SONDAŻ: Rząd triumfuje, PO dołuje. Kto rośnie w siłę? - zdjęcie
06.07.18, 16:31Zdj. Twitter/PiS_ORG_PL

SONDAŻ: Rząd triumfuje, PO dołuje. Kto rośnie w siłę?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku lipca, wygrałaby je Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość+Solidarna Polska+ Porozumienie) z wynikiem 40 procent. 

To wynik najnowszego sondażu CBOS. Przed dwoma dniami opisaliśmy poprzednie badanie przeprowadzone przez tę sondażownię. Wówczas CBOS sprawdził scenariusz, w którym Platforma Obywatelska i Nowoczesna wystawiają wspólne listy jako Koalicja Obywatelska. Sondaż, o którym mówimy teraz, sprawdził poparcie dla obu tych ugrupowań, ale startujących oddzielnie. 

Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na poparcie zaledwie 16 procent respondentów. Na podium znalazł się ruch Pawła Kukiza, mogący liczyć na głosy 8 procent badanych. O "oczko niżej" jest Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 7 procent ankietowanych. Swoją reprezentację w Sejmie miałaby jeszcze Nowoczesna, która jednak- z wynikiem 5 procent- balansuje na granicy progu wyborczego.

Poza Sejmem znalazły się takie ugrupowania, jak: Polskie Stronnictwo Ludowe (3 procent poparcia, spadek o 1 pp.), Wolność (2 proc., poparcie bez zmian) oraz Razem (0 proc., spadek o 1 pp.). 15 procent badanych nie wskazało w tym sondażu swojego faworyta.

Jeżeli chodzi o zyski i straty, to zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platforma Obywatelska odnotowały lekki spadek poparcia (odpowiednio: 3 i 1 pp.). W przypadku Kukiz'15 nie odnotowano zmian w stosunku do poprzedniego sondażu. Najwięcej zyskało jednak SLD. Partia kierowana obecnie przez Włodzimierza Czarzastego odnotowała wzrost o 3 pp. 

Sondaż przeprowadzono w dniach od 28 czerca do 5 lipca.

yenn/Twitter (@CBOS_Info), Fronda.pl