Imbir zawiera biologiczny związek aktywny gingerol, który wchodzi w reakcje z hormonami peptydowymi Angiotensyna I i II, która jest jednym z najbardziej efektywnych regulatorów ciśnienia krwi.  Sok z marchwi w połączeniu z imbirem obniża ciśnienie krwi w przypadku kiedy jest za wysokie, co z kolei zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru czy zawału.

Witaminy, enzymy i minerały zawarte w szklance soku Marchew + Imbir obniżają ryzyko powstawania nowotworów m.in piersi, żołądka, jajnika i jelita grubego. European Journal of Pharmacology w 2012 r opublikowało raport dotyczący gingerolui jego właściwości przeciw nowotworowych, przeciw hiperglikemii (reguluje poziom cukru) i anty-utleniających, zapobiegającym zmianom DNA.

Witamina C, A , E oraz  beta karoten zapewnią  zdrową, jędrną i młodą skórę. W połączeniu z enzymami znacząco wzmacnią  produkcje kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek, utratę napięcia i zmiany grawitacyjne owalu twarzy. Regularne picie soku pozwoli zatrzymać a nawet odwrócić  ten proces. Dodatkowo zmniejszy obrzęki i zlikwiduje stany zapalne.

Przepis na dobry sok z marchwii i imbiru:

5 średnich marchewek
2½  centymetrowy kawałek świeżego imbiru
½ obranej cytryny

kilka kropli oliwy z oliwek lub oleju lnianego

Opcjonalnie dodatkowo:

Kilka liści sałaty rzymskiej
2 obrane mandarynki

Wycisnąć w wyciskarce sok ze wszystkich składników, ewentualne przepuścić przez sokowirówkę i od razu wypić