04.06.20, 13:09Fot. screenschot: Youtube - RMF FM

Szefowa KBW: PKW nie ustala wzoru wykazu podpisów

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że Państwowa Komisja Wyborcza nie ma uprawnień do ustalania wzoru wykazu podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta. Jak stwierdza, jedynym wymogiem jest to, by na wykazie były elementy określone przez ustawę.

-„ Zgodnie z obowiązującymi przepisami, PKW nie ma żadnego uprawnienia do tego, by ustalać jakikolwiek wzór wykazu podpisów. Ten wzór, który przygotowujemy, to jedynie wzór formularza pomocniczego, by komitety nie musiały robić tego samego. To jest katalog zamknięty elementów, które muszą się znaleźć na wykazie podpisów” - powiedziała szefowa KBW Magdalena Pietrzak, odnosząc się do informacji o możliwej zmianie formularza do zbierania podpisów.

-„Nie jest to żaden obowiązujący wzór. Komitety przynosiły podpisy na różnych formularzach. Jedyny wymóg to taki, by elementy, które określa ustawa, były na tym wykazie podpisów. Ten wykaz jest identyczny jak w poprzednich wyborach” – dodała.

Wyjaśniając formę, w jakiej zostaną przeprowadzone czerwcowe wybory prezydenckie, Pietrzak przypomniała, że możliwe jest zarówno tradycyjne oddanie głosu, jak również głosowanie korespondencyjne. Zwróciła uwagę, że aby zagłosować korespondencyjnie, należy do 16. czerwca złożyć stosowny wniosek:

-„Wniosek składa się do urzędu gminy, w której jest się w spisie wyborców. (…) Wyborcy, którzy dopisali się do spisu wyborców, to w tym miejscu będą mogli taki zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosić. (…) Jeśli taki wniosek będzie kompletny, to zostanie przygotowany pakiet wyborczy”.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

Agnie2020.06.4 17:32
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
Zobacz co nowego2020.06.4 17:08
Zobacz Już dziś film Bad Boys for Life 2020 ! Oraz inne hity kinowe! Ponad 9000tyś filmów i seriali! https://filmvod.pl Zapraszam
ceramik2020.06.4 13:23
Czyli, że przedwczesne zbieranie głosów na Trzaskowskiego jest ok. i PO zamiatane. No nie.
Michał Jan2020.06.4 15:05
Czepianie się formalności pokazuje słabość. Jakby Pan Prezydent był pewny swego, to by przeszedł nad tymi podpisami do porządku dziennego. Przecież Trzaskoszczak i tak by je zebrał - nawet w jeden dzień, gdyby tak ci pewni wygranej ustalili.
leszczyna2020.06.4 21:00
Czepianie się formalności? A można głosować przed ukończeniem 18 lat? Gdyby PiS zbierał lewe podpisy na Dudę, Platforma przyglądałaby się obojętnie w nadziei, że to bez znaczenia, bo jej kandydat jest pewny swego?
katolicka kretynizacja polski 2020.06.4 13:23
Morawiecki z trybuny sejmowej , rzuca plugawe kłamstwa i obelgi wobec milionów Polek i Polaków!
ufo.2020.06.4 14:24
POd nickiem katolicka kretynizacja polski: pewien palant rzuca plugawe kłamstwa i obelgi wobec milionów Polek i Polaków!, Hańba temu kretynowi faszyście pod w/w nickiem.
Lulejko2020.06.4 15:17
To nie faszysta, jeszcze gorzej, to bolszewik.