Szef NATO: Bez USA Europa się nie obroni - zdjęcie
12.11.18, 20:00Zdj. Youtube/NATO News

Szef NATO: Bez USA Europa się nie obroni

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Europa nie jest wystarczająco silna bez Sojuszu, a rozwój obrony UE nie może być alternatywą dla współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – informuje UNN powołując się na Norweską Agencję Telegraficzną.

„Decydującym czynnikiem w rozwoju współpracy w dziedzinie obrony w Europie jest to, żeby nie stała się ona alternatywą dla NATO, ale wręcz przeciwnie, wzmacniała europejską część sojuszu” – powiedział Stoltenberg.I dodał, że wzmocnienie obrony UE nie powinno doprowadzić do osłabienia kontaktów z Pentagonem.

„Europa nie ma wystarczającej siły, aby poradzić sobie bez interakcji ze Stanami Zjednoczonymi. Po Brexicie 80% wydatków na obronę NATO będzie pochodzić z krajów spoza UE. […] Dlatego UE nie może być alternatywą dla NATO” – zaznaczył szef NATO.

Przypomnijmy, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował pomysł utworzenia nowej europejskiej inicjatywy obronnej ponad rok temu. Na początku ten pomysł spotkał się ze sceptycyzmem krajów Unii Europejskiej, ale kilka dni temu inicjatywa została wsparta przez Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Danię, Estonię, Holandię, Hiszpanię i Portugalię, które podjęły decyzję stworzyć w Paryżu nową międzynarodową organizację obronną pod tytułem „Europejska inicjatywa interwencyjna” (The European Intervention Initiative).

Oczekuje się, że dziesiątym krajem, który przystąpi do koalicji, będzie Finlandia. Z kolei, prezydent USA Donald Trump skrytykował francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona za propozycję stworzenia armii europejskiej. „Bardzo obraźliwe. Być może Europa musi najpierw zapłacić swój sprawiedliwy udział w NATO, które w dużym stopniu subsydiują Stany Zjednoczone” – napisał Trump na Twitterze.

W ten sam czas prezydent Rosji Władimir Putin, który w ciągu ostatniej dekady dokłada wszelkich starań, by powikłać euroatlantycką solidarność, gorąco poparł pomysł Macrona o powołaniu armii europejskiej. Powiedział, że propozycja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o stworzeniu zjednoczonej armii europejskiej, jest całkiem uzasadniona. Dodał też, że uważa ten proces za pozytywny pod względem umocnienia wielobiegunowości świata. Według niego, opinie Rosji i Francji w tej kwestii są zbieżne. 

Przypomnijmy, kilka lat temu dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie, generał Ben Hodges ostrzegł:

„Jestem pewien, że Putin chce zniszczyć nasz Sojusz nie atakując go, ale próbując rozdrobnić”.

Jagiellonia.org