Choć kryzys w Zjednoczonej Prawicy zdaje się już być zażegnanym, to portal „Rzeczpospolitej” opublikował sondaż przeprowadzony przez pracownię Indicator, w którym zapytano Polaków, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, a partie Zjednoczonej Prawicy startowały osobno. Wynik nie zaskakuje. Zdecydowanym zwycięzcą jest ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, a Solidarna Polska i Porozumienie nie przekraczają progu wyborczego.

Na Prawo i Sprawiedliwość oddanie głosu zadeklarowało 36,3 proc. respondentów. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 25,9 proc. Podium zamyka Konfederacja, którą popiera 8 proc. badanych.

Poza tym w Sejmie znalazłaby się też Lewica z wynikiem 7,5 proc. głosów. Pod progiem natomiast jest PSL (4,3 proc.), Solidarna Polska (3,5 proc.) i Porozumienie (1,7 proc.).

Na inną partię chciałoby zagłosować 5,8 proc. ankietowanych. W sondażu nie uwzględniono nowego ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni oraz nowego ruchu zapowiadanego przez Rafała Trzaskowskiego.

kak/PAP