Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął decyzję o przyspieszeniu budowy struktur WOT w województwach śląskim i wielkopolskim. Dowództwa brygad WOT i pierwsze pododdziały zostaną sformowane w 2018 roku, rok wcześniej niż planowano. 
 
Decyzją ministra zostanie również wzmocniony potencjał obronny Warszawy. Powstaną dwa bataliony lekkiej piechoty z dowództwami po obu stronach Wisły.
 
Zgodnie z obowiązującą koncepcją utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, którą w kwietniu zeszłego roku podpisał minister Antoni Macierewicz, dotychczas zostały utworzone pierwsze trzy Brygady Obrony Terytorialnej (BOT) w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Na tym terenie prowadzony jest obecnie nabór kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej. Ochotnicy, którzy do tej pory w ogóle nie służyli w wojsku 6 maja rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe, a przysięgę wojskową na sztandar złożą 21 maja br. Szkolenie wyrównawcze, kierowane dla żołnierzy rezerwy rozpoczęło się natomiast 22 kwietnia br.
 
Tworzenie WOT w drugim etapie będzie realizowane bez zmian w stosunku do obowiązującej koncepcji. Obecnie trwa proces tworzenia trzech brygad: dwóch w województwie mazowieckim oraz jednej w województwie warmińsko-mazurskim.

Trzeci etap budowy WOT, który rozpocznie się wraz z początkiem 2018 roku, zostanie rozszerzony o dwa dodatkowe województwa: śląskie oraz wielkopolskie, które zgodnie z obowiązującą koncepcją miały być formowane w ostatnim – czwartym etapie. Decyzja szefa resortu obrony narodowej o przyspieszeniu formowania WOT wynika z doświadczeń z budowy formacji w etapie pierwszym, jest odpowiedzią na bezprecedensowy odzew społeczny oraz zaangażowanie środowisk lokalnych w budowę piątego rodzaju sił zbrojnych.

Czwarty – ostatni etap formowania WOT rozpocznie się na początku 2019 roku i obejmie cztery województwa na zachodniej ścianie naszego kraju: opolskie, dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.

Wzmocnienie potencjału obronnego Warszawy

Z początkiem 2019 roku w Warszawie i okolicach rozpocznie się formowanie dwóch batalionów lekkiej piechoty. Każdy z batalionów będzie składał się z czterech kompanii, w tym dwóch o profilu miejskim oraz po jednej o profilu ogólnym i wodnym. Profilowanie pododdziałów WOT ma służyć nie tylko lepszemu przygotowaniu do walki, równie ważnym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w czasie klęsk naturalnych i zdarzeń losowych wymagających podejmowania działań ratowniczych.

Stały Rejon Odpowiedzialności jednego z batalionów będzie obejmował obszar prawobrzeżnej Warszawy i powiatów leżących za linią Wisły na wschód z lokalizacją dowództwa batalionu w Zegrzu. Drugi batalion będzie odpowiadał za tereny lewobrzeżnej Warszawy i powiatów położonych za linią Wisły na zachód, dowództwo batalionu będzie rozmieszczone w stolicy. 
 
kk/MON.gov.pl