Szef MSZ w węgierskiej prasie: Musimy wzmocnić tożsamość Europy Środkowej  - zdjęcie
30.09.20, 15:29Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Szef MSZ w węgierskiej prasie: Musimy wzmocnić tożsamość Europy Środkowej

7

W dzisiejszym wydaniu węgierskiego dziennika „Magyar Hirlap” ukazał się wywiad z szefem polskiej dyplomacji prof. Zbigniewem Rauem, w którym poruszono m.in. tematy związane z Grupą Wyszehradzką i inicjatywą Trójmorza. Szef polskiego MSZ, wymieniając cele polskiej dyplomacji, wskazał właśnie na wzmacnianie obecności w tych projektach.

- „Przede wszystkim chcemy wzmocnić naszą obecność w regionie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy Trójmorza, ponieważ współpraca tych organizacji wzmacnia wspólną tożsamość Europy Środkowej” – powiedział minister Zbigniew Rau w rozmowie z węgierskim dziennikiem.

Zaznaczył, że po rekonstrukcji polskiego rządu nie przewiduje żadnych rewolucyjnych zmian w kierunku polskiej dyplomacji, który został wyznaczony w ostatnich latach. Podkreślił, że jedną z głównych osi polskiej polityki europejskiej będzie polska prezydencja w V4.

W ramach programu przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej Polska chce skupić się m.in. na zamknięciu negocjacji dot. unijnego budżetu i funduszu odbudowy, na brexicie czy współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE.

W ramach Trójmorza natomiast Polska będzie dążyła do rozwijania na osi północ-południe wspólnej infrastruktury cyfrowej, transportowej i energetycznej.

Kolejnym ważnym zadaniem stawianym sobie przez Polskę jest utrzymanie ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Przy tym szef MSZ podkreślił, że Polska jest aktywna na forum UE;

- „Naszym stałym priorytetem jest dążenie do rozwiązania konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy oraz osłabienie konsekwencji rosyjskiej agresji. Ponieważ mnóstwo zależy od drugiej strony, będziemy się starali przełamać impas w dwustronnych stosunkach z Rosją” – mówił polityk.

W kwestii kryzysu na Białorusi prof. Rau zaznacza, że powinien on zostać pokonany przy pomocy pokojowych metod. Jedną z pożądanych w jego ocenie form pomocy ze strony UE jest pakiet mający pomóc w przeobrażeniu białoruskiej gospodarki.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (7):

tchorzostwo i gxdxnine.2020.09.30 19:44
Wzmocnic tozsxmosc moznx tylko przez uderzenie w stol,x nie przez tchorzostwo i gxdxnine.
Olej - ostatni dumny zomowiec.2020.09.30 16:58
Spierrdalaj parchu prowokatorze do swego rycerza niezłomnego z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych Łukaszenki!
Olej2020.09.30 16:28
Ameryka sprzedaje broń. Europa Środkowa powinna ją kupić, w takiej ilości, w tak wysokich transakcjach które uczynią państwa europy środkowej poważnymi. Rynek ponad 100 milionów ludzi musi być rynkiem politycznie i militarnie chronionym. Rynkiem spójnym w swojej sile oddziaływania na Europę zachodnią i Sowiety.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.30 19:46
Bez wlxsnego przemyslu zbrojeniowego moznx zostxc tylko kolonix.
Olej - ostatni dumny zomowiec.2020.09.30 15:53
Spierrdalaj prowokatorze do swego rycerza niezłomnego z Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych Łukaszenki!
Olej2020.09.30 15:51
Europa Środkowa tylko wtedy wzmocni swoją tożsamość gdy będzie miała pod bronią milionową armię uzbrojoną po zęby. Polska 400 tys, po mobilizacji milion, Węgry 150 tys. po mobilizacji 500 tys, Rumunia 300 tys. po mobilizacji 800 tys. Z ujednoliconym połączonym sztabem i szefem połączonych sił tychże państw. Pod jednym kierunkiem spójnej polityki obronnej.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.30 19:48
Czy to inny Olej,bo sxmx propozycjx sensownx.