Zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny od początku roku rodziny wielodzietne powinny mieć możliwość kupienia tańszych biletów w komunikacji kolejowej. Karta pozwala na zakupu przez rodziców dzieci posiadających Kartę (otrzymują je rodziny 3+) biletów jednorazowych z ulgą 37 proc. oraz miesięcznych imiennych z ulgą 49 proc.

Rozwiązania takie obowiązują już m.in. w Kolejach Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.- Wprowadziliśmy taką możliwość od 1 stycznia, do wprowadzonej ulgi dostosowaliśmy system sprzedaży biletów - mówi „Rzeczpospolitej” Marcin Głuszek, dyrektor do spraw marketingu i sprzedaży SKM w Trójmieście.

Warszawa nie planuje podobnych działań. Po stolicy i najbliższych okolicach można się poruszać pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej. 

– Nie możemy wprowadzić ulgi, bo nie ma osobnego biletu dla SKM. W Warszawie obowiązuje jeden bilet na całą komunikację miejską, można się przesiadać do autobusu, tramwaju czy metra – tłumaczy Igor Krajnow z Zarządu Transportu Miejskiego.
Jak dodaje, rok temu ratusz wprowadził Kartę Warszawiaka i Kartę Małego Warszawiaka (pozwala na kupienie tańszego biletu przez płacących podatki w stolicy). Daje ona możliwość kupienia dla dziecka z rodziny 3+ rocznego biletu w wysokości 99 zł. – Dzieci z rodzin powyżej czworga dzieci mogą jeździć za darmo, gdy rodzice płacą podatki w Warszawie. Stolica poszła więc dalej niż Karta Dużej Rodziny – uważa Krajnow.

- Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przyznaje posiadaczom Karty Dużej Rodziny ulgi na przewozy kolejowe i autobusowe z wyłączeniem przewoźników miejskich, a taką jest Szybka Kolej Miejska w Warszawie - tłumaczy „Rz” Małgorzata Marcińska, wiceminister pracy.  - Przewoźnicy regionalni stosują ulgi ustawowe, dodatkowo z częścią z nich Ministerstwo Pracy podpisało umowy handlowe, dzięki którym wprowadzone zostały inne ulgi. Tak na przykład MPiPS podpisał umowę z Kolejami Małopolskimi dzięki której posiadacze Karty Dużej Rodziny mają prawo oprócz ulgi ustawowej do dodatkowej 30 proc. zniżki handlowej. - Resort pracy wystąpił do Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie z propozycją podpisania umowy na ulgi dla posiadaczy karty dużej rodziny – otrzymaliśmy odpowiedź że uchwałę w tej sprawie może podjąć Rada m. st. Warszawy. Będziemy w tej sprawie prowadzili rozmowy, dla dobra rodzin wielodzietnych - dodaje Małgorzata Marcińska.

Jak wynika z danych ratusza, miejskie karty posiada 416 tys. osób, a Kart Dużej Rodziny zostało wydanych ok. 4 tys. Warszawa wprowadziła również bonusy dla płacących tu podatki. Mogą np. mniej zapłacić za wstęp do pływalni.

Z informacji, którą dziennik otrzymał z ratusza wynika, że nie przewiduje on konsolidacji Karty Warszawiaka z Kartą Dużej Rodziny, aby wielodzietni mogli korzystać z dodatkowych bonusów. „Nie jest to możliwe, ponieważ Karty skierowane są do innych grup docelowych i dają inne uprawnienia” – wyjaśniają urzędnicy.

Ra/Rzeczpospolita