Szef MON nie wytrzymał: WARA od Wojsk Obrony Terytorialnej!!! - zdjęcie
08.09.19, 12:42zdj. screen Youtube/Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON nie wytrzymał: WARA od Wojsk Obrony Terytorialnej!!!

21

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak wziął dziś udział w uroczystej przysiędze wojskowej 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. w Olszynce Grochowskiej. Przysięgę złożyło 167 żołnierzy WOT. 

Szef MON mówił podczas uroczystości, że jest przekonany, iż terytorialsi, "dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu" są w stanie zapewnić ojczyźnie bezpieczeństwo. Jak przypomniał Błaszczak, żołnierze WOT potwierdzili swoją wartość m.in. podczas powodzi czy nawałnic, ratując życie i mienie tych, którzy byli zagrożeni. 

"Żołnierze WOT są zawsze blisko, są zawsze gotowi. Służą społeczności lokalnej, służą Polsce"-zaznaczył polityk. 

Minister zapewnił ponadto terytorialsów, że formacja ta nie zostanie zlikwidowana dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość. 

"Chciałbym was zapewnić w imieniu własnym, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, że dopóki Prawo i Sprawiedliwość rządzi, nie pozwolimy na to, żeby zlikwidowano Wojska Obrony Terytorialnej"-podkreślił Mariusz Błaszczak. Szef MON wypowiedział się nawet bardziej dosadnie: 

"Wojska Obrony Terytorialnej mają olbrzymi potencjał, nie zgodzimy się na likwidację tego potencjału. Powiem wprost: wara od Wojsk Obrony Terytorialnej"-zaznaczył polityk.

Minister Błaszczak odczytał również list do żołnierzy WOT od premiera Mateusza Morawieckiego. 

„Do rodziny 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączają nowi członkowie. Ponad 160 mężczyzn i kobiet, którzy wypowiadając słowa przysięgi potwierdzają swe zobowiązanie wobec regionu i kraju” – napisał premier. Szef rządu wskazał również, że miejsce uroczystości jest symboliczne, gdyż to właśnie na terenie Olszynki Grochowskiej "przed 188 laty polscy żołnierze w wielkiej bitwie zatrzymali szturm wojsk rosyjskich na Warszawę”. 

Morawiecki napisał również, że nasi przodkowie w powstaniu listopadowym walczyli o wolność i prawo do stanowienia o swoim losie.

„Pod Olszynką Grochowską zapisali ważną kartę w historii polskiego oręża i naszej drogi do niepodległości. To część dziedzictwa, który mamy obowiązek pielęgnować i rozwijać. Opowieść o tamtym boju, to opowieść o odwadze, służbie, odpowiedzialności za bliskich. Wiem, że wartości te są bliskie także wam – żołnierzom z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej” -wskazał szef polskiego rządu. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (21):

Viking2019.09.9 11:03
Bundeswehra by rozjechała ich czołgami jak kota a uciekających wystrzelali by jak kaczki zresztą jak całą polską armie .
anonim2019.09.10 20:26
Aleś ty głupi viking.
72019.09.9 4:56
to jest armia zbawienia
NO CÓŻ...2019.09.8 22:02
Zobaczymy jaką wartość będzie miało WOT kiedy PUTIN zaatakuje polskę. już niedługo, wowa ich rozjedzie. przykre to ale niestety prawdziwe
klekle2019.09.8 20:32
idiota nic dodać nic ująć
Dobry kierunek 2019.09.8 16:08
Pomysł jest dobry tylko trzeba go dopracować. Moim skromnym zdaniem ta formacja powinna być robiona na kształt gwardii narodowej USA. Potencjał jak widać jest chętnych też coraz więcej.Szkoda to zmarnować.
Dumi2019.09.8 15:27
Stan liczbowy polskie armii rośnie. Mamy punktową modernizację w bardzo nowoczesny sprzęt. WOT docelowo ma być 53 tyś. W tym roku ma ich być ok 26 tyś. Zawodowych też przybywa, zdaje się, że na koniec 2018 było ich coś ok 104 tyś. Nie ulega wątpliwości, że WOT są potrzebne i jest jasna i szybka odpowiedź na zielone ludziki o czym też się jakoś nie pamięta. Pieniądze owszem są za małe na armie i też oczekuję wzrostu zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie PMT. Oczekuję również zakupu nowoczesnej broni w Europie zamiast wydawać horendalne pieniądze w USA bo więcej na tym zyskamy. Nie będę juz wchodził w szczegóły. Ogólnie cele są dobre, pieniądze nie najgorsze, ale co do tego gdzie je wydajemy mam spore uwagi.
żołnierz zawodowy2019.09.8 16:36
jestem żołnierzem zawodowym w stopniu majora i takich głupot jak ty tu piszesz nie opowiadają pisowcy oficerowie polityczni,
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.8 15:23
Płaszczak a ty w wojsku byłeś? bo wiemy tylko że byleś ordynansem Kaczyńskiego wyprowadzającym jego kota na spacery i opróżniającym kocią kuwetę...
ZabawaWSzwejkówOpłacanaPrzezPaństwo2019.09.8 15:23
I tak partyjniacy PiSowscy fetują dętymi uroczystościami po te 100-150 anemików, łamag, grubasów, skoliotyków, oazówek i brzydul narodowcowych, co to po 16 dniach są obwoływani "żołnierzami".De facto to żałosna, przydomowa partyzantka pana Antka. Mięso armatnie zwabione wypłatą 500 zł za zabawę w wojsko.
mordechaj2019.09.8 15:22
Nie rozumiem. Polscy podatnicy, POLKI i POLACY płacą ze swoich podatków m.in. na Wojska Obrony Terytorialnej. Urzędnik państwowy wysokiego szczebla pan M. Błaszczak, który żyje za pieniądze polskiego podatnika również, ma czelność wypowiadać takie słowa, że WARA od Wojsk Obrony Terytorialnej ???? Chyba coś mu się kompletnie w głowie pomieszało. POLKI i POLACY mają prawo wiedzieć, coś się w tych wojskach dzieje, co robią, po co są. A jak POLKI i POLACY, którzy PŁACĄ na Wojska Obrony Terytorialnej stwierdzą, że te wojska nie są Polsce potrzebne, to te wojska zostaną zlikwidowane. Bo taka zadecydują POLKI i POLACY, a nie pan M. Błaszczak.
Bóg Honor Ojczyzna2019.09.8 16:01
To rząd rządzi nie ty miernoto.Ty masz głos wyborczy.Która opcja jest u władzy ta realizuję swoje wizje również w kwestii armii. Więc co się rzucasz jak wesz na grzebieniu?
Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.8 15:05
Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 Jestem 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 Jestem 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 Jestem 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚 Jestem 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - czy jest jakaś różnica jak się podpiszę? Nic się nie zmieni, jestem tylko tym kim byłem/jestem przez całe zasr.... życie zwykłym sq... synem.
kalinka2019.09.8 16:28
typowy prymitywny pisior, ulubiona potrawa ? guano prezesa
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.8 14:53
PRL miała ORMO! a spadkobiercy bolszewików czyli PiS ma WOT, harcerzyków biegających po lasach w trampkach i przez całe szkolenie oglądających film instruktażowy "Czterech pancernych i pies" buhaha...
Zephyr2019.09.8 14:53
Polską armię trzeba usprawniać i wzmacniać na wszelkie możliwe sposoby. Wiadomo, że sowieckie pieski będą szczekać. Nic to, karawana idzie dalej.
Hak Ci w smark2019.09.8 14:43
Ale propaganda :/ Ile kasy już na WOT przepierdzieliście, lekceważąc braki w wojsku zawodowym? Wasze zachcianki nie zlikwidują problemów armii tylko ja pogłębiają.
Dumi2019.09.8 15:16
Konkretnie jakie braki??? Co wiesz o roli WOT??? Jaki był stan liczbowy armii w 2015 a jaki jest w 2019??? Jak bardzo wzrosły środki finansowe na armię??? Co wiesz o nowej 18 dywizji na wschodzie??? Co wiesz o intensywności ćwiczeń polskiej armii??? Wzrosło intensywność czy zmalała??? Co zakupiono w latach 2015- 2019 dla polskiej armii??? Odpowiedz sobie na kartce na te pytania a później porównaj to do swoich "pretensji" pamiętając, że obecna ekipa miała na to tylko 4 lata... Podpowiadam: to dwa razy krócej niż 8 lat...
SLAWAN2019.09.8 16:05
Popieram! Ponadto warto sobie uświadomić, że wojny wygrywają rezerwiści i formacje oparte na obronie cywilnej. U nas zostało to podniesione na wyższy poziom, bo ta obrona cywilna uzyskała status wojska i jest profesjonalnie szkolona.
Hak Ci w smark2019.09.8 21:13
Tak, bo grupa niedzielnych żołnierzy kiedy uzyska status wojska to nagle staną się tak samo ważni jak wojska zawodowe. A co do profesjonalnego szkolenia - do WOTu może wstąpić każdy od 18 - 55 lat nawet z kategorią zdrowia D. lol "Ponadto warto sobie uświadomić, że wojny wygrywają rezerwiści i formacje oparte na obronie cywilnej." Kolega to się zatrzymał w XX wieku w latach 60 jak widzę. O dronach pewnie nawet nie słyszał.
Hak Ci w smark2019.09.8 21:06
No właśnie co zakupiono skoro jesteś taki mądry? Sam niczego nie potrafisz wymienić. Ta ekipa zepsuła już tyle przez 4 lata, że strach pomyśleć co będzie za następne cztery. Dumi przestań żyć propagandą i przeczytaj branżowe fora, może Cię oświeci. Można wydawać więcej ale to nie znaczy, że wydajesz je mądrze. W nowoczesnym wojsku od dawna przekłada się jakoś nad ilość. Wiec argument o stanie liczbowym wsadź se w zadek. Ty w ogóle wiesz jak wyglądają ćwiczenia WOTu? To jakaś totalna kpina.