Szef MON: Zakup myśliwców jest moim priorytetem - zdjęcie
04.03.19, 17:49zdj. screen TVP Info

Szef MON: Zakup myśliwców jest moim priorytetem

7

Szef MON, Mariusz Błaszczak zapewnił na Twitterze, że priorytetem resortu obrony jest zakup nowych myśliwców. "Na ten kontrakt stawiamy największy nacisk w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisałem w ubiegłym tygodniu"-poinformował polityk. 

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło w komunikacie, że Plan Modernizacji Technicznej, który podpisał w ubiegłym tygodniu szef tego resortu, Mariusz Błaszczak, zawiera również program HARPIA dotyczący zakupu samolotów piątej generacji. Program ten znajduje się wśród najważniejszych założeń PMT. 

"Priorytetem dla szefa MON jest wymiana postsowieckich samolotów Su-22 i MiG-29. Program HARPIA ma spełnić dwa podstawowe cele – zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i naszym pilotom"- podkreślono w oświadczeniu. Ministerstwo planuje zakup 32 samolotów wielozadaniowych piątej generacji. 

Resort wskazał również, że minister obrony narodowej podjął decyzję o powołaniu pełnomocnika do spraw pozyskania nowoczesnych myśliwców. Już wkrótce zostanie on zaprezentowany opinii publicznej. Pełnomocnik będzie odpowiedzialny za "jak najszybszą realizację programu i wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych nowych samolotów". 

W poniedziałek rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak potwierdził, że doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem MiG-29. Jak poinformował, pilot był zmuszony katapultować się, ale jest w stanie ogólnym dobrym. Samolot spadł w terenie niezabudowanym, około 8 km na wschód od miejscowości Łochów (powiat węgrowski). Okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (7):

ProgramPełnomocnikHydraStugłowa2019.03.5 8:48
Trzeba samolotów, więc zaczął od "powołania pełnomocnika". Czyli nowy suty etat, plus grono doradców i adiutantów pełnomocnika, sekretariat, rusycystki do tłumaczeń po 40-50 tysi na miesiąc. Pełnomocnik na sutym etacie będzie robił wszystko, żeby procedura zakupu samolotów trwała, trwał, trwała i trwała, bo etat mu leci, leci, leci. A jeszcze warto mozolnie wynegocjować rzecz najważniejszą dla pełnomocnika: własną prowizję. Gdyby się uwinął z tematem w kwartał, byłby prostolinijnie uczciwym durniem. A przecież pełnomocnicy powoływani przez PiSoidów to krętacze mądrzy inaczej.
wilk1022019.03.5 8:26
Jak samoloty 5 generacji mają działać,jeśli nie mamy swoich satelitów.To samo z zakupem systemu Homar,który ze względu na brak dostępu do wojskowych satelitów będzie miał słabą celność oraz zmniejszony zasięg o ponad 50%.
TysiącTekturowychDronów2019.03.4 23:20
Jak Bartuś Misiewicz wyjdzie z aresztu i wróci na pozycję Zwierzchnika Sił Zbrojnych, to dopiero nakupi różności. Długopisów bojowych, kołonotatników samobieżnych, czopków manewrujących, maści jądrowych, bandaży biało-czerwonych, kotylionów z bozią, plakatów oficerskich z pambukiem na jednorożcu, pistoletów na wodę święconą.
Ruiny2019.03.5 0:53
Głupie, ale niestety bardzo śmieszne. Ha ha.
Andrzej Malik2019.03.4 22:10
A nie zakup hełmów z kevlaru? Wymiana mundurów na nowy wzór maskowania? Wymiana "Honkerów" na coś co jeździ?
Stachu2019.03.4 19:28
ROTFL A nie okręty podwodne?
rdaneel2019.03.4 18:53
LOL. A nie śmigłowce?