Stanisław Pięta dla Fronda.pl: Chcemy promować Polskę za granicą i jednocześnie wstydzimy się krzyża?! - zdjęcie
03.11.14, 11:25Giewont bez krzyża w spocie MSZ (fot. kadr z klipu, promującego Polskę/YouTube)

Stanisław Pięta dla Fronda.pl: Chcemy promować Polskę za granicą i jednocześnie wstydzimy się krzyża?!

27

Portal Fronda.pl: MSZ przygotował spot, który miał promować Polskę wśród zagranicznych turystów. Krótki klip wywołał jednak mnóstwo kontrowersji, ale zanim przejdziemy do rozmowy o tym, czego w nim zabrakło, zapytam, jak Pan ocenia ten film?

Stanisław Pięta, PiS: Spot MSZ to wysoce nieprofesjonalna, a wręcz amatorska produkcja. Film operuje narracją słowną, chłopiec opowiada koledze o wizycie swojego taty w Polsce. To nie przekonuje. Taki klip powinien raczej operować obrazami, muzyką. Spot MSZ kierowany jest nie tylko do krajów anglojęzycznych, ale będzie pokazywany na całym świecie. W wielu krajach, gdzie język angielski nie jest popularny, film będzie niezrozumiały.

Spot wywołał niemałe kontrowersje, bo prawicowi dziennikarze dopatrzyli się, że zabrakło w nim... krzyża. I tak, w filmie bez krzyża jest Giewont czy chorągiew Krzyżaków. To znaczy, że promując Polskę, trzeba ukryć symbol, który ma fundamentalne znaczenie dla powstania i historii naszego państwa?

Pominięcie tego, co jest istotą polskiego dziedzictwa historycznego, kulturowego, państwowego, czyli krzyża jest kompromitującym MSZ skandalem. Chcemy promować Polskę za granicą i jednocześnie wstydzimy się krzyża?! Nie wiem, jak ministerstwo mogło zaakceptować taki spot. W resorcie są pieniądze na drogie meble, drogie alkohole czy bezsensowne instytucje, jak centrum przyjaźni polsko-radzieckiej, a nie ma na profesjonalne wykonanie spotu. Przecież to nie jest żadna filozofia – potrzeba kilka osób, które rozumieją Polskę, jednocześnie są zakotwiczone w kulturze anglosaskiej. Specjaliści oceniają pod kątem przekazu marketingowego przydatność danej produkcji. To, co zaakceptował MSZ, to kompromitacja. I kolejny dowód na nasze kompleksy, chęć przypodobania się ateizującej się Europie. To wstyd. Myślałem, że nowy minister będzie prezentował wyższy poziom, niż jego poprzednik. Widać, że MSZ nie może podnieść się z dna.

Ale może nie ma o co kruszyć kopii? Pojawiają się opinie, także ze strony prawicowych komentatorów, że przecież spot pokazuje Polskę z perspektywy kilkuletniego chłopca, a on nie musi wiedzieć o krzyżu na Giewoncie, a poza tym, nie ma co się spierać o każdy brak krzyża.

Nie zgadzam się. Krzyż na Giewoncie przez zagranicznego odbiorcę nie zostałby w ogóle dostrzeżony, ale fakt, że osoby odpowiedzialne za tę produkcję krzyż usunęły, a MSZ to zaakceptował, jest nie do przyjęcia z punktu widzenia urzędnika Rzeczypospolitej, posła RP, ale i każdego Polaka. Film ujawnił fatalny polski kompleks, który dotyka rządzących. A powinniśmy być dumni z tego, że udaje nam się zachowywać normalność w degenerującym, ateizującym się świecie. Nie zgadzam się z przywołaną opinią. Dziś przeszkadza krzyż na Giewoncie. Niedawno zdjęto krzyże w salach jednego z uniwersytetów. Wcześniej przeszkadzał krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Niedługo będziemy mieli do czynienia z sytuacjami, jakie już pojawiają się na Zachodzie. Tam pracownicy są prześladowani za różaniec na palcu czy krzyżyk na szyi. MSZ całkowicie skompromitował się, akceptując taki nieprofesjonalny spot. Adresatem takiego klipu nie powinni być dziesięcioletni chłopcy. Reklama powinna operować obrazem, a nie tekstami, które wymagają tłumaczenia. W filmie brakuje ciepła, uśmiechu... To porażka MSZ. Wyrzekanie się chrześcijańskiej tożsamości to kompromitacja.

Rozm. MaR


Komentarze (27):

anonim2014.11.3 11:37
A niby dlaczego krzyż ma być każdym wolnym miejscu? Nie wystarczy w kościołach, domach i w sercu?
anonim2014.11.3 11:50
Ależ my się nie wstydzimy. Po prostu Krzyż... nie pasował do wizji artysty! Jak widać po komentarzach nie pasuje również innym, mającym "niedobór informacji w temacie naszej historii". Echhhh ta młodzież z gimnazjum...
anonim2014.11.3 11:56
przecież tu nie chodzi o żadne usuwanie krzyża z Giewontu, tylko ten najsłynniejszy szczyt jest w owej bajkowej konwencji nosem kamiennego olbrzyma, te skały to jest głowa. Równie dobrze można by się czepiać do smoka, który nie odzwierciedla rzeczywistości i różnych innych efektów specjalnych zakrzywiająceych czasoprzestrzeń. Taka baśniowa koncepcja, a na Frondzie znowu wszystko jest atakiem na Chrześcijaństwo, tak jak samo istnienie Halloween. Pochwalany jest przez frondę zakaz Halloween w Uzbekistanie, twierdzi się, że powinniśmy brać z nich przykład, a zapomina się, że tam na równi z Halloween zakazana jest Biblia... http://www.fronda.pl/a/uzbekistan-nielegalne-biblie,11507.html
anonim2014.11.3 11:57
Niech p. Stanisław Pięta przetrze sobie okularki, a następnie poczyta sobie o tworzeniu CGI. W walce rycerzy są liczne krzyże na tarczach. Potem na zdjęciu Giewontu(wyświetlanego na końcu na komórce) jest krzyż. Krzyża podczas sekwencji CGI Giewontu może nie być, ponieważ jego wygenerowanie mogło być zwyczajnie zbyt kłopotliwe. A poza tym, jak idiotycznie by wyglądał budzący się rycerz z wyglądającym jak pryszcz badylem na nosie
anonim2014.11.3 12:00
Krzyż jest czytelnym znakiem miłości Boga do człowieka.Komu ten znak przeszkadza i dlaczego się go wstydzi ?Jeśli zaprzecza tej Miłości,to w imię czyjej ukrytej,bądź jawnej nienawiści ?Jeśli zaś świat zapomni o Ofierze Chrystusa,to i tak nie uniknie krzyża.Do kogo się wtedy zwróci o przebaczenie swoich grzechów ?
anonim2014.11.3 12:12
Orwell trochę.
anonim2014.11.3 12:59
Przepraszam, tych co to krzyczą, że godłem Polski jest Orzeł Biały. Ale zgodnie z promocjami rządu symbolem Polski jest sprężyna. I jeszcze możemy sobie wybrać jaka.
anonim2014.11.3 13:55
Czy krzyż czy nie krzyż ...ale kłamać nie wolno ...krzyż jest na Giewoncie kłamcy
anonim2014.11.3 13:56
kłamią na co dzień to dlaczego nie w spotach
anonim2014.11.3 13:57
Wy lewackie świnie też kłamiecie ...dostosowując świat do swoich wyobrażeń.
anonim2014.11.3 14:08
no widzisz lewacka swołocz nauczy cię historii
anonim2014.11.3 14:35
@czszcz - nie ma rady. Albo ty albo ja musimy iść do okulisty. Ja w 55-56 sekundzie widzę kadr z rycerzami, a nie Giewont. Cóż, lemingi tak już mają. Im nawet okulista nie pomoże. A klip mi się podoba. Po co było kasować ten krzyż? No po co?
anonim2014.11.3 14:43
Eccehomo Cyt; "Krzyż jest czytelnym znakiem miłości Boga do człowieka.Komu ten znak przeszkadza i dlaczego się go wstydzi ?Jeśli zaprzecza tej Miłości,to w imię czyjej ukrytej,bądź jawnej nienawiści ?Jeśli zaś świat zapomni o Ofierze Chrystusa,to i tak nie uniknie krzyża.Do kogo się wtedy zwróci o przebaczenie swoich grzechów ?" 100/100. I ta właśnie reklama jest narzędziem w reku złego i jego popleczników. Bóg [krzyż] uznawany tylko za symbol "Ziemskiej Monarchii Kościoła", będzie usuwany w myśl wprowadzania nowych "wartości" prowadzących ludzi do duchowej śmierci. To niczego nie zmieni, jeżeli każdy wierzący człowiek będzie miał Boga w sercu - Chrystusa [szczere życie sakramentalne i jak najbardziej czyste]. ale wątpiący mogą utracić Chrystusa na wieczność. Ci głupcy tego nie rozumieją? Co do reklamy, to wyśmiewa ona Polskę i jej tradycję, a nie promuje. Promuje fałsz o Polsce, i może dobrze. Bo kto Polskę za taką weźmie na zachodzie i zechce tu przyjechać, to szybko się tu znudzi. I dobrze. Natomiast co jest złe? Bóg i rycerstwo Polskie i w ogóle to, czym było rycerstwo, nawet zachodnie, jest tu przedstawione jak bohaterowie komiksów w jakimś dennym filmie "fantasy" rodem z Hollywood. Cuchnie żydo-masonerią i to nie jest okazanie nienawiści, a jedynie szczere stwierdzenia faktu.
anonim2014.11.3 14:53
zibi33 Cyt;"....no nie oszukujmy się ten spot to totalny chłam, sprawa nie przemyślana do końca.....sadzę ze gdyby Kopacz jako Premier miala to zatwierdzac to zapewne nie byłoby na to Jej zgody....." Bardzo prawdopodobne, że o tym nie wiedziała, to możliwe. Ale powinna. Zastrzegam, że obecnie jestem apolityczny.
anonim2014.11.3 15:00
Ta reklama, nawet gdyby był w niej, krzyż byłaby beznadziejna.
anonim2014.11.3 15:18
mysliciel81 Lis 3, 2014, 12:41 po południu "Symbolem mojego kraju jest orzel bialy a nie krzyz,ktory narzucono nam sila 1000lat temu." o ile się nie mylę wszelkie zapiski ukazują Polskę jako państwo od chrztu ktory przyjeliśmy dobrowolnie od Czech. Mieszko dobrze wiedział że jak byśmy nie przyjęli chrztu to Niemcy by nam siłą narzucili chrześcijaństwo i tak stalibyśmy się ich lennikami
anonim2014.11.3 15:37
@glud Zmiana religii w obliczu krwawej pacyfikacji - rzeczywiście pełna dobrowolność
anonim2014.11.3 15:47
@D -------------------------------------------------------------------------------- "Polska istniala ponad 900 lat zanim przyjela krzyz, zatem nie jest on symbolem fundamentalnym dla powstania owej." ---------------------------------------------------------------------------------- HAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHA HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA :)))))))))))))))))))) Umysł ścisły rozprawiający o historii powszechnej - BEZCENNE!! :DDDD P.S. D-duś, działaj Ty sobie w swej branży "komputerowej", miej litość nad nami i nie doświadczaj ponad miarę społeczności Frodny... :))) :)
anonim2014.11.3 17:16
Obejrzałem. Myślałem, że będzie Grodzka...
anonim2014.11.3 17:35
A jakie znaczenie dla filmu ma tu krzyż? W żaden sposób nie pasuje do wizji. Tu nie chodzi o odwzorowanie detali.
anonim2014.11.3 17:43
Żenada. Kopaczka przerasta rudego idio..tę.
anonim2014.11.3 17:54
wizja artysty pewnie się zmieni jak będzie na łożu śmierci
anonim2014.11.3 17:56
Genialne. Dorabiać własną ideologię i dopisywać "rząd Kopacz" (kiedyś to był "rząd Tuska"). Nie ma to jak misz-masz polityki i religii, to dobrze działa na starszych ludzi zapatrzonych w prezesa PiS jak w stwórcę...
anonim2014.11.3 19:08
Koszty wynikające z tego materiału niech przedstawią ile tym razem okrutna władza Donalda T. wydarła Narodowi Polskiemu. W ślepia ich kuje Krzyż Swięty dzięki któremu POLSKA z niejednej opresji wyszła cało ale dla ateistow co to komunizm ich opiekunowie wprowadzali razi ważny dla człowieka ważny element naszej kultury.
anonim2014.11.3 21:13
Poza brakiem odwzorowania rzeczywistości w klipie pominięto cześć polskiej tożsamości jaką jest chrześcijaństwo, wychodzą kompleksy. Tak jakbyśmy się mieli polskiego katolicyzmu wstydzić.
anonim2014.11.5 12:01
na obchody Chopinowskie parę lat temu MSZ tez wydał wulgarny komiks kompromitujący Polskę i naszego kompozytora. Oni tam nienawidzą Polski i jej historii oraz naszej kultury.
anonim2014.11.5 23:09
Nikomu krzyż na Giewoncie nie przeszkadza i jest na nim widoczny pod koniec filmu (1:54). Gdyby pokazali krzyż na nosie budzącego się rycerza, pewnie zostaliby oskarżeni o obrazę uczuć religijnych.