Szef doradców prezydenta Trumpa chwali Polskę i ostrzega budowniczych Nord Stream2 - zdjęcie
09.05.19, 08:00Fot. Michael Vadon via Flickr, CC BY 2.0

Szef doradców prezydenta Trumpa chwali Polskę i ostrzega budowniczych Nord Stream2

16

1. Dziennik Rzeczpospolita opublikował wywiad Jędrzeja Bieleckiego z szefem doradców ekonomicznych prezydenta USA Donalda Trumpa, Kevinem Hassettem, w którym odnosi się on do relacji tego kraju zarówno z Chinami, ale także z krajami Unii Europejskiej w tym Polską.

Zresztą w tym wywiadzie, Polska jest kilkakrotnie przywoływana jako kraj, który może być przykładem dla innych i to zarówno jeżeli chodzi o zapewnienie sobie bezpieczeństwa w każdym wymiarze, ale także w sprawach gospodarczych.

Spora część wywiadu poświęcona jest relacjom USA-Chiny, co oczywiste, bo ten kraj jest głównym rywalem Stanów Zjednoczonych o prymat na świecie, a jednocześnie jak to ujął Hassett „kradną co roku od 1do 3% amerykańskiego PKB poprzez przejmowanie technologii, własności intelektualnej i cyberprzestępczość”.

2. Hassett mówi także o sporach pomiędzy USA i Niemcami, szczególnie jeżeli chodzi o niewywiązywanie się tego kraju z zobowiązań finansowych w ramach paktu NATO (Niemcy przeznaczają na obronę zaledwie 1,2% PKB , a powinny przynajmniej 2% PKB), ale także o stawkach celnych w handlu pomiędzy USA i UE, no i o zasilaniu Europy w rosyjski gaz za pośrednictwem Niemiec.

Podkreśla, że nieograniczone otwarcie amerykańskiego rynku na europejskie produkty (niskie stawki celne), było spowodowane chęcią wsparcia Europy Zachodniej w okresie ostrej rywalizacji ze Związkiem Radzieckim, ale jakiś czas temu ta rywalizacja się zakończyła i nie ma powodu, aby nierówność w stawkach celnych pomiędzy USA i UE była utrzymywana.

Odnosi się także do pogłębiającego się uzależniania Europy od dostaw nośników energetycznych (głównie gazu) z Rosji i przestrzega przed kontynuacją tego trendu, podając przykłady szantażu cenowego w sytuacji braków tego surowca.

3. Polska jako dobry przykład dla innych krajów jest przywoływany przez Hassetta kilka razy w tym przede wszystkim w wymiarze gospodarczym.

Mówi, że USA rozwijają się wyraźnie szybciej niż UE (w tym roku w USA PKB rośnie o 3%, a w UE tylko o 1%) i w tym kontekście przywołuje Polskę, która jest najszybciej rozwijającą dużą gospodarką w Europie (w tym roku wzrost wyniesie przynajmniej 4,2% PKB).

Przypomina, że w USA prezydent Trump dokonał znaczących obniżek podatków dochodowych i tym tropem idzie także Polska, która obniżyła wyraźnie podatek dochodowy od firm do najniższego poziomu w Europie, ale także obniża podatek od dochodów osobistych.

4. W bardzo korzystnym świetle szef doradców Trumpa przestawia Polskę jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu do naszego kraju, podkreśla ogrom inwestycji jakich dokonał nasz kraj, aby sprowadzać gaz skroplony zarówno ze Stanów Zjednoczonych, ale także innych wielkich graczy na tym rynku.

W tym kontekście podaje przykład Nowej Anglii, „która w czasie ostatniej zimy padła ofiarą przestarzałych regulacji i braku wystarczającej ilości amerykańskich statków przewożących gaz skroplony, musiała kupować gaz z zagranicy pośrednio z Rosji, a jego cena wzrosła aż 3-krotnie”.

Podkreśla także, że sektor prywatny w USA dokonuje ogromnych inwestycji w wydobycie gazu łupkowego i jego skraplanie, a następnie eksport i zapowiada, że w najbliższych 10 latach będzie on o wiele większy, niż wielu się dziś spodziewa”.

Potwierdza, że ostatnie publiczne ostrzeżenia ambasadora USA w Niemczech kierowane do budowniczych Nord Stream 2 i zapowiadanie sankcji, są oficjalnym stanowiskiem administracji Stanów Zjednoczonych.

Z całego wywiadu wynika, że osiągnięcia Polski na płaszczyźnie gospodarczej, dążenie do dywersyfikacji dostaw gazu, a także wywiązywanie się z obowiązku przeznaczania 2% PKB na obronę, zrobiły na tyle dobre wrażenie na szeroko rozumianej administracji amerykańskiej, że w wielu publicznych wypowiedziach, przedstawiciele tego kraju, wskazują Polskę jak dobry przykład, na którym powinny się wzorować inne państwa europejskie.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (16):

CZEKAM NA KONKRETY2019.05.9 9:05
Super, każdy lubi słuchać komplementy (nawet te naciągane). A teraz niech ten miły pan PUBLICZNIE POTĘPI próbę perfidnego okradzenia Polski, z tytułu mienia bezspadkowego, przez amerykańskich Żydów!!
Maciek Arczyński2019.05.9 10:24
Nie wymagaj za dużo. Dobrze, że nie potępił za antysemityzm... np.: Pracujecie dobrze, ale ten antysemityzm u was, to nam się polaczki nie podoba. Dlaczego jeszcze nie postawiliście pomnika Panu Blajchmanowi?
ala2019.05.9 11:42
Nie oczekuj, że inni będą dbać o nasze interesy. Od tego jest nasz rząd, domagajmy się tego od nich. Jeżeli USA widzi jakiś interes w Polsce, to wykorzystajmy to ma maksa. W przeciwnym wypadku albo nas wykorzystają albo inni wykorzystają sytuację konfliktu interesów USA z zachodem europy.
SZARANCZA NIE MA CO UKRASC2019.05.9 8:50
LEO ZYDKU POCO SIE WCINASZ W POLSKIE SPRAWY TWOJE RADY SA TYLE WARTE CO BALCERKA
Leo2019.05.9 8:45
Polska obniża podatki - realnie to kłamstwo, ciekawe ile razy PIS podniósł akcyzę na paliwo, PiS zabrał możliwość odliczenia 1/4 podatku dla samochodów firmowych. Zmienił wstecz na niekorzyść dla przedsiębiorców warunki leasingu. Nie zmienili kwoty wolnej od podatku (najniższa w europie), a minimalne wynagrodzenie podnoszą żeby mieć więcej dla ZUsu i z dochodowego. PiS zadłuża nas nieustannie, podążamy drogą Wenezueli i Grecji , już teraz wydajemy rocznie więcej na odsetki od zadłużenia niż na naszą armię. (już dziś mamy 50 mlj. zł samych odsetek od zadłużenia rocznie !) i dalej powiększamy to zadłużenie.
gojow mozna okradac2019.05.9 8:59
zapytam cie leo zydku czy kazdy zydowski judasz to oszust?
NIEMCY PRZYJMIJCIE JESZCZE Z MILON EMIGRANTOW2019.05.9 8:41
NIEMCY OBECNIE MAJA PROBLEM BO TVP MALO POKAZUJE SLOMIANEGO KROLA SPECJALISTE OD BREXTU A WIECEJ SKUPIA SIE NA SPRAWACH POLSKICH.PIS JEST WINNY ZE NIEMCOM GNIJA SZPARAGI.
Maciek Arczyński2019.05.9 9:04
Wygląda na to, że Niemcom będą gniły nie tylko szparagi. W związku z tym niewykluczone, że nasili się akcja typu "ulica i zagranica".
grzesio widelec jednoreki2019.05.9 8:34
okragly stol w polsce naprodukowal duz darmozjadow najgorsza i naliczniejsza jest szarancza zulika lwowskiego przez 8 lat wyzarla w polsce wszystko co koszerne szczegolnie rzucili sie na srebrniki a sprowadzila do polski watpliwej jakosci produkty niemieckie
ALE TO JUZ BYLO I NIE WROCI WIECEJ2019.05.9 8:26
A SZARANCZA Z POKO CIAGELE WIERZY ZE JESZCZE BEDZIE JAK BYLO ZE POLACY WYBIORA BOLKA ATEN WZMOCNI LEWA NOGE I KOSZERNE TOWARZYSTWO WROCI DO KORYTA
GDZIE TYLKO ZADYMKA WSZEDZIE STOI ZYD2019.05.9 8:23
ZYDOKOMUNA NIE JEST ZADOWOLONA Z SUKCESOW POLSKIEGO RZADU PRZY POMOCY ULICY I ZAGRANICY MIESZAJA W POLSCE.
to mam dal okragly stol i lewa noga bolka2019.05.9 8:21
koszerni ministrowie finansow puscili polakow w skarpetkach a byl to balcerek i vincent obaj tlumaczyli ze nima juz na nic piniedzy bo wszystko pozwolili ukrasc swoim braciom malej wiary
BRAWO TRUMP BRAWO PIS2019.05.9 8:17
ZARAZ ODEZWIE SIE SZARANCZA Z POKO SROKO I BEDZIE ZACHWALAC RZAD KUNDELKA ANGELI ZE BYL TO NAJLEPSZY RZAD BO WYPROWADZIL POLAKOW NA MANOWCE WIEDZIAL JAK UKRASC FUNDUSZE Z OFE A I JAK WYPROWADZIC Z POLSKI 300 MILIARDOW ZLOTYCH I JAK NA KOLANACH Z SIKORSKIM PROSIC ANGELE O STOLEK SLOMIANEGO KRULA JEWROPY.
Cogito ergo sum2019.05.9 8:13
Czy Balcerowicz siedzi już pod stołem i odszczekuje swoją brudną propagandę¿ Facet utracił swoją godność i wiarygodność.
ardo2019.05.9 8:46
Bolszewicy i neoliberałowie nie mają moralności.
obudzicie sie ukraincy z reka w nocniku2019.05.9 8:46
polacy wymazali balcerka z pamieci teraz szuka poklasku na ukrainie bo tam jest co prywatyzowac