Według przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” sondażu, większość Polaków nieprzychylnie odnosi się do dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka. Aż 74 proc. respondentów stwierdziło, że powinien on zostać usunięty przez hierarchów.

5 grudnia w Toruniu odbyły się uroczystości związane z 29. rocznicą powstania Radia Maryja. Ogromne kontrowersje wzbudziła wówczas wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka, który poruszył temat bpa Edwarda Janiaka i pedofilii w Kościele. Oskarżanego o tuszowanie przestępstw hierarchę dyrektor katolickiej rozgłośni nazwał „współczesnym męczennikiem mediów”.

- „To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus?” – dodał na temat przestępstw duchownych.

Sam redemptorysta wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił swoje stanowisko i przeprosił za te słowa.

Teraz „Super Express” opublikował wyniki sondażu, w którym zapytano respondentów o stosunek do toruńskiego zakonnika. Uczestnikom zadano pytanie: „Czy hierarchowie kościelni powinni usunąć o. Tadeusza Rydzyka z Kościoła?”.

Twierdząco odpowiedziało aż 74 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było zaledwie 10 proc., a zdania nie miało 16 proc.

Wyniki sondażu skomentował w rozmowie z dziennikiem prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem na taką opinię o założycielu Radia Maryja wpływ mają jego ostentacyjne działania i powiazania z polityką. Politolog dodał, że w ocenie Polaków redemptorysta czerpie korzyści z tych działań.

kak/Super Express, DoRzeczy.pl