Tagesspiegel: Polska obniża podatki na energię. Niemcom brakuje odwagi? - zdjęcie
11.01.22, 18:26Fot. via Pixabay

Tagesspiegel: Polska obniża podatki na energię. Niemcom brakuje odwagi?

19

"Wiele państw UE drastycznie obniża podatki na energię, odwracając się od unijnej polityki klimatycznej" - czytamy w niemieckiej gazecie Tagesspiegel.

"Prąd, ogrzewanie, transport to dobra podstawowe. Dlatego ich cena musi pozostać przystępna, w przeciwnym razie może dojść do społecznego wzburzenia. Nie musi to prowadzić od razu do krwawej rewolty, jak w Kazachstanie albo wcześniej w Iranie, Libii i Tunezji. Także w Europie rządy obawiają się jednak skutków eksplozji cen" - czytamy w komentarzu Christopha von Marschalla.

Von Marschall wskazuje, że konsekwencją unijnego programu Fit for 55 jest wzrost cen energii o 26 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

"Energia ma być drastycznie droższa, aby stworzyć zachęty do mniejszych emisji CO2" - zauważa publicysta.

"Ale teraz coraz więcej państw członkowskich odwraca się od przyjętej strategii. Kto śledzi polskie media, nie może nie zauważyć, jak polski rząd reklamuje swoją ‘tarczę antyinflacyjną'. Mówi, że wzrost cen jest problemem globalnym, ale wskazuje na zieloną politykę energetyczną UE jako na główną przyczynę" - czytamy w dalszej części komentarza.

"Podobną drogą idzie 20 spośród 27 państw UE, od kiedy jesienią ceny prądu i gazu na giełdach energii podwoiły się w porównaniu do poprzedniego roku. Obawiają się "protestów żółtych kamizelek", jak w 2018 roku we Francji, gdy prezydent Emmanuel Macron podwyższył podatki na paliwa kopalne, aby sfinansować swoją transformację energetyczną" - zauważa publicysta.

Podaje przykład Hiszpanii, która obniżyła podatek od energii elektrycznej z 5,1 do 0,5 proc. oraz Włoch, gdzie podatek VAT od gazu zmniejszono o 5 punktów procentowych.

W ocenie von Marschalla działania nowego niemieckiego rządu w wymienionym zakresie są uderzająco późne.

"Inaczej niż większość partnerów w UE koalicja ‘sygnalizacji świetlnej' (SPD, Zielonych i FDP – red.) nie obniża w odczuwalnym stopniu podatków od energii. Redukcja na przełomie roku opłaty EEG dla wspierania energii ze źródeł odnawialnych o 2,8 centów na kilowatogodzinę była postanowiona już dawno. Nie może zatrzymać ‘zielonej inflacji', cen pędzących przez szybko rosnące koszty uprawnień do emisji CO2. A to, kiedy pojawi się ‘zasiłek klimatyczny', który ma wyrównać obciążenia, jest sprawą otwartą" - pisze von Marschall.

"Generalnie widać, że niemieckie partie nie mają śmiałości przyznać się do politycznej odpowiedzialności, gdy wychodzą na jaw koszty polityki, którą propagują od lat – od cen energii po koszty ekologicznego budownictwa i energetycznych renowacji budynków mieszkalnych" - kontynuuje.

"To, co robią Polska, Francja, Hiszpania i spółka na krótką metę łagodzi gniew ludu. Nie jest jednak długofalowym rozwiązaniem. Kto wyrównuje zamierzony politycznie wzrost cen, odbiera też zachętę do oszczędzania energii. A głębiej niż do zera podatków od energii i tak nie można obniżyć" - zastrzega publicysta.

jkg/deutsche welle

Komentarze (19):

xyz1232022.01.13 14:28
obnizka podatkow na stale => tak, chwilowa obnizka podatkow => NIE!!! Juz to cwiczone bylo i skonczylo sie +2% inflacji i stalym wzrostem cen wszystkiego.
Krakus2022.01.12 20:23
W Niemczech co prawda (jak dziś pisały polskie media) masło jest tańsze niż w Polsce, ale za to w Niemczech się zarabia dużo więcej! Brawo PiS!
sisi z WsI2022.01.12 20:22
pisorki niech znają prawde według której zanim gruby schudnie to chudy zdechnie . Nie porównujmy się do Niemiec nawet jak przy pomocy Ruskich zawiesiliśmy w 1945 roku biało-czerwoną na ruinach Berlina.
JA2022.01.12 16:11
A ja myślę że to ruskie z niemcami. To oni mają największy w tym interes.
xyz1232022.01.13 8:56
no i Tusk nie zapominaj o Tusku :D:D:D ehhhh pisopaci pisopaci...
YORK2022.01.12 14:24
Moim zdaniem odpalony został spisek na międzynarodowy chaos cenowy, energetyczny, rynku paliw, gazu efektem ma być rozedrganie na rynkach, upadek słabych gospodarek i niewygodnych rządów, może nawet wojny. Oto znak czasu, upadek chciwego i pysznego człowieka.Za tym chaosem stoi międzynarodówka lewacka i masoneria.
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.12 12:29
Przed dojściem do władzy politycy PiS próbowali utrącić przetarg na caracale, posługując się nieprawdziwymi argumentami – wynika z ujawnionych właśnie e-maili Dworczyka. Plan wdrożyli w życie po objęciu stanowiska szefa MON przez Antoniego Macierewicza. W efekcie polscy piloci wciąż latają na poradzieckich śmigłowcach, a rząd musiał zapłacić 80 mln zł za śmigłowce, których nie kupił. Natomiast fabryka, którą mieli w Polsce zbudować Francuzi w ramach kontraktu, powstaje na Węgrzech.
Marek2022.01.12 8:19
Podziwiam Niemców, ich wiarę w rząd federalny, dyscyplinę. Ceny energii rosną a oni ze spokojem łykają zieloną ekologię i tankują w Polsce tak jak łyknęli milion muzułmanów. Wiem, tam nie ma opozycyjnych mediów - wszystkie na jedno kopyto pieją to samo, nie mają totalnej opozycji, więc kto im ma powiedzieć że są naciągani przez elity polityczne w butelkę?????
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.11 20:10
Jeśli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą, to znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści.
Ja również mam udziały w MOL,2022.01.11 21:16
ale nie bezpośrednio, bo mam udziały w The Vanguard Group, Inc. (USA) który ma 1.37% udziałów. Natomiast Rahimkulow jeżeli ma to nic nie znaczące, bo nie ma go w zarządzie, w kierownictwie, jest tylko jednym z wielu TYSIĘCY udziałowców, O ILE W OGÓLE JEST. Nie jest wykluczone, że warunkiem zakupu przez MOL części Lotosu (żeby Orlen nie miał monopolu) jest, że Rahimkulow będzie musiał sprzedać swoje "akcje".
Anonim2022.01.12 8:38
twój pan chciał sprzedać kacapom
Polak2022.01.12 15:33
A ***owska mafia nie tylko chciała, tyko po prostu sprzedała rosjanom. Za półdarmo.
Zachwycony dobrobytem2022.01.11 20:02
Dziękujemy ci Jarosławie że zarobki i dochody Polaków rosną szybciej niż ceny w sklepach i gazu, nie zapomnimy ci tego dobrobytu
Anonim2022.01.11 19:34
czy można by już zacząć exterminacje tego głupiego szkodliwego dla innych narodu niemieckiego?? załatwimy ich własną bronią cyklonemB ,zbudowali nam nawet obozy zagłady hehe nawet obama coś o tym wspominał ,czas na ostateczne rozwiązanie ze szkopskim gó.wnem
Anonim2022.01.11 19:16
Wszelkiej maści Helmuty i reszta hołoty, chcecie cofnąć Europę do epoki pary pozyskiwanej w sposób naturalny o poranku. Już niedługo ludzie się przebudzą i o poranku brutalna siła wywiezie was na śmietnik historii.
Krótkowzroczna polityka2022.01.11 19:16
Obniżenie podatków na energie wytworzy dziurę w budżecie, że zabraknie m.in. na inwestycje, na ochronę zdrowia. A co będzie za rok, dwa? Podatki wrócą, bo muszą a ceny energii na rynkach kto wie, jakie będą. Będzie to szok dla następnej ekipy rządzącej i będą mieli na kogo zwalać.
gw12022.01.11 21:51
głupis pedale
Polak2022.01.11 19:02
To raczej ***owskiej mafii brakowało odwagi do niewindowania cen prądu i gazu na niebotyczne wyżyny. Nikt inny ego nie robił, więc i nikt inny nie musi wycofywać się z tych decyzji.
Żyd kretynizacja Polin - wieczny nudziarz2022.01.11 18:55
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to od razu wpadam w szał; ponadto mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się więc rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików!