Koniec ery imitacji i początek ery innowacji - takie zapewnienie złożyli dziś rządzący. W stołecznym Centrum Nauki Kopernik zainaugurowano działanie Rady Innowacyjności, powołanej przez premier Beatę Szydło. Jej zadaniem będzie koordynacja polityki dotyczącej nowoczesnych technologii w gospodarce.

Inwestycje w innowacje mają budować konkurencyjność polskiej gospodarki i stać się motorem zmian nie tylko technologicznych, ale przede wszystkim społecznych.

Minister nauki Jarosław Gowin powiedział, że do 2020 roku na rozwój nowoczesnych technologii zostanie przeznaczone około 16,5 miliarda euro. Jego zdaniem, tym razem działania na rzecz innowacyjności odniosą skutek. Wcześniej wsparcie dla nowoczesnych technologii było bowiem rozproszone. Teraz, jak podkreśla Jarosław Gowin, będzie koordynowane przez radę. Jego zdaniem dzięki temu pomysłowi Polska zmieni się z eksportera towarów w eksportera technologii. - Przezwyciężamy silosowość i resortowość rządzenia Polską - dodał Gowin

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki uważa, że w nowoczesne technologie trzeba zaangażować prywatne firmy. Według wicepremiera, bez innowacyjności Polsce nie uda się osiągnąć szybkiego wzrostu gospodarczego ani wyjść z tak zwanej pułapki średniego rozwoju.

Poza wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem nauki Jarosławem Gowinem, w skład rady wchodzą: minister kultury - Piotr Gliński, minister skarbu - Dawid Jackiewicz i minister cyfryzacji - Anna Streżyńska.

Gremium to będzie inicjować działanie oraz proponować rozwiązania, które pozwolą aktywnie wspierać przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych produktów i procesów oraz angażować polski kapitał.

- Mamy tu prawie pół rządu, co dowodzi, że bardzo poważnie podchodzimy do innowacyjności - komentował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o innowacyjności. Następnie, według zapewnień resortu nauki, powstanie nowa wersja tej regulacji.

kad/Polskie Radio