Wedle wiary ludzi, św. Sylwester, papież, miał w 317 roku w podziemiach Watykanu zamknąć smoka. Ten w rocznicę śmierci świętego miał wydostać się, gdy rozpocznie się rok tysięczny. Stąd też, zgodnie z przepowiednią, wszyscy wierni 31 grudnia 999 roku byli przerażeni. Wielka radość stała się udziałem wszystkich, gdy okazało się, że po północy nic złego się nie wydarzyło. Historia to sympatyczna, acz zupełnie nieprawdziwa.

Znamy aż 9 świętych Sylwestrów, oraz jednego błogosławionego. Wśród papieży trzech nosiło to imię, tylko jednego z nich, pierwszego, Kościół wyniósł na ołtarze. Panował on w latach 314-335. Był więc jednym z dłużej panujących następców św. Piotra.

Jego okres panowania przypada na koniec prześladowań, a więc duży spokój w Kościele.  Nie wiemy jednak niemal nic o samym papieżu i jego panowaniu. Częściowo powodem są na pewno wojenne zawieruchy, ale i fakt, że przyćmił go panujący wówczas Konstantyn I Wielki, o którym rozpisywali się historycy.

Wiadomo tyle, że urodził się w Rzymie, był synem Rufina, kapłana za czasów św. papieża Marcelego. Ojciec papieża Sylwestra przechowywał księgi liturgiczne oraz Pismo Święte, gdy trwały prześladowania za cesarza Dioklecjana. Sam Sylwester na Tron Piotrowy wstępuje po św. papieżu Milcjadesie. Ufundował bazylikę na Lateranie oraz Watykanie i kilka innych, miał też pozyskać dla chrześcijaństwa matkę Konstantyna Wielkiego, św. Helenę. Jednak uzdrowienie cesarza z trądu przez św. Sylwestra to tylko legenda.

Zwołał także synod w Rzymie, gdzie 265 biskupów Zachodu potwierdziło potępienie herezji ariańskiej.

Data śmierci papieża, 31 grudnia 335 roku, jest niemal pewna – pojawia się w najstarszych źródłach. Cieszył się uznaniem tak Wschodu, jak i Zachodu. Był jednym z pierwszych niemęczenników, uznanych za świętych. Na Kwiryniale znajduje się jego kościół, także kościół S. Silvestro in Capite, na miejscu, gdzie miał stać dom rodzinny papieża św. Stefana II. Obecnie relikwie św. Sylwestra znajdują się w Nonantola, jedenaście kilometrów od Modeny, w ołtarzu głównym kościoła dawnego opactwa benedyktynów (dzisiaj parafialnego). Jest on patronem tego miasta i diecezji. Część relikwii ma być także w Rzymie w kościele św. Marcina ai Monti (w krypcie).

Dziś, w ostatni dzień roku, Kościół wspomina tego świętego. Zasiadł na Tronie Piotrowym w rok po zakończeniu prześladowań chrześcijan, panował przez 20 lat w okresie herezji ariańskiej oraz donatyzmu. To także czas, gdy formułowane były najważniejsze prawdy doktryny chrześcijańskiej oraz zwołany został I Sobór Powszechny w Nicei, który sformułował m.in. credo.

O papieżu wiemy, że szczególnie praktykował cnotę gościnności, troszczył się bardzo o potrzeby sierot, wdów i biedaków, a ponadto "odznaczał się anielskim wyglądem, piękną mową, czystością życia, świątobliwością uczynków, trafnością rad, wiarą prawdziwie katolicką, cierpliwością pełną nadziei, szczodrością w miłosierdziu.

dam/kosciol.wiara.pl,Fronda.pl