Suski: ciężko oczekiwać, by Polska ponosiła odpowiedzialność za agresję Łukaszenki - zdjęcie
07.10.21, 11:47fot. yt/onet news

Suski: ciężko oczekiwać, by Polska ponosiła odpowiedzialność za agresję Łukaszenki

13

- To niestety w przypadku wojen - a mamy do czynienia z prowadzoną wojną hybrydową wobec Polski ze strony reżimu białoruskiego - może się zdarzyć. Może się zdarzyć sytuacja, że zwłoki zostaną nawet podrzucone na granicę, ponieważ ja się spodziewam wszystkiego najgorszego po Łukaszence - powiedział na antenie Polsat News Marek Suski, odpowiadając na pytanie, czy w lasach na granicy z Białorusią zaczną być odnajdywane zwłoki.

Suski odniósł się do przypadku dwóch rodzin irackich Kurdów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, a następnie zwrócili się do polskich władz o azyl.

-To są osoby, które złamały prawo polskie, międzynarodowe, nielegalnie przekroczyły granicę i zgodnie z prawem międzynarodowym powinny być odesłane do państwa, z którego nielegalnie granicę przekroczyły - stwierdził Suski.

- Z pewnością będzie to analizowane przez prawników. Moim daniem jednak osoby, które przekraczają nielegalnie granicę powinny być traktowane zgodnie z prawem międzynarodowym - dodał.

Ponadto wskazał, że inna jest sytuacja prawna migrantów i uchodźców z obszarów objętych wojną.

- Jeżeli to są nielegalni imigranci, to są inne prawa, niż jeżeli to są uchodźcy przed wojną. Na terenie Białorusi nie ma wojny i tam nie ma zagrożenia życia, więc należy ich uznać jako nielegalnych imigrantów - ocenił.

Poinformował, że dzieciom migrantów na pewno zostanie udzielona niezbędna pomoc. - Co do dalszych ich losów nie ja będę rozstrzygał, są procedury - zastrzegł.

Suski stwierdził także, że po reżimie Aleksandra Łukaszenki spodziewa się wszystkiego, co najgorsze. W związku z tym niestety może dojść do takiej sytuacji, kiedy w przygranicznych lasach zaczną być odnajdywane zwłoki.

- W końcu były tam zbrodnie polityczne, skrytobójcze, porwania samolotów, więc jest to reżim, który nie przebiera w środkach, a jest to reżim, który atakuje w tej chwili Polskę w sposób bardzo brutalny. Mamy filmy, na których widać, jak służby białoruskie tną zasieki, podstawiają drabiny - powiedział.

Odniósł się także do sytuacji, w której polska Straż Graniczna zastała białoruskich pograniczników w trakcie organizowania migrantom nielegalnej przeprawy pontonami przez Bug.

- Są to agresywne działania i trudno, żeby Polska ponosiła odpowiedzialność za czyjeś agresywne działania - wskazał Suski.

- Musimy się bronić i to jest podstawowe zadanie władz, żeby bronić polskiego terytorium i polskich obywateli, żebyśmy byli bezpieczni, bo wśród tych, którzy przekroczyli nielegalnie granicę odnaleziono osoby, które były szkolone wojskowo, w mundurach, z bronią, nie jest wykluczone, że były szkolone do różnych działań terrorystycznych - ocenił.

Suski poruszył także kwestię wykorzystywania dzieci przez reżim Łukaszenki w hybrydowym ataku na Polskę.

- Łukaszenko będzie używał sposobów haniebnych - bo znamy przykłady, kiedy gnano przed czołgami np. w Powstaniu Warszawskim dzieci po to, żeby zdobyć barykadę i dzisiaj używanie dzieci jest po prostu haniebne -stwierdził.

-Jeżeli dzieci zostały zatrzymane, to będzie im udzielona pomoc medyczna, będą nakarmione i w żaden sposób nie będą doprowadzone stanu, który by mógł zagrażać ich zdrowiu czy życiu  - zapewnił.

- Natomiast jeżeli gdzieś na bagnach jakaś grupa zabłądzi i ktoś straci życie, to bardzo przepraszam, ale jeżeli ktoś tajnie przekracza granicę i my o tym nic nie wiemy, nie ponosimy za to odpowiedzialności - dodał.

Wskazał także, że nielegalnie przekraczający granicę ponoszą odpowiedzialność za swój los oraz za los dzieci, które zabierają ze sobą.

jkg/polsat news

Komentarze (13):

asddss2021.10.8 14:52
Dzieci były przez sowietów w 1939 w Grodnie przywiązywane do czołgów. To te same bolszewickie metody. Bolszewicy i lewaki w nosie mają dobro dzieci.
Komuch i mason2021.10.7 13:41
Jak informuje litewskie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu, 201 dzieci imigrantów przybyłych na Litwę przez granicę białorusko-litewską rozpoczyna naukę w szkole. I CO? MOŻNA POMAGAĆ? MOŻNA Z TYM ŻE NIE W KATOLICKIEJ POLSCE
sdsd2021.10.8 14:56
Rzeczywiście tak jest. Polska z pewnością zrobi to samo, bo test to zapisane w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka. Polska od początku pomagała dzieciom. Rzucanie czekoladek dzieciom, to haniebna manipulacja wyrobników lewackich mediów, żeby naracja na fociach się zgadzała z linią ich stacji, że PIS jest be. Gdyby rządziło PO, albo lewaki to w nosie mieliby dzieci!
jle_ffm2021.10.7 13:01
"Polacy latają na południe, a Radom jest na południe od Warszawy."
Anonim2021.10.7 12:39
Łukaszenka myślał, że jak Erdogan, postraszy UE uchodźcami, a ta sypnie mu kasą, ale do Erdogana to mu jeszcze trochę brakuje.
Skoro mamy wojnę2021.10.7 12:20
to co robią w Polsce obywatele Białorusi? Dlaczego granice nadal są otwarte? Tak tylko pytam..
Rydzeini2021.10.7 12:02
Suski , czym przykleić perukę żeby się trzymała , butaprenem czy Kropelką ?
alusia2021.10.7 12:10
Po butapren pisowcy zgłaszają się do marszałka Terleckiego.
jle_ffm2021.10.7 13:02
Scotch-em albo 3M
asdds2021.10.8 14:58
Może poprosić Trzaskosia o taśmę klejącą, którą sklejał zbitą szybę w drzwiach . Może mu trochę zostało. Ale pewnie w TVN tego nie pokazali....
No to macie chrzescijanski kraj k………🤔2021.10.7 12:01
NYT", powołując się na ustalenia polskich służb, informuje, że co najmniej kilka osób, które nielegalnie przedostały się do Polski, zmarło w ostatnich tygodniach z hipotermii i wycieńczenia. - Wielu imigrantów umrze, gdy warunki pogodowe się pogorszą - powiedział "NYT" Bystrianin. - Nasz rząd traktuje tych ludzi gorzej niż przestępców. Jakby nie byli ludźmi, tylko śmieciami do wyrzucenia. Jaki jest plan? Zabijać ludzi? - dodał.
Rydzeini2021.10.7 11:53
Perukarz Suski to wybitny pisowski mąż stanu !
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.7 11:51
caryca suski! człowiek który rozwalił TVN! buhaha...