Stolica Apostolska nie chce „kapitulacji” lefebrystów - zdjęcie
24.10.14, 07:42

Stolica Apostolska nie chce „kapitulacji” lefebrystów

11

Abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei powiedział, że Stolica Apostolska nie chce wymusić „kapitulacji” na Bractwie Kapłańskim św. Piusa X. Komisja Ecclesia Dei zajmuje się w znacznej mierze właśnie dialogiem z lefebrystami.

W wywiadzie dla francuskiego tygodnika „Famille chretienne” sekretarz powiedział, że dialog z Bractwem wciąż trwa. Ma na celu wyjaśnienie i przezwyciężenie trudności o charakterze doktrynalnym, które obecnie nie pozwalają na pełne pojednanie i jedność Stolicy Apostolskiej i Bractwa. Jeżeli by do takiego pojednania doszło, FSSPX otrzymałoby status prałatury personalnej.

Abp Pozzo zaznaczył, że jest konieczne, by Bractwo wycofało się ze swoich zastrzeżeń i poglądów na niektóre aspekty, które nie dotyczą wiary, ale zagadnień duszpasterskich czy niedefinitywnego nauczania Magisterium. Wyjaśnił, że negocjacji nie podlega na przykład Professio fidei – wyznanie wiary. Dochodzi do tego także uznanie zasady, że to wyłącznie Magisterium Kościoła dysponuje władzą autentycznej interpretacji Słowa Bożego. Wynika z niej, że choć istnieją różne stopnie władzy i posłuszeństwa wiernych, to niczego nie można stawiać ponad Magisterium.

Zarazem Stolica Apostolska pozostawia pole do refleksji nad zastrzeżeniami co do pewnych aspektów i sformułowań oraz do tych posoborowych reform, które nie dotyczą kwestii dogmatycznych oraz nie są nie podlegające dyskusji.

Hierarcha potwierdził ponadto, że dokumenty Vaticanum II w różnym stopniu angażują władzę Kościoła i w konsekwencji w różnym stopniu są wiążące dla wiernych. Dla przykładu konstytucje Lumen gentium o Kościele i Dei Verbum o Objawieniu Bożym mają charakter deklaracji doktrynalnej, choć nie zawierają definicji dogmatycznej. Natomiast deklaracje o wolności religijnej i religiach niechrześcijańskich, a także dekret o ekumenizmie mają inny, mniej wiążący charakter.

Zarazem, jak zastrzegł abp Pozzo, ani Stolica Apostolska ani Bractwo nie chcą iść na skróty. Zamierzają postępować stopniowo, w celu jedności Kościoła powszechnego pod przewodnictwem papieża – następcy Piotra.

pac/radio watykańskie

Komentarze (11):

anonim2014.10.24 8:45
czyli poglądy o wolności religijnej oraz wspomniane konstytucje nie muszą być dla mnie katolika wiążące? proszę o komentarz w tej sprawie.
anonim2014.10.24 10:57
W KK i w oczach bożych bezpieczniej jest być lefebrystą aniżeli modernistą. Moderniści zawsze idą równą pochyłą.
anonim2014.10.24 11:01
Lewactwo nie ogarnia strategii papieża Franciszka. Nie są w stanie go zaszczuć tak jak Benedykta XVI. Po pierwsze imię Franciszek jest nieprzypadkowe, po drugie jezuici zostali powołani w określonym celu, po trzecie św. Franciszek naprawdę reformował Kościół w przeciwieństwie do Lutra.
anonim2014.10.24 11:08
A czy na ustępstwa na pewno mają iść tylko lefebryści ??? Bo jeśli tylko, to to jest właśnie kapitulacja
anonim2014.10.24 11:14
Bla bla bla...
anonim2014.10.24 12:31
To sieroty. Jest to tzw sieroctwo duchowe. Ich duchowym ojcem nie jest Ojciec Święty, lecz zmarły pewien abp, który zaciągnął na siebie ekskomunikę. Także pamiętajmy, jaka jest kara za dokuczanie sierotom.
anonim2014.10.24 12:44
@CaminoCanis Moe na dobry poczatek, niech Bractwo zachowa post , niech sie powstrzymaja od wszystkiego co jest niezgodne z Kosciolem.
anonim2014.10.24 14:19
@Paw.eł Może na początek przyjmij chrzest, potem naucz się wszystkiego co wiedzą katolicy a na koniec zabieraj głos.
anonim2014.10.24 14:20
Sierota po Bierucie.
anonim2014.10.24 16:06
Poeto chyba nie czytasz w jak szybkim tempie BPX się rozwija ...ma setki procent więcej stosunkowo powołań niż posoborowie.
anonim2014.10.24 22:51
@Polipid3 Gdybym powiedział że seminariów Redemptoris Mater jest więcej niż seminarzystów Lefebvre'a i spółki to byłaby to przesada, ale tylko niewielka. Więc przestań bajdurzyć.