Skuteczna polityka NBP wspierająca gospodarkę w czasie pandemii - zdjęcie
13.10.20, 08:00fot. yt/kprm

Skuteczna polityka NBP wspierająca gospodarkę w czasie pandemii

16

1.W „Polskim  Kompasie 2020” roczniku instytucji finansowych i spółek akcyjnych wydawanym przez Gazetę Bankową, został opublikowany tekst przygotowany przez prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) prof. dr hab. Adama Glapińskiego, dotyczący wspierania polskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa.

Szef NBP podkreśla w nim, że polski bank centralny jako jeden z pierwszych banków w krajach UE, wyprzedzająco zareagował na spodziewane pogorszenie sytuacji gospodarczej  już w połowie marca tego roku.

Jak podkreśla prezes Glapiński, dzięki tym działaniom  udało się uniknąć najczarniejszego scenariusza, co więcej na tle innych unijnych gospodarek, perspektywy naszej wyglądają       bardzo dobrze.

2. Poluzowanie polityki pieniężnej przez NBP przyczyniło się po pierwsze do obniżenia oprocentowania kredytów dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych, po drugie umożliwiło sprawną realizację i finansowanie rządowych działań osłonowych, dzięki którym przedsiębiorcy i polskie rodziny otrzymali wsparcie finansowe.

Po trzeci wreszcie kroki podjęte przez NBP w tym skup obligacji skarbowych i obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej banków wraz z rekomendacja KNF dotyczącej zniesienia 3% bufora ryzyka systemowego, przyczyniły się do istotnego zwiększenia możliwości prowadzenia akcji kredytowej przez banki.

Prezes Glapiński podkreśla, że tak szeroka reakcja polskiego banku centralnego na szok gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa nie byłaby możliwa, gdyby Polska znajdowała się w strefie euro i tę uwagę należy zadedykować tym politykom i ekonomistom w naszym kraju, którzy od kilku lat chcą nas „wepchnąć” do strefy euro.

3. Rzeczywiście od połowy marca Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dokonała aż 3-krotnej obniżki stóp procentowych w wyniku których np. stopa referencyjna zmalała z 1,5% do zaledwie 0,1%, a to w konsekwencji spowodowało zmniejszenie oprocentowania kredytów i zmniejszenie ich kosztów dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych z tytułu odsetek jak szacuje NBP o 7 mld zł rocznie.

Z kolei luzowanie polityki monetarnej między innymi poprzez operacje otwartego rynku czyli skup obligacji skarbowych na rynku wtórnym do końca sierpnia na kwotę ponad 103 mld zł, pozwoliło na utrzymanie płynności na rynku obligacji, a tym samym ułatwiło plasowanie na rynku pierwotnym dodatkowych emisji dokonywanych przez ministerstwo finansów, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) czy Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

A te emisje, pozwoliły na finansowanie przez BGK tzw. funduszu covidowego, a PFR- Tarczy finansowej, sumarycznie na kwotę blisko 200 mld zł z czego ponad 140 mld zł do tej pory przekazano pracodawcom i pracownikom.

Wreszcie podjęcie przez RPP decyzji o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej o 3 punkty procentowe (z 3,55 do 0,5%) i rekomendowanie przez KNF zniesienie 3% buforu ryzyka systemowego dla banków, stworzyło dodatkową przestrzeń do zwiększenia rozmiarów akcji kredytowej przez banki komercyjne.

4. Wszystkie te działania spowodowały, że polska gospodarka w II kwartale tego roku zanotowała najniższy poziom spadku PKB ze wszystkich krajów UE ( tylko 8,2% podczas gdy kraje Południa UE odnotowały spadki powyżej 20%), a w całym roku 2020  spadek PKB w Polsce jest szacowany przez Komisje Europejską na 4,6% podczas gdy średni spadek PKB w całej UE przekroczy 9%.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja na rynku pracy, bezrobocie według metody unijnej w Polsce wyniosło w sierpniu tylko 3,2 % (niższe było tylko w Czechach), podczas gdy w całej UE wyniosła 7,2 % , a w strefie euro aż 7,9%.

Te podstawowe dane makroekonomiczne dobitnie świadczą o tym, że polityka monetarna prowadzona przez polski bank centralny od  polowy marca tego roku w związku z pandemią koronawirusa, okazała się niezwykle skuteczna.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (16):

katolicka deratyzacja Polski2020.10.13 19:41
Gospodarka trzyma sie lepiej niz w EU.
matis892020.10.13 11:56
Skuteczna polityka według lewackiego PISu to satanistyczne, masońskie i apokaliptyczne państwo bezgotówkowe do Znamienia BEstii oraz jako wsparcie satanistyczna cyfryzacja Morawieckiego.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.13 19:33
Konfederacja to masonski liberalizm,i moralnosc zydowsko-protestancka.
Hue2020.10.13 10:47
Tak skuteczna, ze wszystko drozeje przez inflacje. PIS kocha pluc Polakom w twarz.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.13 19:40
Konfederacja to lewicowa partia anarchistyczna,bo tylko lewica atakuje i niszczy panstwo.
Ja, Szatan2020.10.13 9:38
INSTRUKCJA DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, masonów i wyznawców brukselskich neomarksistów: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, "Klejnot Nilu" i wielu innych z tej samej szajki ***** 1. Ja sam nigdy nie odważę się bluźnić Tej, której Imienia nie zdołam nawet wypowiedzieć, a która, zgodnie z wolą Boga, zmiażdży mi głowę. A tym bardziej nie odważę się bluźnić Jej Synowi. Więc róbcie to wy! ***** 2. Szukajcie niewygodnych dla Kościoła pojedynczych faktów, wyolbrzymiajcie je i hałaśliwie nagłaśniajcie; gdy takich nie ma – prowokujcie i stwarzajcie kłamliwe plotki, rozgłaszajcie je i obłudnie rozdzierajcie szaty z oburzenia: „Co to się teraz dzieje w tym Kościele!…”, „Wkrótce jego nieuchronny koniec!”. ***** 3. Nieliczne (a często naciągane) przypadki pedofilii wśród kleru rozciągajcie na CAŁY kler. Pozujcie na troskliwych obrońców dzieci. ***** 4. Udawajcie rozsądnych, racjonalnych i naukowych („Przecież mamy XXI wiek!”, „Kto dziś jeszcze wierzy w te bajki?!”), ironizujcie („Co bierzesz?”, „Zmień lekarza!”), w ostateczności, z braku rzeczowych argumentów, przeklinajcie (tego chyba nie muszę was uczyć…). ***** 5. Ostro punktujcie każdy, nawet najmniejszy przejaw majątku Kościoła („Widziałeś te marmury w kościołach?”, „Te ołtarze kapiące od złota?”, „A nowy samochód proboszcza?”). Wiadomo, że forsa niezawodnie działa na wielu. ***** 6. Biblię przedstawiajcie zawsze jako naiwne bajki starożytnych pasterzy, Eucharystię – jako „wafelek” bez znaczenia, Różaniec (jak ja nienawidzę Różańca!…) i inne praktyki religijne – jako prymitywne zabobony, Świętych – jako demagogów i niezdiagnozowanych pomyleńców, Dekalog – jako zniewolenie człowieka, ewidentne cuda, szczególne eucharystyczne – jako wymysły dla łatwowiernych. A wreszcie, i to jest najważniejsze, samo piekło – jako fikcję wymyśloną przez przebiegły kler dla straszenia i podporządkowania sobie naiwnych prostaków. ***** 7. Szczególnie mocno próbujcie podważać autorytet Jana Pawła II, który mi tyle dusz odebrał! Wykreujcie go na „obrońcę pedofilów w sutannach”. Nieważna prawda, ważny skutek. ***** Gdy już to wszystko zrealizujecie, wtedy niektórzy nabiorą się na to i wpadną na całą wieczność w moje sidła. A wtedy ja powiem im z satysfakcją: „Już za późno. Trzeba było słuchać księży!” ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Hue2020.10.13 10:50
Dlaczego kosciol przedstawia szatana jako glupka? Naprawde szatan nie ma nic do roboty oprocz biegania za duszami? I co niby z nimi robi? Dreczy dla zabawy? Nawet tym mozna sie znudzic.
Banda 4 zgodnie robi z Polaków2020.10.13 9:34
niewolników nowoczesnych!!!Trybunał Narodowy dla nich. https://www.youtube.com/watch?v=nZAoAebgsZQ
cha cha cha2020.10.13 9:09
Posłuchaj starszych osób , które swoje oszczędności trzymały na depozytach, banksterski prostaku i złodzieju! Witamy w nowej komunie europ. marksa:https://www.youtube.com/watch?v=nZAoAebgsZQ
Po 11 ...2020.10.13 8:58
Tak komunistyczna mentalność wyłazi ciągle na fradlu. Tytuł rodem z PRL ... "Skuteczna Polityka Partii Gwarancją Dobrobytu Socjalistycznego Społeczeństwa!"
katolicka deratyzacja Polski2020.10.13 19:35
Komuna wiec uwaza ,ze jezyk polski nalezy do niej ? Iscie zydowska to chucpa !
Michał Jan2020.10.13 8:56
Oczywiście, że tak! Sam Pan Premier już dawno zauważył, że Polacy mają w oszczędnościach 900 mld zł. Jeszcze podkręcić inflację obniżaniem stóp procentowym i spora część na pokrycie 200 mld się znajdzie.
Tak właśnie jest.2020.10.13 9:04
Kradną na potęgę, i jeszcze kłamią.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.13 19:36
Konfederacja klamie totalnie RAZEM z KOD-omitami.
Natalja Siwiec2020.10.13 8:41
"Te podstawowe dane makroekonomiczne dobitnie świadczą o tym, że polityka monetarna prowadzona przez polski bank centralny od polowy marca tego roku w związku z pandemią koronawirusa, okazała się niezwykle skuteczna." Pan Kuźmiuk nie potrzebuje ani odrobiny wazeliny, żeby dotrzeć do samej dwunastnicy prezesa.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.13 19:37
Wulgarnosci zawsze dowodza genezy rosyjskiej ze Wschodu.