Szkocja: Biskup ekskomunikował mnichów, poszło o papieża - zdjęcie
09.01.20, 10:05

Szkocja: Biskup ekskomunikował mnichów, poszło o papieża

38

Biskup ekskomunikował trzech Szkotów, w tym księdza. Wypowiedzieli posłuszeństwo papieżowi uznając, że na szczytach kościelnej hierarchii zalęgła się herezja. 

 

Ekskomunikowana grupa składa się z księdza, mnicha i mniszki .

Mieszkają na wyspie Westrey na Orkadach.

Jak poinformował rzecznik diecezji Argyll and The Isles, ekskomunikowani konsultowali wcześniej u biskupa wydanie oświadczenia, w którym wypowiedzieć chcieli posłuszeństwo papieżowi. Wiedzieli, że jeżeli tekst opublikują, zostaną ekskomunikowani. 

W tekście stwierdzili, że choć uważają wybór Franciszka za legalny, to są przekonani, iż papież popadł w herezję i stąd przestał być Piotrem.

Jak powiedział Stephen De Kerdel, ksiądz z grupy, w ich ocenie Kościół katolicki znalazł się w momencie olbrzymiego kryzysu, a papież Franciszek jest niczym kapitan tonącego okrętu.

"Większość kościołów chrześcijańskich, za wyjątkiem kościołów prawosławnych, jest dziś zdominowana przez liberalizm, sekularyzm i humanizm do tego stopnia, że w istocie przestały być kościołami" - stwierdził De Kerdel. Jak dodał, obserwujemy dziś wielką bitwę między społeczeństwem Zachodu a chrześcijaństwem; według De Kerdela siły sekularne chcą zniszczyć zwłaszcza Kościół katolicki.

W swoim oświadczeniu eksomunikowani napisali, że nie mają innego wyjścia niż wypowiedzieć posłuszeństwo papieżowi Franciszkowi.
Grupa twierdzi, że mimo ekskomuniki pozostaje w Kościele. Ich zdaniem to raczej oni zostali porzuceni przez Kościół pod wodzą Franciszka.

bsw/bbc, catholic herald

Komentarze (38):

KONIECZNIE2020.01.10 20:43
https://www.youtube.com/watch?v=sQHnSHGngpc
Grzegorz2020.01.10 9:16
Fakt Franciszek, jest z nim problem. Być może rozwala Kościół od środka, ciekawe czym się naprawdę kieruje. Jako odtrutkę można posłuchać ks Grzegorza Bliźniaka - rekolekcje adwentowe o rzeczach ostatecznych. Jak zaprponowałem znajomemu księdzu, aby powiedział kazanie o piekle to odpowiedziałże nie ma co ludzi straszyć.
bp Athanasius Schneider2020.01.9 18:21
Teoria lub opinia o utracie papieskiego urzędu przez depozycję lub przez zadeklarowanie jego utraty ipso facto albo zrównuje papieża z całym Kościołem, albo też dowodzi niezdrowej tendencji papocentryzmu lub papolatrii. Osoby reprezentujące taka opinię (zwłaszcza niektórzy święci) demonstrowały nadmierny ultramontanizm lub papocentryzm, czyniąc papieża kimś w rodzaju półboga, który nie może popełnić żadnego błędu, nawet w obszarach wykraczających poza przedmiot nieomylności papieskiej. Dla wyznawców powyższej teorii (detronizacja papieża i utrata urzędu z powodu herezji), papież, który popełniałby błędy doktrynalne, co teoretycznie i logicznie rzecz biorąc obejmuje również możliwość popełnienia najpoważniejszego błędu doktrynalnego, czyli herezji, jest nie do zniesienia i nie do pomyślenia, nawet jeśli popełnia takie błędy w obszarach wykraczających poza przedmiot papieskiej nieomylności.
Burke- ten od dubiów!2020.01.9 18:10
wymieniam go za każdym razem, kiedy oprawiam Mszę św., nazywam papieżem Franciszkiem, nie jest to pusta mowa z mojej strony. Wierzę, że jest papieżem. I staram się mówić to nieustannie ludziom, gdyż (...) także według moich spostrzeżeń ludzie stają się coraz bardziej skrajni w swojej reakcji na to, co dzieje się w Kościele.
gryf2020.01.9 18:06
Wszystkich nas nie ekskomunikują.
Jan2020.01.9 17:53
Naprawdę te komentarze tutaj są po prostu żenujące. Wystarczy przeczytać przybrane pseudonimy dyskutujących ... Język i styl pisania są kompromitujące. Z całą pewnością są to ruskie onuce i Fronda powinna zrobić z tym porządek tak jak WP... jak tylko jesteś przeciw lewactwu to twój wpis istnieje kilka minut. Dlatego każdy wulgarny wpis eliminować droga Frondo.. No chyba,że celem tego portalu jest hołubienie ruskiego plugastwa..
KATON STARSZY2020.01.9 17:02
Moim zdaniem,po przeczytaniu wielu ksiązek,studiów na temat religi,jak i zwłasnego sumienia i przemyśleń, nie ma lepszej wiary niż katolicka!A że duchowni,nawet na szczytach popełniają błędy,to nie podważa naszej wiary.W histori KK było dużo odchyleń,ale po pewnym czasie KK wrócił na Chrystusową drogę.Ja modłąc się do Hosti w Sokółce,doznałem uzdrowienia-CUDU.Rozstrzenie oskrzeli jest śmiertelnąchorobą byłem w stanie agonalnym i bez pomocy lekarzy wyzdrowiałem.Diagnozy lekarzy- nie znamy przyczyn,nie wiemy jak leczyć,można częściowo złagodzić-kropka.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.9 15:50
Widzicie, frondościerwa, was niedługo też ekskomunikują :)
taro2020.01.9 16:54
lepiej patrz na siebie, bo ciebie z twojej nory eksmituja.
GALIZIEN2020.01.9 15:44
KAŚCIÓŁ KATOLICKI ZACZĄŁ PSUC SIE OD POCZATKOW LAT 60 U.W OD II SOBORU WATYKANSKIEGO GDZIE DUZA ROLE ODGRYWAL WOJTYLA . ZRESZTA WYMIENIONY MOIM ZDANIEM TEZ SIE PRZYSŁUZYL DO UPADKU WIARY SWOIMI ZARZADZENIAMI. OCZYWISCIE OBECNY BISKUP RZYMU NIE MA POKOLEI W GŁOWIE I DLA MNIE JEST PEDERASTĄ TO WIDAC PO RUCHACH I WYMOWIE CIALA. Z CALA STANOWCZOSCIA POPIERAM TYCH TROJE WSPANIALYCH ODWAZNYCH KAPLANOW.NASZ KOŚCIOŁ Z NAZWY JEST POLSKI BO HIERARCHOWIE SA PLEMIENCAMI JUDASZA I TEZ TAK SIE ZACHOWUJA.. NIE PO DRODZE MI Z NIMI SAM MODLE SIE JUZ W OBRZADKU WSCHODNIM. AMEN
bogdanus2020.01.9 15:18
Wielu hierarchów uważa jak eksmitowani w sprawach duchowych wierni są Jezusowi a nie Franciszkowi, administracyjnie powinni być posłuszni Papierzowi. Jest to postawa czysto katolicka
Contral2020.01.9 14:42
No cóż. Pycha tych ludzi jest powalająca. A jeśli chodzi o kontrowersje jakie wywołuje papież Franciszek to niczym się nie różnią od kontrowersji jakie wywoływał św. Jan Paweł II. Dla mnie papież Franciszek nie jest żadnym heretykiem.
matis892020.01.9 14:24
Brawo dla nich, dla Szkotów za prawdę i odwagę.Bergoglio to Fałszywy Prorok Nie Katolik. Zapoczątkowali drogę prawdziwego Kościoła Jezusa w tych czasach ostatecznych. Czyli wygnanie Kościoła z własnej siedziby bo stare mury Kościoła zostały przejęte przez Fałszywego Proroka, heretyków, czcicieli szatana. Bergoglio prowadzi ludzi już wprost do piekła, a to jeszcze nie koniec jego herezji, bałwochwalstwa i zmian dla antychrysta. To co pokazało tych trzech Szkotów czeka każdego prawdziwego katolika który chce dochować wierności nauce Jezusa. Ci co zostaną pod Bergoglio, nauk Jezusa się zaprą za Bergoglio. Tak więc oni pokazali jedyną drogę dla katolików.
Rycerz Niepokalanej!2020.01.9 15:14
Nie panikuj bracie! Po pierwsze Bergoglio ma już 83 lata, po drugie dopóki Msza nie będzie zmieniona i Pana będzie można spożywać to trzeba trwać w Kościele mimo złego papieża.
matis892020.01.9 16:13
Już nie będzie katolickiego papieża, ostatnim jest Benedykt XVI. A Msza Św. została już zmieniona, sakramenty zmienione, przykazania, modlitwy. U nas inaczej u Niemców inaczej i tak wszędzie. Trzeba trwać w Kościele ale tym który zostanie wyrzucony ze swojej siedziby, to się już zaczyna. Jeszcze 2, 3 lata i Bergoglio zmieni Kościół nie do poznania, tyle że to nie będzie już Kościół Jezusa tylko szatana, a Jezusa będzie na wygnaniu.
Paweł2020.01.9 13:35
Są to pierwsze znaki końca czasów - nie świata i wiele jeszcze znaków będzie, nim czas się dopełni: wojen, ucisku, odstępstw i kataklizmów no i wojna o wiarę zakończona właśnie tymi kataklizmami, gdyby nie one, nikt by nie przeżył. Później ponownie objawi się Mesjasz który zniszczy Antychrysta tchnieniem ust swoich, po czym nastąpią złote czasy i tysiąc lat spokoju i później dopiero nastąpi koniec. Ja chyba twego nie dożyję, ale początek proroctwa, właśnie się wypełnia i obyśmy nie musiał zazdrościć tym co pomarli.
moja2020.01.9 13:09
Wybiją się na wzajem, jak widać koniec sekty katolickiej jest coraz bliżej.
Mikołaj 2020.01.9 13:27
Twoja być głupia ! - Chrystus dał gwarancję przetrwania kościoła , pomimo bram piekielnych (nauczycieli fałszu ).Na tym urzędzie św. Piotra byli już mordercy i rozpustnicy , a jedyną ich nieomylnością jest istnienie tego urzędu , bez względu na to kto na nim zasiada . Tak aby ta osoba jak głaz położony na pastwisku wskazywał gdzie jest kościół Chrystusowy dla owiec które oddaliły się na manowce(schizma i inne podziały ) .
moja2020.01.9 14:39
Który Jezus, rzymianie ukrzyżowali ich ponad 300.
Mikołaj 2020.01.9 16:55
Twoja nie umieć czytać ? - Jezus Chrystus jest jeden .
Katolik2020.01.9 13:05
PAPIESKA PRZYSIĘGA KORONACYJNA (dawna) Ślubuję: Nie zmieniać niczego z przekazanej mi tradycji ani niczego, co było przede mną strzeżone przez mych miłych Bogu poprzedników, ani nie naruszać, ani nie zmieniać, ani nie zezwalać na jakiekolwiek zmiany. Przeciwnie: z gorącym umiłowaniem, jako jej uczeń i dziedzic, ze czcią zachować przekazane mi dobro, ze wszystkich moich sił i całą moją mocą. Bronić Świętych Kanonów i Dekretów papieskich jako Bożych nakazów otrzymanych z Nieba, ponieważ jestem w pełni świadom, że Ty, którego miejsce zajmuję przy pomocy Łaski Bożej, którego Wikariuszem jestem z Twoją pomocą, poddasz najsurowszemu osądowi przed Twoim Boskim Trybunałem wszystko, co będę głosił. Gdybym miał dokonać czegokolwiek przeciwnego [tej przysiędze] albo zezwolić, aby taki czyn mógł być dokonany, Ty nie będziesz miał nade mną litości w straszny dzień Sprawiedliwości Bożej. Dlatego bez żadnego wyjątku, nakładamy najsurowszą ekskomunikę na każdego – czy to na Nas samych, czy to na kogokolwiek innego – kto ośmieliłby się powziąć cokolwiek nowego, co stałoby w sprzeczności z tą starożytną ewangeliczną Tradycją i czystością prawowiernej Wiary i religii chrześcijańskiej, albo kto chciałby coś zmienić poprzez swój czynny sprzeciw, lub też zgodziłby się z tymi, którzy podjęliby tak świętokradzkie przedsięwzięcie. Jak Ty Franciszku- następco św. Piotra- którego sam Jezus ustanowił Opoką Swojego Kościoła, jak wywiązujesz się z umów i zaciągniętych wobec samego Boga zobowiązań? Czy Czcząc na Watykanie bożka w postaci rzeźby pachamamy, udzielając komunii rozwodnikom i niekatolikom- bez sakramentu pojednania, miłując homoseksualistów i imigrantów profanujących boże katolickie świątynie, zabijających chrześcijan i ich kapłanów, awansując pedofilskich biskupów, usuwając samego Jezusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie z Głównego do bocznych ołtarzy- a w zamyśle w ogóle z kościoła. Czy tego oczekuje Jezus, czy takie powierzył ci zadanie mówiąc paś owce moje- paś baranki moje?????? Nie wiem jakiemu Bogu Ty Franciszku ślubowałeś, mam nadzieję że jedynemu, modlę się o Twoje nawróceni. (Katolik) Wyraźnie widać że Papieskie Ślubowanie stoi w jawnej i ostrej sprzeczności z podjętą przez Papieża funkcją i zobowiązaniem a więc umową wobec Boga. Sam siebie z automatu ekskomunikował oraz wszystkich swoich wiernych współpracowników.
Mikołaj 2020.01.9 12:31
Cytuję to co jest wodą ; " Gdy więc ujrzycie "ohydę spustoszenia", o której mówi prorok Daniel, zalegającą miejsce święte6 - kto czyta, niech rozumie - 16 wtedy ci, którzy będą w Judei, niech uciekają w góry! " . A teraz jeszcze raz , z zamianą wody wino. Wino będzie w nawiasach . " Gdy więc ujrzycie "ohydę spustoszenia", o której mówi prorok Daniel(prorok Daniel opisywał ohydę spustoszenia , zalegającą skrzydło świątyni . Żywa świątynia składa się z członków kościoła , a jej skrzydłem jest duchowieństwo , bo to ono uwzniośla jej wiarę, ubogaca treści i wznosi modlitwy i ofiary do Boga - stąd metafora skrzydła ), , zalegającą miejsce święte(" miejscem świętym"w kościele są tzw.osoby konsekrowane , stąd ohyda spustoszenia tego " miejsca" oznacza zgorszenia z powodu duchowieństwa ) - kto czyta(kto umie odkrywać to co ukryte , tak jak ja to robię), niech rozumie (powinien przyjąć właściwą postawę do zaistniałe sytuacji)- 16 wtedy ci, którzy będą w Judei( Judea była środkową krainą Izraela ,a w NT jest to przeniesienie na kościół katolicki ) , niech uciekają w góry! ( Mamy uciekać nie z kościoła , ale na wyżynę Ducha nie ruszając się z miejsca . Oznacza to poddanie każdego słowa nauki usłyszanej w kościele osobistej weryfikacji wg. swoich możliwości rozeznania )" .Karmiący(nauczający prawd ) i brzemienni (obciążeni potrzebą poznania prawdy, aby się narodzić do nowego życia ) o których mowa w dalszym tekście , staną się wyrzutkami , jak ci z artykułu .
Michał Pasierb 2020.01.9 12:13
PANIE, zmiłuj się nad Swoim Kościołem...
MAVERICK JONASIK2020.01.9 14:37
Ale którym? Konklawizm Kościół Palmariański Kościół Rzymskokatolicki Michała I Kościół Rzymskokatolicki Świętej Tradycji Apostolskiej Prawdziwy Kościół Katolicki Lefebryzm Bractwo Świętego Jozafata – tradycji greckokatolickiej Bractwo Świętego Piusa X – tradycji rzymskokatolickiej Sedeprywacjonizm Ruch Tradycyjnych Katolików Sedewakantyzm Bractwo Świętego Jana Bractwo Świętego Piusa V Kongregacja Maryi Niepokalanej Królowej Tradycyjny Kościół Katolicki Trydenckie Bractwo Kapłańskie
MAVERICK JONASIK2020.01.9 12:12
Więc frądla też powinna zostać ekskomunikowana. Też otwarcie krytykuje Franciszka.
Piotr2020.01.9 12:01
Tutaj blog zakonników: http://www.trumpeteer.co.uk/the-declaration/4594595263 I fragment ich deklaracji: Tragiczna głowa Kościoła na Ziemi, Papież Franciszek, poprzez swoje wypowiedzi, swoje zachowanie, swoje nauczanie i swoje czyny, okazał się być rzeczywiście wielkim heretykiem. Ogłosił, że nikt nie idzie do piekła, podważył nierozerwalność małżeństwa, zaaprobował związki żyjące razem, zachowywał się w sposób niejednoznaczny wobec homoseksualistów i przyjmował serdecznie nie tylko pary homoseksualne, ale także osobę transseksualną i jej narzeczonego oraz zwolenników aborcji. Papież Franciszek powiedział, że kara śmierci jest niedopuszczalna, i wreszcie, w jawnej sprzeczności z Pierwszym Przykazaniem, powiedział, że Bóg chce wszystkich religii, i że muszą one być nauczane w całym Kościele w jego seminariach, na uniwersytetach i w szkołach. [...] Święty Kościół Rzymski w ciągu ostatnich 60 lat przekształca się nieubłaganie w Fałszywy Kościół przepowiedziany przez błogosławioną Annę Katarzynę Emmerich. Struktury Kościoła i jego nauki zostały zainfekowane przez herezję i wykroczenia, a ci, którzy należą do Kościoła Chrystusowego, muszą wyjść z Fałszywego Kościoła, tak jak pierwsi chrześcijanie zostali cudownie powołani z Jerozolimy, zanim została ona zniszczona w 70 r. n.e. Naprawdę są to rozpaczliwe czasy, które wymagają desperackich środków. Najbardziej niechętnie musieliśmy zająć tak drastyczne stanowisko, ponieważ następcy apostołów, mianowicie biskupi, w obliczu grozy apostazji papieża, nie zdołali obronić bram Kościoła, ponieważ hordy piekielne tak bardzo splądrowały miasto Boże. Bez względu na to, jak mali jesteśmy, bez względu na to, jak bardzo ta deklaracja doprowadzi nas do prześladowań, jest tego warta. Bo naprawdę cudowną rzeczą jest walczyć o Boskość i Majestat Chrystusa, który jest naszym Panem, naszym Kapitanem i naszym Królem, a o ukochaną Oblubienicę Kościoła, która była tak haniebnie wykorzystywana i maltretowana o wiele za długo.
retro2020.01.9 11:44
jest tylko jeden kościół JChr, wszystkie inne to grzech schizmy ! Jezus nie powołał kilku kościołów ! Jest jeden Piotr a nie kolegializacja posoborowa V2.
m42020.01.9 10:58
Znalazło się na razie niewielu takich odważnych, ale tym bardziej chwała im za to. Herezja w Watykanie ma miejsce , niestety bardzo wyraźnie....
Rycerz Niepokalanej!2020.01.9 10:31
Odważyli się powiedzieć głośno i oficjalnie co każdy prawdziwie wierzący katolik wie od dawna. Brawa dla Nich!
abc2020.01.9 10:42
Jesteś prawdziwszym katolikiem od kard. Mullera? „Kard. Gerhard Ludwig Müller sprzeciwia się oskarżaniu papieża o herezję i równocześnie przestrzega przed kultem jego osoby. “Franciszek nie jest żadnym heretykiem, czy głosicielem błędnych nauk” – powiedział kard. Müller w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego “Die Tagespost” wydawanego w Würzburgu. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że “z gruntu fałszywe jest obciążanie go wszystkim, co złego dzieje się dzisiaj w Kościele”"
m42020.01.9 10:56
Prawdziwy katolik jest katolikiem "od Pana Boga" - cyt. św. Pawła "choćby sam anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej (czyt. z Biblii) niech będzie przeklęty" Gal.8
abc2020.01.9 10:59
Czyli ty jesteś prawdziwy a kard Muller przeklęty?
Biznes to biznes2020.01.9 10:27
Nawzajem się będą teraz obrzucać klątwami i sprzedawać odpusty w zamian za ich zdjęcie. Sprytne.
abc2020.01.9 10:25
Nawet gdyby był heretykiem nie przestałby być papieżem, aż do momentu, w którym kompetentna władza (pytanie - jaka) by go pozbawiła urzędu.
m42020.01.9 10:52
Nieprawda. Herezja automatycznie pozbawia go tej funkcji... I słusznie
abc2020.01.9 10:58
Gdzie znalazłeś takie prawo, w Kodeksie Prawa kanonicznego jest dokładnie odwrotnie. Automatyczna ekskomunika nie jest tym samym co pozbawienie urzędu. Kan. 1331 - § 1. Ekskomunikowanemu zabrania się: 1° jakiegokolwiek udziału posługiwania w sprawowaniu Ofiary eucharystycznej lub w jakichkolwiek innych obrzędach kultu; 2° sprawować sakramenty i sakramentalia oraz przyjmować sakramenty; 3° sprawować kościelne urzędy lub posługi albo jakiekolwiek inne zadania, bądź wykonywać akty rządzenia. § 2. Jeśli ekskomunika została wymierzona lub deklarowana, przestępca: (...) 2° nieważnie podejmuje akty rządzenia, które według § 1, n. 3, są niegodziwe; Czyli wygląda na to że dopóki ekskomunika jest tylko z mocy prawa a nie jest wymierzona czy deklarowana - zarządzenia są ważne, choć niegodziwe. W dalszej części tego kanonu jest napisane, że ukarany nie może przyjąć nowego urzędu, ale nie ma że pozbawia go dotychczasowego.
bp Athanasius Schneider2020.01.9 18:23
kt detronizacji papieża z powodu herezji lub ogłoszenie wakatu na Stolicy Piotrowej z powodu utraty urzędu przez papieża-heretyka ipso facto byłby rewolucyjną nowością w życiu Kościoła, w dodatku dotyczącą wielce istotniej kwestii konstytucji i życia Kościoła. W takiej delikatnej kwestii – nawet jeśli ma ona charakter praktyczny, a nie czysto doktrynalny – lepiej podążać pewniejszą drogą (via tutior) odwiecznego zmysłu Kościoła. Niezależnie od faktu, że trzy kolejne sobory ekumeniczne (Trzeci Sobór Konstantynopolitański w 681 r., Drugi Sobór Nicejski w 787 r. oraz Czwarty Sobór Konstantynopolitański w 870 r.) oraz św. Leon II, papież w 682 r. ekskomunikowali papieża Honoriusza I z powodu herezji, nie stwierdzili oni choćby w sposób domyślny, że Honoriusz I utracił papiestwo ipso facto z powodu herezji. W istocie pontyfikat papieża Honoriusza I uznawany był za ważny nawet po tym, jak w swoich listach do patriarchy Sergiusza z 634 r. poparł herezję, ponieważ panował po tym jeszcze przez cztery lata, aż do 638 r.
kek2020.01.9 10:17
Kościoły Prawosławne (poza moskiewskim) pozostały ostoją chrześcijaństwa na świecie.