Szef MON zapowiada duże ruchy wojsk w kwietniu i maju - zdjęcie
09.02.20, 09:30Screenshot Youtube - MON

Szef MON zapowiada duże ruchy wojsk w kwietniu i maju

12

Zwracam się do naszych słuchaczy: proszę państwa, szczególnie w kwietniu i w maju proszę się nie stresować tym, że wojska będą przerzucane z jednego krańca (Polski) na drugi” - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w kwestii ćwiczeń Defender-Europe 20.

Jak podkreślił w rozmowie na antenie Polskiego Radia 24:

37 tysięcy żołnierzy podczas ćwiczeń Defender 2020, w tym 20 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, rzeczywiście wielkie wyzwanie. Trzeba przygotować poligony, trzeba przygotować logistycznie dyslokację wojska”.

Zaznaczył, że to bardzo dobre dla bezpieczeństwa Polski, ponieważ żołnierze ćwiczyć będą procedury i będą przygotowani w razie zagrożenia naszego kraju.

Wspomniane manewry zaplanowane zostały od lutego do maja i zakładają przerzut 20 tys. amerykańskich żołnierzy do Europy. Będzie to największa tego typu akcja w Europie od 25 lat. Ćwiczenia odbywać się będą między innymi na poligonach w Polsce i krajach bałtyckich.

dam/Polskie Radio 24,Fronda.pl

Komentarze (12):

dex2020.02.9 20:51
Czego polacy to taki glupi narod.Historia was niczego nie uczy.
"jankesi" chcą "umierać za Gdańsk, a może za F-352020.02.9 14:18
W sumie na terenie Polski i Niemiec, głównie Polski będzie blisko 40 tyś. żołnierzy NATO. USA przerzuca powietrzem i transportem morskim 20 tyś. żołnierzy oraz ciężki sprzęt. Ta triumfalna wiadomość palanterii prasowej i na różnych blogach, że USA wycofuje czołgi z Polski okazuje, że to była część logistycznych przygotowan. Następnym tematem dla palanterii prasowej, blogowej, itp. będą wypadki na drogach (bo Amerykanie jeździć "tak dobrze" jak Polacy i Europejczycy to nie potrafią), może jakiś most będzie uszkodzony, drogi pozamykane.... Raj dla palanterii. Tak to jest z tymi pozostałosciami po PRL-u, czekają na jakis kataklizm i powrót krasnoarmiejców.
trupek2020.02.9 19:32
Głupek!
guess who 2020.02.9 12:42
Znowu będzie można się pośmiać z okupacyjnych oddziałów US Army błądzących z powodu błędów zawartych Google Maps i przekłamań systemu GPS. https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-05-31/nawigacja-zmylila-amerykanskich-zolnierzy-zabladzili-na-podhalu/
trupek2020.02.9 19:30
Stachu wygniel przwieźlim gdzie zrzucać?
Leszek2020.02.9 11:31
A czy wśród amerykańskich żołnierzy będą nowi specjaliści od wydobywania ropy w Polsce. Krętaczem
Dumi2020.02.9 10:55
Życzę Polsce i Polakom model armii 100-150 tyś zawodowych + minimum 300 tyś WOT czyli obrona totalna najpierw. Priorytety zakupu nowego sprzętu dla armii wystarczy zmienić na korzyść rozwoju POLSKIEGO PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO co daje nowe miejsca pracy, przychody, które można wydać na opracowanie nowych produktów, unowocześnienie, rozwój. Kolejność: 1. To dałoby polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu olbrzymie zamówienia od munduru,przez wyposażenie po broń palną. Jednocześnie realizacja programu MUSTANG, zakup rosomaków z nowymi wieżami,przystąpenie do programu Leonardo w opracowaniu myśliwca VI generacji oraz śmigłowca szturmowego (Polska otrzymała zaproszenie do udziału). 2. Zakup kolejnego NDR, rozpoznania (drony średniego zasięgu oraz mikrosatelita),sfiannsowanie i opracowanie Pioruna 2. 3. Narew od MBDA, modernizacja Ślązaka do wersji z rakietami camm, camm ER. 4. Zakup Borsuka, wdrożenie PUSTELNIKA oraz innej przeciwpancernej przenośnej broni. Tyle PiS mógłby zdążyć zrobić przez 4 lata swej kadencji. A wiele programów jeszcze czeka w kolejce(Wisłą II, Orka,Miecznik,Murena, Szpony Harpii,etc...). Niestety obecnie PiS zaciągnął hamulec ręczny poprzez zakup F35 co spowodowało KUMULACJE wydatków i wiele programów ulegnie kolejnym opóźnieniom z powodu niewydolności budżetu obronnego. Czeka nas kreatywna księgowość, obiecanki i faszerowanie info w jakich to sojuszach nie jesteśmy. Przypominam, że sojusz to DODATEK do systemu obronnego naszego kraju a nie fundament... Nie zapominajmy o tym. Sytuacje może zmienić przyspieszenie finasowania armii 2,5% już od 2024 roku o czym wspominał PAD. To możliwe bo mamy rok wyborczy a taki news mógłby PAD zapewnić wygraną w cuglach. Zobaczymy.
Newsroom2020.02.9 10:14
Czy w tym czasie, gdy będą ćwiczyć wojska NATO i US Army, Putin i jego armia złoży nam wizytę nad Wisłą - nie wydaje mi się - nawet nie kiwnie paluszkiem w sandałku !
Zdzisiek2020.02.9 10:11
Do Usraela zabierzcie Niemców ze Śląska
TratatatatataaaPartyzantaPrzebierańcaGminaZna2020.02.9 10:10
Nie dodał, że chodzi o przemieszczanie się po Polsce 20.000 amerykańskich żołdaków, a nie żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze WP będą siedzieć wtedy w zapleśniałych koszarach, według propagandy Płaszczaka zajęci "taktycznym wsparciem dla sił NATO-wskich sojuszników". A tak naprawdę - z braku obuwia, amunicji, bielizny, hełmów, saperek i grochówki z Winiar.
slawomir2020.02.9 12:40
Czytaj ze zrozumieniem
tomecek2020.02.9 13:17
Trata coś tam oczywiście żałuje, że ta informacja nie dotyczy żołdaków sowieckich. Można by wtedy stracić rower, albo zegarek, ale za to zyskać np nieplanowanego potomka w rodzinie... Co kraj to obyczaj...