Szokujące słowa nowego szefa ukraińskiego IPN o Wołyniu - zdjęcie
30.12.19, 14:11zdj. screen Youtube/UATV English

Szokujące słowa nowego szefa ukraińskiego IPN o Wołyniu

38

Nowy dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Anton Drobowycz uważa, że nieporozumieniem jest mówienie o Wołyniu jako o ludobójstwie Ukraińców na Polakach

W rozmowie z serwisem Polukr.net Drobowycz odniósł się do stosunków ukraińsko-polskich w kontekście kwestii historycznych, które po dziś dzień pozostają kością niezgody we wzajemnych relacjach. Mowa oczywiście zwłaszcza o Zbrodni Wołyńskiej. Pytany o kwestie historyczne, prezes ukraińskiego IPN ocenił, że wszystkie tego rodzaju problemy winny opierać się na dwóch fundamentalnych rzeczach. Priorytetem, jak wskazał Drobowycz, jest poszanowanie ludzkiej godności i praw człowieka. 

"Jeśli ludzie zginęli lub zostali zabici, to powinni zostać pochowani. Niedopuszczalną jest sytuacja, gdy na mogiłach rośnie trawa"-ocenił rozmówca portalu Polukr.net. Kolejna fundamentalna kwestia to, zdaniem prezesa ukraińskiego IPN, prawda historyczna.

"Jeśli są znane fakty historyczne, z których wynika, że w danym miejscu leżą zabici na skutek takich czy innych działań, to powinny być na to dowody. Jeśli idzie o memoriały, które należy odbudować, to należy przy tym zapewnić także możliwość zapoznania się z informacją, kto jest tam pochowany. Takie działania upamiętniające powinny być realizowane wyłącznie w legalny sposób. Prawda powinna być powiedziana głośno. Inaczej będziemy mieli drogę do nikąd i ryzyko powtórzenia historycznych dramatów"-ocenił. 

W rozmowie nie zabrakło pytania o przyjętą przez polski Sejm w 2016 roku uchwałę "uznającą wydarzenia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w połowie lat 40. XX wieku za zbrodnię ludobójstwa wobec ludności II RP dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów". Zdaniem Antona Drobowycza, "mowa o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach to nieporozumienie" "uogólnione podejście", które nie przynosi korzyści ani Polakom, ani Ukraińcom.

"Należy ocenić poszczególne akty przemocy, jeśli uznamy, że jest tendencja sumaryczna, to można będzie je wspólnie oceniać. Jeśli dojdziemy do wniosku, że ukraińskie oddziały dokonywały ataków na Polaków, a potem miały miejsce działania realizowane przez stronę polską wobec ludności ukraińskiej – i w obu wypadkach miały miejsce ataki na ludność cywilną, to należy zidentyfikować winnych i ofiary po obu stronach. Nie może być tak, że zbrodnie popełniały obie strony, a winna jest tylko jedna. Powinna istnieć równowaga, bazująca na naukowych faktach i powadze do ludzkiej godności. Nie należy dążyć do konkurowania o liczbę ofiar"-podkreślił rozmówca Polukr.net. Jednocześnie nowy dyrektor ukraińskiego IPN zadeklarował, że w przeciwieństwie do swojego poprzednika, wskazanych "wypadków" nie nazwałby "wojną polsko-ukraińską".

"Myślę, że jesteśmy z Polakami po tej samej stronie barykady w walce o godność i sprawiedliwość. Jeśli jest i trzecia strona, która chce, abyśmy ze sobą sprzeczali się o historię, to należy zrobić wszystko, aby nie udało się osiągnąć jej tego celu"-zaznaczył Drobowycz. W odpowiedzi na uwagę, że przyjęta w polskim Sejmie uchwała mówi wprost o ludobójstwie, rozmówca stwierdził, że Ukraina może prezentować własne stanowisko wobec uchwał przyjmowanych w Polsce, nie ma jednak żadnego wpływu na ich treść. Drobowycz wyraził przy tym nadzieję, że Polacy przyjmą do wiadomości ukraiński punkt widzenia i wprowadzą do uchwały "odpowiednie poprawki". 

"Do takich zmian należy dochodzić drogą dialogu"-zaznaczył. 

yenn/polukr.net, Fronda.pl

Komentarze (38):

Polka/katoliczka2019.12.31 10:26
Nie dziwię się już temu, że wszyscy nas kopią, bo sobie na to pozwalamy. Jedyny człowiek, który potrafi dyskutować twardo i na argumenty to Grzegorz Braun i patrioci powinni zabiegać o to, by on reprezentował nasze interesy za granicą, bo zna historię i zagnie każdego żyda, Niemca, Rosjanina, ale PIS i Fronda jego tuba propagandowa niszczą tego człowieka, a to niestety oznacza niszczenie Polski. Wszyscy mają w rządzie ludzi, którzy mają umiejętności dyplomatyczne, a my zawsze dyplomatołków...
Janek2019.12.30 23:45
Jaki szok, to skrupulatnie realizowany program!!!!!!!! Czy Polacy nigdy nie zmądrzeją? Cyt. "Eliminować wszelkie polskie próby zmierzające do potępienia UPA za rzekome znęcania się jej na Polakach. Wykazywać, że UPA nie tylko nie znęcała się nad Polakami, ale przeciwnie, brała ich w obronę przed hitlerowcami i bolszewikami. Polacy byli też w UPA. Mordy, którym zaprzeczać nie można, byty dziełem sowieckiej partyzantki lub luźnych band, z którymi UPA nie miała nic wspólnego, pomniejszanie roli wyzwoleńczej UPA w skali europejskiej jest niedopuszczalne." marucha.wordpress.com/2013/06/27/frgmenty-uchwaly-krajowego-prowidu-organizacji-ukrainskich-nacjonalistow-oun-podjetej-22-czerwca-1990-r/
Janek2019.12.30 23:48
jeszcze jeden fragment, Cyt. "Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej…"
Nina2019.12.30 21:08
Trudno sie im przyznac do zbrodniczych dzialan swoich dziadkow ,szczegolnie ,ze swoim okrucienstwem dorownywali psychopatycznym bandytom o wypaczonych osobowosciach i powszechnie napawajacych wstretem i odraza.
Kazimierz Podk.2019.12.30 20:08
Takie słowa z ust ukrainskich to efekt polityki PiSu wobec Ukrainy. Polskę w Unii i NATO uczyniło PiS wasalem Ukrainy. Hańba!!! To wina Kaczyńskich !!!
KATON STARSZY2019.12.30 19:51
Dajmy spokój Ukrainie,nie będzie naszym przyjacielem,raczej wrogiem z którym będziemy jeszcze walczyć.Prawdobodobnie w sprawie Ukrainy to Rosja będzie naszym sojusznikiem.Za wszelką cenę starajmy się zbliżyć do Białorusi,narody o podobnym charakterze -raczej pierdołowate.Nie patrzmy na jakieś wydumane prawa człowieka.Niech rząd stara się wszelkimi sposobami i na wielu płaszczyznach rozwijać kontakty między naszymi narodami.
Alojzy Cedzidło2019.12.30 17:39
Wzajemnym opluwaniem nic nie załatwimy .Do dziś są ofiary i plucie . Rozmów na lekarstwo. O kompromisie nie myślę . To tak jak by Polacy w ranach kompromisu powiedzieli - ,,a dobra , godzimy się na 1000 ofiar " A było 100 tysięcy. Tylko PRAWDA może nas pogodzić . Czy to jest możliwe ? Nie wiem . Jak by się dobrze przyglądnąć , to i w Polsce znajdą się tacy , którym ta prawda nie potrzebna , Raczej odwrotnie . ( ostatnie wystąpienia tow. Czarzastego) A z Drobowyczem , bym nie walczył. Warto zbadać dokładnie Jego intencję .O ile wiem , Polacy nie znależli jeszcze wszystkich grobów swoich rodaków . Z różnych przyczyn. I nie ze swojej winy.
Tom2019.12.30 18:39
Nie pilnujesz swego,będziesz miał racje cudzego.To nie przypadek,że ponad 70 lat,Żydzi,Ukraincy,Rosjanie...zaczynają opowiadać swoje bajki. Odległość w czasie bezpieczna.
Alojzy Cedzidło2019.12.30 22:37
Ani mi w głowie polemika z Twoim wpisem. Ani mi w głowie . 70 lat ,,trucia " bałamucenia Polaków zrobiło swoje . Czy teraz jesteśmy w stanie odrobić ,,zalegości " Ja nie wiem . Ale domaganie się od obecnego rządu ( to nie o Tobie) załatwienia sprawy ,przy wybitnej ,,pomocy " kapusi brukselskich , a i pewno ,,szpionów " Putina , to głupota , albo celowa polityka .,, W opowiadaniu ,,bajek " o, których piszesz (,tez moim zdaniem ,) przodują niestety Żydzi. W Europie tylko Polska ich od XVI wieku przygarniała Potem nie było a i do dziś wesoło. To bractwo mojżeszowe , rozeszło się po świecie i co tu ukrywać maja większy wpływ na politykę w tym i kasową , niż cała Polska . Boję się tylko ich komitywy z Putinem . A nie za długo się spotkają W jakimś stopniu ten atak Putina dało się przewidzieć Zrobił to śp. L. Kaczyński niestety lata następne i żółwiki z Putinem wzieły gorę nie do szybkiego odrobienia ..
anonim2019.12.31 0:49
Żydzi napływali do Polski od XII w. poprzez Śląsk . Od powstania Inkwizycji w obecnej Hiszpanii zaczęto Żydów prześladować najpierw tam a później w reszcie Europy . Znaleźli swój Eden na ziemiach obecnej Polski i liczne przywileje jakich nigdy nie mieli inni mieszkańcy tych ziem . Rozzuchwalili się więc . Pociągnęli poprzez Śląsk na Północ i na Wschód .
anonim2019.12.30 16:03
Jeżeli zabicie 100 tyś kobiet ,dzieci starców ,nie jest ludobójstwem to co nim jest kołku?
ZERR02019.12.30 16:57
W sumie nie mniej jak 200 tysięcy, bo zbrodnie dokonywały się nie tylko na Wołyniu. I jeszcze 30 tysięcy dobrych Ukraińców, niechętnych mordowaniu ich sąsiadów albo małżonków i dzieci. I jeszcze sporo Żydów, Czechów a nawet Holendrów. Tak że wiesz, spokojnie dobije do ćwierć miliona.
Urszula2019.12.30 18:32
Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują[10], że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców[11][12][13]. Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku.
ZERR02019.12.30 18:46
To jest po prostu nieprawda, ponieważ identyczne ludobójstwo odbywało się na terenach ponad 2x większych niż Wołyń. Nie ma również najmniejszych powodów aby oddzielać ofiary zamordowane od lata do końca roku 1943 od ofiar z pierwszej połowy 1944. Nie widzę żadnego powodu, aby z uporem maniaka trzymać się zaniżanych liczb. A są zaniżane, ponieważ od 30 lat siła politycznego lobby ukraińskiego w Polsce jest bezdyskusyjna.
Irena2019.12.30 15:45
Po tych słowach pana Drobowycza w ambasadzie rosyjskiej w Warszawie strzelają korki od szampana. Szef ukraińskiego IPN, tak jak Putler, nie odróżnia ofiar od ich katów, a działań odwetowych - od zaplanowanego ludobójstwa.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.30 15:44
Drobowycz ma szczęście że nie żyje w czasach powojennych bo nasi bohaterscy "Żołnierze wyklęci"pokazali by mu co robią z takimi jak on!
Jezus2019.12.30 15:51
Stalker jesteś moją zagubiona owieczką. Kocham cię.
Alojzy Cedzidło2019.12.30 17:47
Pewno i her . Stalker" miał by kłopoty , gdyby wtedy pokazał swoję ,,sympatie" ,,Wyklęci " czyścili Polskę ze zdrajców , ukrytych folksdojczów , UB-eków .Czy muszę her Stalkerowi przypomnieć , kto ich ,,wyklął " skazywał i mordował po ,,wyrokach " Kasty nadzwyczajnej" ?
Gość2019.12.30 15:35
Nie bardzo rozumiem ten kwik za każdym razem, jak przedstawiciel obcego państwa próbuje zrzucić cześć odpowiedzialności na Polskę. To przecież normalne, że każdy chce przedstawiać się w jak najlepszym świetle. W naszych mediach forsuje się tezę, że Polska jest mesjaszem narodów, a każda wzmianka o tym, że wśród Żołnierzy Wyklętych pojawiały się również świnie i sadystyczni oprawcy, kończy się pianą na pysku u prawicy. W ubecji nie pracował żaden Polak, sami niezidentyfikowani "komuniści". Nikt nigdy nie kolaborował, a pogrom w Jedwabnem to wymysł lewaków. Czasem warto dostrzec belkę w swoim oku.
ZERR02019.12.30 16:53
Nie ma żadnej belki w oku. Jest za to wielka belka w oczach komuny, z którą ostro sympatyzuje kolejne pokolenie dziatwy z awansu społecznego.
Japa2019.12.30 19:47
Dyskutujesz z ,,Gościem " . Pilnuje ,,swojego "interesu " a nie gospodarza ..
Reytan2019.12.30 15:31
Postep pod tytulem,bede lagodniejszym katem,i bede klamal umiarkowanie.
man.of.Stagira2019.12.30 15:24
Jest to postęp, w stosunku do poprzednika. Tutaj mówi się, że dochodziło do ludobójstwa w miejscach w których dochodziło. To jest kierunek właściwy. Ukraina zmienia się. ot, co
Reytan2019.12.30 15:22
Wrogowie Polski zawsze WROGAMI. Jesli ktos mial zludzenia co do Ukraincow,to tutaj jest odpowiedz,jakie rezultaty przynosi kretynska polska polityka Kaczynskiego wobec Ukrainy,
man.of.Stagira2019.12.30 15:18
W s z y s c y świadkowie w JEDWABNEM -na których oparł się raport IPN- zeznawali pod przysięgą w sposób sprzeczny z własnymi zeznaniami sprzed lat. (również pod przysięgą) tyle
MaxFiend2019.12.30 16:25
Ale i tak prokuratorzy IPN znaleźli niezaprzeczalne fakty i wydali pisemną opinię. Jakoś nikt, jak dotąd, IPN o kłamstwo nie pozwał a przecież to najprostsza droga dla podważenia ustaleń śledztwa. Wynika z tego, że IPN ustalił historyczną prawdę.
ZERR02019.12.30 16:51
IPN nie znalazł żadnych "faktów", tylko oparł się na jawnie zakłamanych zeznaniach osób, którym udowodniono że nie było ich na miejscu zbrodni. Jak się chce kłamać, szczególnie kłamać na polityczne zapotrzebowanie, zawsze się coś wymyśli. Cała historia kłamstwa Jedwabińskiego jest doskonale udokumentowana i opisana. Nie można pozwać IPN, nie ma takiej możliwości prawnej.
MaxFiend2019.12.31 12:53
Oczywiście, że można. Jeżeli masz dowody na ich kłamstwa, droga wolna :-D
ZERR02019.12.30 16:52
I żeby nie było wątpliwości - przerwano ekshumację gdy tylko z ziemi zaczęły wysypywać się kule karabinowe w znacznej ilości. Uwaga - rabini WYŚMIALI rzekome powody przerwania ekshumacji.
MaxFiend2019.12.31 12:57
Kilka łusek z Mausera z pierwszej wony światowej to nie jest znaczna ilość. Taka broń akurat była na wyposażeniu dwóch lub trzech żandarmów, którzy wtedy tam byli. Nie ma żadnych szans na zrzucenie na nich winy.
man.of.Stagira2019.12.30 16:35
no właśnie, wydali o p i n i ę... I rest my case
Szymon2019.12.30 18:37
Dzikus wyluzuj Jedwabne to fikcja Zbrodnie Upaszki to tez fikcja dzikusie
Ewander2019.12.30 15:15
Napisze tylko jedno: JEDWABNE. Nacjonalizm zawsze prowadzi do wypierania własnych zbrodni na tle narodowości czy religii. Za parę lat nawet wspominanie o gettach ławkowych będzie kończyło się oburzeniem prawactwa, a wspominanie o zbrodniach Łupaszki czy Burego na cywilach, kobietach i dzieciach naszych sąsiadów będzie zakazane.
tomasz2019.12.30 15:25
Ewander a czego się spodziewałeś po ludobójcach przecież nie dobroci. To jest sztuczne państwo stworzone przez ZSRR. I z racji tego tam każdy region jest z innej parafii. Część węgierska słowacka polska i rosyjska. Poza tym byli w pakcie z hitlerowskimi Niemcami mordowali w sposób typowy dla rzeźników . I to mają po dziś dlatego powinni zniknąć z mapy świata tak jak Rosja. Mam nadzieję że popierasz to co napisałem.
Reytan2019.12.30 15:28
Jestes sowieckim morderca. WY KOMUNISCI ZAMORDOWALISCIE KILKA MILIONOW Polakow,i nalezy wam odebrac POLSKIE obywatelstwo,i wyslac was do Korei Polnocnej,gdzie jest wasza Ojczyzna. Oburzenie moje nie zna granic. Te getta lawkowe polscy studenci urzadzali heroicznie na wydziale prawa ,gdzie bylo Zydow ponad 95%,i byly czysto symboliczne,bo konczyly sie pobiciem Polakow przez Zydow i komunistow.
ZERR02019.12.30 16:47
Nic nie wiesz o Jedwabnym, za to kłamiesz jak z nut. Zastanawiam się, jaka trzeba być pokraką bez czci i honoru, aby po tym, co zgotowali Polakom skomunizowani Jedwabińscy Żydzi, jeszcze oskarżać Polaków o zbrodnię. Przypomnę, że ze szczególnym zapamiętaniem polowali na polskich nauczycieli... jeśli dorośli uciekli unikając gradu kul, potrafili zabijać po kolei małoletnie dzieci nauczyciela, aby ich krzyki zmusiły go do wyjścia z kryjówki. To są rzeczy straszliwe - i ofiarą takiej zbrodni padli moi pradziadkowie z całą rodziną, i babcia, wtedy młoda matka z dzieckiem na ręku wywiezieni do Kazachstanu z którego cudem wróciła z młodszą siostrą. Padli ofiarą sąsiada, bynajmniej nie Polaka.
Ewander2019.12.30 17:13
Napisałem tylko słowo JEDWABNE. Więc ciężko żebym kłamał podając tylko nazwę miejscowości. Ale jak to mawiają uderz w stół.
Gon bolszewika2019.12.30 17:44
Czy ty nie rozumiesz, czy taki głuuupi jesteś?