Szczurkiem zajmie się prokuratura? Jest zawiadomienie! - zdjęcie
29.05.19, 16:24Zdj. Twitter/Sejm RP (edytowane)

Szczurkiem zajmie się prokuratura? Jest zawiadomienie!

1

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT, Marcin Horała przedstawił wniosek o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego ministra finansów, Mateusza Szczurka, który miał m.in. doprowadzić do szkody Skarbu Państwa na kwotę mogącą sięgać nawet 8 mld zł.

"Niniejszym komisja zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Mateusza Szczurka. W lutym 2015 roku. To jest w okresie, gdy pełnił funkcję ministra finansów. Przestępstwo to polegało na niedopełnieniu obowiązków poprzez niedopuszczenie do przeprowadzenia prac legislacyjnych i przyjęcia w formie ustawy rozwiązań prawnych, uszczelniających system podatkowy w zakresie poboru podatków od towaru i usług, które zapobiegałyby dokonywaniu wyłudzeń od podatku i usług oraz zaniżania należnego podatku od towaru i usług. Co może stanowić czyn opisany w artykule 231 par. 1 i 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny"- podkreślił Horała w treści odczytywanego wniosku. 

Komisja śledcza zarzuca byłemu szefowi resortu finansów popełnienie przestępstwa polegającego na tym, iż będąc odpowiedzialnym na podstawie przepisów ustawy o Działach Administracji Rządowej, za realizację dochodów z podatków bezpośrednich, pośrednich oraz opłat poprzez opisane powyżej niedopełnienie obowiązków, miał uniemożliwić prawidłową realizację dochodów z podatków pośrednich, doprowadzając tym samym do wyrządzenia "znacznej szkody Skarbowi Państwa w kwocie trudnej do oszacowania, a mogącej dochodzić do 8 mld zł".

yenn/PAP, Fronda.pl

 

 

Komentarze (1):

Max Fiend2019.05.30 12:35
"w kwocie trudnej do oszacowania, a mogącej dochodzić" - przykro mi bardzo, ale do sądu idzie się z konkretnymi danymi a nie domysłami :-D