Tak KO chciała bronić podwyżek. Wyciekł poradnik dla posłów  - zdjęcie
17.08.20, 13:00Fot. screenshot - YouTube (Platforma News)

Tak KO chciała bronić podwyżek. Wyciekł poradnik dla posłów

23

W ub. piątek Sejm przegłosował ustawę przewidującą podwyższenie wynagrodzeń dla najważniejszych osób w państwie oraz parlamentarzystów. Za przyjęciem tej nowelizacji głosowała większość posłów Koalicji Obywatelskiej. I chociaż teraz Platforma Obywatelska z przewodniczącym Borysem Budką na czele stara się odciąć od przyjęcia podwyżek, to do mediów przeciekł wewnętrzny poradnik dla polityków KO, w której zamieszczono instrukcje, w jaki sposób politycy mają bronić kontrowersyjnej ustawy.

Koalicja Obywatelska poparła przyjętą w piątek przez Sejm nowelizację ustawy w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz ustawy o partiach politycznych, mówiącej o podwyższeniu wynagrodzeń dla najważniejszych osób w państwie a także dla parlamentarzystów. Po kontrowersjach, jakie wywołało przegłosowanie ustawy i protestach w samym środowisku Koalicji Obywatelskiej, politycy odcinają się od podwyżek. Lider PO Borys Budka uznał, że głosowanie za ich przyjęciem było błędem i poinformował, że będzie rekomendował Senatowi ich odrzucenie.

Wcześniej jednak na antenie TOK FM poseł KO Franciszek Sterczewski przyznał, że władze klubu naciskały na posłów, aby ci głosowali na przyjęciem nowelizacji. Teraz natomiast portal Onet dotarł do specjalnych wytycznych dla parlamentarzystów KO. W poradniku opisano, w jaki sposób politycy mają bronić podwyżek.

- „Widać, że ta sprawa mocno zirytowała naszych wyborców. Tymczasem ktoś z góry rozesłał wskazówki, jak bronić podwyżek. No, ręce opadają” – mówi portalowi jeden z polityków opozycji.

Zgodnie z tym poradnikiem, parlamentarzyści KO mieli przekonywać po piątkowym głosowaniu, że podwyżki dla polityków będą przeciwdziałały korupcji i w ten sposób ci, w czasach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, skupią się na swojej pracy, a nie „na szukaniu pokątnych źródeł zarobku”. Przy okazji w poradniku opisano również, w jaki sposób atakować wprowadzane w czasie pandemii tzw. Tarcze Antykryzysowe.

Poradnik jednak okazał się niepotrzebny ponieważ na fali związanych z podwyżkami kontrowersji władze Koalicji Obywatelskiej zdecydowały, że zamiast bronić podwyżek, spróbują się z nich wycofać. Przyjmując retorykę znaną z kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego, wedle której PO „popełnia błędy, ale wyciąga z nich wnioski”, Borys Budka stwierdził, iż głosowanie za podwyżkami było błędem.

- „W piątek, gdy podejmowaliśmy decyzję o kompleksowym uregulowaniu trudnej sprawy płac osób, które zajmują najważniejsze stanowiska w państwie kierowaliśmy się zdrowym rozsądkiem, ale przede wszystkim chęcią kompleksowego uregulowania tej kwestii i powiązania wynagrodzeń ze średnią płacą w kraju. Te rozwiązania absolutnie nie spodobały się opinii publicznej” – powiedział dziś Borys Budka na konferencji prasowej. W związku z tym poinformował, że zarekomenduje odrzucenie ustawy w Senacie.

kak/Onet.pl, Fronda.pl

Komentarze (23):

ladychapel2020.08.18 6:21
Rząd zdecydował. Pensja minimalna będzie dużo niższa niż zapowiadał przed wyborami! O ile? Nie będzie ani 3100 zł, jakich domagały się związki zawodowe, ani nawet 3000 zł obiecywanych przez PiS. Osoby pracujące za pensję minimalną zarobią niewiele więcej niż obecnie. Rząd wydał projekt rozporządzenia w sprawie podwyżki pensji minimalnej. Ma wzrosnąć o 200 zł miesięcznie. Brutto.
Elwira2020.08.18 5:48
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Adam2020.08.18 6:42
Wypad, zdziro.
Wiesiek2020.08.17 23:54
HA....HA...HA... ! Piszą, że wtedy kierowali się zdrowym rozsądkiem?... A to znaczy że teraz przy głosowaniu już nie mają rozsądku...!?.. Chociaż raz prawdę ...PO... powiedziało o sobie!
Po 11, nie OBOJĘTNY2020.08.17 19:22
Precz z PO. To kretyni. Bóg pokarał nas taką opozycją.
Brejza show2020.08.17 18:53
Na zdjęciu ciocia Klocia i dziadek Gomółka.
Morelka2020.08.17 18:50
PO KO zaczyna brakować pieniążków? Samorządy nie chcą dawać. Nie dziwota. Takich macie przywódców.
Szybka Randka2020.08.17 18:49
Cześć! Nazywam się Sara, mam 25 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej http://lexlale.com.pl
Felek2020.08.17 18:43
Fronda pisze o KO tak jakby to był ich pomysł. Jest to bez wątpienia żenada że opozycja to poparła ale to jest projekt PiS'u i głownie oni to przegłosowali. Oczywiście po wyborach aby nie było problemów. Przyznamy sobie kolejne, gigantyczne podwyżki po cichu bo "się należy". Jak nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, czy inne grupy zawodowe wyjdą na ulice to powiemy, że to nie są Polacy i na pewno są opłacani z zewnątrz, tak aby suweren miał kogo błotem obrzucić a o naszym złodziejstwie zapomnieć. No chyba, że górnicy zaczną strajkować to wtedy damy im kolejną wypłatę.
gumowa kaczka2020.08.17 17:43
A gdzie na zdjęciu reszta kolegów z Sejmu ? -przecież Pis to wymyślił a reszta matołków to poparła
czekista2020.08.17 21:54
PiS wszystko zwalil na POKO i spoko.
edi2020.08.17 17:13
JEZUS DO św. FAUSTYNY - "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)" Wybór Andrzeja Dudy pokazał ŻE POLACY SĄ WIERNI JEZUSOWI - A TO OZNACZA ŻE POLSKA BĘDZIE WZOREM DLA ŚWIATA - I TEGO DOKONA SAM BÓG ORAZ MATKA BOGA KRÓLOWA POLSKI MARYJA - i żadne złe duchy i opętani ludzie JUŻ W POLSCE NIE WYGRAJĄ !!
Elwira2020.08.17 16:25
Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05
Seks kamerki2020.08.17 15:53
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Święty Jan Paweł II2020.08.17 15:36
«Głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!» (Mk 16, 15). Tymi słowami Zmartwychwstały, przed wniebowstąpieniem, powierzył apostołom powszechne zadanie misyjne. Jednocześnie zapewnił ich, że w tej ważnej misji mogą liczyć na Jego nieustanną pomoc (por. Mk 16, 20). - - - Te właśnie słowa w sposób wymowny zabrzmiały w dzisiejszej uroczystej liturgii. Stanowią one przesłanie, które przekazują nam na nowo trzej nowi święci: Daniel Comboni, biskup, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego i Sióstr Kombonianek Misjonarek Czarnego Lądu; Arnold Janssen, kapłan, założyciel Zgromadzenia Słowa Bożego, Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Służebnic Ducha Świętego i Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji; Józef Freinademetz, kapłan ze Zgromadzenia Słowa Bożego. - - - Ich życie ukazuje wyraźnie, że głoszenie Ewangelii stanowi «pierwszą posługę, jaką Kościół może spełnić względem każdego człowieka i całej ludzkości» (Redemptoris missio, 2). Nowi święci uczą nas, że ewangelizacja, oprócz działań w obronie godności człowieka — niekiedy narażających na niebezpieczeństwo, jak pokazuje doświadczenie tak wielu misjonarzy — zawsze obejmuje jawne głoszenie Chrystusa. To właśnie jest cenne dziedzictwo i wzór, jakie ci trzej nowi święci, wyniesieni dziś do chwały ołtarzy, pozostawili zwłaszcza swym rodzinom zakonnym. Podstawowym zadaniem instytutów misyjnych jest misja ad gentes. Żaden inny obowiązek o charakterze społecznym czy humanitarnym, choć potrzebny, nie może być od niej ważniejszy. - - - «Wszystkie narody ujrzą chwałę Pana». Psalm responsoryjny, który przed chwilą odśpiewaliśmy, podkreśla pilną potrzebę misji ad gentes również w naszych czasach. Potrzebni są ewangelizatorzy odznaczający się takim samym entuzjazmem i zapałem apostolskim, jak bp Daniel Comboni, apostoł Chrystusa pośród Afrykanów. Poświęcił on wszystkie zasoby swej bogatej osobowości i głębokiego życia duchowego, aby Afryka — kontynent, który tak bardzo umiłował — mogła poznać i przyjąć Chrystusa. - - - Jakże nie wspomnieć dziś z miłością i troską tych drogich nam ludów? Afryka, ziemia bogata w zasoby ludzkie i duchowe, nadal doświadcza licznych trudności i boryka się z problemami. Oby wspólnota międzynarodowa zechciała czynnie pomóc jej budować przyszłość pełną nadziei. Ten mój apel zawierzam wstawiennictwu św. Daniela Comboniego, wielkiego ewangelizatora i obrońcy Czarnego Kontynentu.
Elwira2020.08.17 14:13
Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka
ryszard2020.08.17 13:39
Co innego rząd i prezydent a co innego posłowie (im się po prostu należy). Natomiast jeśli chodzi o posłów to wydawało się już, że pod presją przypomnienia jedności przedstawicieli narodu z 1920r., wysoka izba odnalazła swoje posłannictwo - a tu MASZ !
ladychapel2020.08.17 13:35
Dlaczego Tusk Wilhelm zniknął z TikToka? Dlatego, że Łukaszenka potępia tę platformę dla tego chooyozy.
ladychapel2020.08.17 13:23
Dlaczego Du(p)a Andrzej zniknął z TikToka? Dlatego, że Trump potępia tę platformę dla gimbazy?
jula2020.08.17 13:18
Poradnik myślenia. By PO/KO. Wszelkie prawa zastrzeżone.
XD2020.08.17 13:17
Nieźli jesteście 🤣 Rząd absolutny w sile 235 posłów głosuje za przyjęciem ustawy stosunkiem 200 – 0; 89 posłów KO głosuje za, 6 – przeciw, a 4 wstrzymuje się od głosu. Tylko 10 osób z tej listy wykazało się szacunkiem do podatnika. I tym sposobem żona prezydenta zarabia 18 tysięcy siedząc w piwnicy Ministerstwa Głupich Kroków.
robert2020.08.17 13:14
czas zmniejszyć ilość posłów tak do max 50
Elwira2020.08.17 13:13
Cześć! Na imię mam Elwira, mam 25 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka