raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanego przez Work Service, wyjazd do pracy za granicą rozważa zaledwie 8,6 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy. 37,1 proc. z nich chciałoby wyjechać na 3 miesiące, a 19,2 proc. na stałe. Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service zwraca uwagę, że to pierwszy raz w historii badań, gdy odsetek rodaków rozważających emigrację zarobkową osiągnął jednocyfrową wartość. Co więcej, liczba potencjalnych emigrantów myślących o wyjeździe na stałe spadła o 4,5 pp. w stosunku do poprzedniej edycji. 

"To oznacza, że poza malejącą pulą osób myślących o wyjazdach za granicę rośnie również udział tych, którzy planują takie działanie krótkoterminowo"-ocenił Witucki. Prezes zarządu Work Service podkreśla, że tego rodzaju wyniki są również konsekwencją polepszenia sytuacji na rynku pracy. 

Z badań wynika, że aktualnie jedynie 3 proc. Polaków rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie. Z kolei najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, z wynikiem 23,3 proc., są niezmiennie Niemcy. W pierwszej trójce wyboru polskich emigrantów znalazły się również Norwegia (15,6 proc.) i po raz pierwszy Szwecja (14,7 proc.). Z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia, co – jak zaznacza Work Service – wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego.

yenn/PAP, Fronda.pl