Strajk nauczycieli. Co z maturami? Dyrektor CKE uspokaja - zdjęcie
12.04.19, 17:34Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Strajk nauczycieli. Co z maturami? Dyrektor CKE uspokaja

6

- Dokładamy starań, aby egzamin maturalny nie był zagrożony, natomiast słyszmy informacje o tym, że strajk nauczycieli będzie kontynuowany (...), stąd też niezmiernie ważna rola osób, które zgłaszają się jako wolontariusze do kuratoriów i są gotowe pracować w zespołach nadzorujących. Być może będą oni również potrzebni w trakcie matur - powiedział na antenie PR24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W piątek po raz osiemnasty (i ostatni) odbył się egzamin gimnazjalny. Marcin Smolik zaznaczył, że "w tym trudnym okresie (trwa strajk nauczycieli) trzy dni egzaminu gimnazjalnego przebiegły naprawdę bardzo spokojnie". - Jedynie pierwszego dnia w trzech szkołach nie został przeprowadzony egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, w jednej - z języka polskiego. W sumie egzamin gimnazjalny był przeprowadzony w 7363 szkołach - mówił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Dziękujemy dyrektorom szkół, którzy w ponadstandardowy sposób dbają o to, aby egzaminy w tym roku w ogóle przebiegły i przebiegły spokojnie - mówił Marcin Smolik. Dodał, że CKE jest wdzięczna za wsparcie od wolontariuszy, kuratorów i wojewodów. - To jest ogromne zaangażowanie w wyjątkowej sytuacji - podkreślił. Gość PR24 podkreślił, że CKE "dokłada starań, by egzaminy maturalne nie były zagrożone". Jak powiedział, "przesunięcie terminów egzaminów, czy przesunięcie wydania wyników (matur) nie wchodzi w grę", ponieważ "nie ma możliwości prawnej i administracyjno-organizacyjnej", by to zrobić.

- My tu nie mówimy o egzaminie, do którego przystępuje 200 osób, to będzie gigantyczna grupa ludzi. Trzeba te egzaminy przygotować, wydrukować, dostarczyć do szkół, sprawdzić, to już się dzieje. Mówienie, że jest możliwość przesunięcia matur na czerwiec to jest po prostu mydlenie ludziom oczu i próba uśpienia ich czujności - powiedział szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Gość PR24 powiedział też, że w przypadku matur czy egzaminu ósmoklasisty nie ma problemu z egzaminatorami. - Nie dostaję żadnych sygnałów z okręgowych komisji, jakoby osoby, które zgłosiły chęć pracy przy egzaminie maturalnym jako egzaminatorzy, miały zrezygnować - powiedział.

Z Marcinem Smolikiem rozmawiał Antoni Trzmiel.

IAR/Polskie Radio 24

Komentarze (6):

POLAK2019.04.13 20:33
Pojawiają się tezy, że PiS traktuje nauczycieli nie do końca poważnie, mówi się, że nauczyciele to nie jest elektorat PiS. Nie można takich tez traktować poważnie, bo gdyby tak było, świadczyłoby to o tym, że PiS traktuje społeczeństwo instrumentalnie. Osobiste zaangażowanie premiera Morawieckiego mogłoby zadać kłam takim bardzo niebezpiecznym tezom – podkreślił Belka. Bo elektorat pisich ma wrodzony wstręt do wiedzy
JaKi2019.04.12 18:32
Jednym słowem nauczyciele są zbędni w Polsce,rząd sobie świetnie poradzi ze wszystkim egzaminami.
eM.2019.04.12 21:53
Masz rację, są zbędni i powinni być wyrzuceni a zielona trawkę, bo ich zachowanie jest skandaliczne.
POLAK2019.04.13 20:33
Pisim nauczyciele nie sa potrzebni im głubszy naród tym lepszy
Foster2019.04.12 18:26
Jak oglądam TVP Info, to słuchając wypowiedzi zaproszonych gości, zawsze zastanawiam się, jaki na dzisiaj jest przekaz dnia, bo wszyscy mówią prawie to samo.
Prawda.2019.04.12 19:46
Ja mam tak samo jak oglądam TVN. Zawsze było wiadomo,że telewizja kłamie ale jak rozróżnić która?