Szyszko: Chcemy porozumienia na normalnych warunkach - zdjęcie
25.11.15, 17:29Fot. energetyka.wnp.pl

Szyszko: Chcemy porozumienia na normalnych warunkach

0

W najbliższych dniach w Paryżu odbędzie się konferencja klimatyczna, na której państwa Unii Europejskiej będą omawiać problemy związane z ochroną środowiska. Jakie stanowisko zajmie polski rząd?

Ministerstwo Środowiska deklaruje chęć zawarcia porozumienia na konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu – to jeden z głównych elementów stanowiska, które w środę zaprezentował minister Szyszko.

Przekaz zaprezentowany na posiedzeniu komisji środowiska w Sejmie jest prosty: Chcemy globalnego porozumienia, ale na warunkach „zrównoważonego rozwoju”. Zdaniem opozycji, ministerstwo w swojej strategii nadmiernie marginalizuje znaczenie unijnego pakietu klimatycznego dla negocjacji w Paryżu.

Szyszko eksponował za to tematykę gospodarki przestrzennej w koncepcji tzw. neutralności klimatycznej, która zakłada, że cele redukcyjne można uzyskać np. poprzez zalesianie, a nie tylko redukcję spalania węgla. To jeden z najważniejszych elementów podkreślanych w opisie stanowiska Polski w środę. W poniedziałek na konferencji COP21 pojawi się premier Szydło. Dzień wcześniej szefowa rządu będzie uczestniczyć w szczycie UE-Turcja.

ds/300polityka.pl