20.05.17, 11:30screenshot/YouTube

Słowo 'kasta' zakazane! Prawnicy rozesłali tajną instrukcję?

W Katowicach rozpoczął się dziś Kongres Prawników Polskich. Tymczasem okazuje się, że prawnicy postanowili rozesłać do swych kolegów tajną instrukcję, o czym podczas Kongresu nie mówić. Słowo "kasta" zakazane.

Udział w rozpoczynającym się dzisiaj Kongresie Prawników Polskich zapowiedziało 1,5 tys. osób z całej Polski. Wśród uczestników między innymi prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gerdorf. Rząd na Kongresie reprezentować będzie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, a prezydenta minister Andrzej Dera.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Kongresu Prawników Polskich: "Sądy w Polsce muszą gwarantować taki sam standard jak sądy w innych krajach Europy. Będziemy dyskutować podczas kongresu, jak sprawić, żeby cieszyły się zaufaniem publicznym, gwarantowały każdemu prawo do sądu i jaka jest w tym rola sędziów, adwokatów oraz radców prawnych".

Tymczasem dziennikarze "Super Expressu" dotarli jak twierdzą do tajnej instrukcji, którą rozesłano uczestnikom kongresu. Autorami dokumentu mają być Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych i Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". W instrukcji według dziennikarzy gazety znajduje się zalecenie, by podczas kongresu nie mówić o "kaście" i "korporacji".

Jak przekazuje "Super Express" w instrukcji informowano o tym, by prawnicy opowiadali o pozytywnych aspektach swojej działalności, pomijając np. kwestie toczących się postępowań wobec sędziów czy prawników.

krp/TVP Info, Fronda.pl