Stępkowski: zakończyć spór o wybór I Prezes SN - zdjęcie
28.05.20, 09:01

Stępkowski: zakończyć spór o wybór I Prezes SN

0

Nowy rzecznik prasowy SN Aleksander Stępkowski stwierdził, że "spór o procedurę wyboru I Prezesa SN powinien jak najszybciej być zakończony dla dobra wymiaru sprawiedliwości, jest on jałowy i niezasadny". Na nowego I Prezesa SN prezydent Andrzej Duda powołał Małgorzatę Manowską.

Część sędziów apelowała do prezydenta o namysł nad powołaniem nowego I Prezesa, stwierdzając, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN nie podjęło stosownej uchwały o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na wymienione stanowisko.

- Nigdzie w ustawie o SN nie ma wspomnianej konieczności, ani nawet możliwości przyjmowania uchwały przedstawiającej kandydatów - stwierdził Stępkowski. Z tych przyczyn wniosek o podjęcie tej uchwały został odrzucony jako niedopuszczalny.

- Warto podkreślić, że nigdy - odkąd obowiązuje konstytucja z 1997 r. - nie była podejmowana uchwała o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na nowego I prezesa SN i nigdy nie była nawet debatowana konieczność podjęcia takiej uchwały - przekonywał rzecznik prasowy SN.

g/wpolityce