W zakładach firmy Mabion w Konstantynowie Łódzkim trwają już przygotowania do rozpoczęcia pierwszej w Polsce produkcji antygenu do szczepionki na COVID-19. Zarząd wymienionej spółki informuje, że pierwszy etap procesu uda się zakończyć w połowie bieżącego roku.

W ubiegłym tygodniu spółka Mabion poinformowała, że zawarła na produkcję antygenu, który może posłużyć do produkcji amerykańskiej szczepionki na COVID-19 firmy Novavax.

Udana produkcja umożliwi nawiązanie współpracy w zakresie komercyjnej produkcji antygenu szczepionkowego. Polski Mabion ma zatem szansę zostać pierwszą polską firmą, która włączy się w globalną produkcję szczepionek na COVID-19.

Na podwojenie mocy wytwórczych Mabion zawarł porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PRF) ws. inwestycji za ok. 40 mln zł.

- Umowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie naszej wiedzy i zdolności produkcyjnych na rzecz zwalczania globalnej pandemii. Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax" – stwierdził prezes Mabion dr Dirk Kreder podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w kompleksie naukowo-przemysłowym w Konstantynowie Łódzkim.

Obecnie szczepionka Novavax znajduje się na etapie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

jkg/forsal