Miasto świętuje Rok Jakubowy, czyli obchodzony zawsze jubileusz, gdy Święto św. Jakuba z 25 lipca wypada w niedzielę. Ojciec Święty skorzysta z okazji tegorocznych obchodów, by zatrzymać się w mieście 6 listopada.

W świetle wizyty Benedykta XVI miasto poświęci mu wykonany z brązu, mierzący ponad dwa metry pomnik. Zdaniem artysty Candido Pazosa zostanie on umieszczony przy jednej z tras, którą pielgrzymi wchodzą do miasta ze słynnej Drogi św. Jakuba.

Gdy Pazos upublicznił plany w zeszłym miesiącu, mówił, że miejce dla posągu zostało wybrane tak, by wchodząc do Composteli pielgrzymi znajdowali się obok Ojca Świętego.

Istnieje kilka różnych szlaków Camino, w tym przynajmniej 10 oficjalnych, m.in. szlak angielski i popularny szlak francuski. Pielgrzymi przemierzają je od ponad tysiąca lat.

Lipcowe statystyki biura piegrzymów w Santiago wskazują, że w tym miesiącu do miasta przybyło 42 tys. pielgrzymów, z czego 200 konno. To o jedną trzecią więcej w stosunku do liczby pielgrzymów, którzy przeszli tę samą trasę w tym samym miesiącu podczas ostatniego roku świętego, który przypadał w roku 2004.

MJ/Catholicnewsagency.com

/