Skandal w teatrze. Chrystus kuszony przez półnagą Wenus  - zdjęcie
29.03.15, 22:19

Skandal w teatrze. Chrystus kuszony przez półnagą Wenus

4

Batalia o sztukę trwała od stycznia, kiedy to miejscowy metropolita Tichon zarzucił artystom, że sztuka godzi w wartości chrześcijańskie. Reżyser spektaklu Teofil Kuljabin przeniósł akcję opery z czasów średniowiecza we współczesność, a tytułowego bohatera - w oryginale rycerza i śpiewaka - uczynił reżyserem filmu erotycznego pt. "Grota Wenus", którego głównym bohaterem jest Jezus Chrystus, spędzający czas na przyjemnościach w grocie z półnagą Wenus.

Duchowny złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Wszczęto śledztwo, a sprawą zainteresowało się rosyjskie ministerstwo kultury.

Spektaklu broniło wielu rosyjskich artystów. Sam reżyser tłumaczył, że jest to współczesna interpretacja, mająca na celu przybliżenie widzom XIX-wiecznej opery.

Na ulice Nowosybirska wyszło kilka tysięcy ludzi. Nieśli flagi, patriotyczne transparenty, niektóre z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina. "Cerkiew prawosławna jest fundamentem wielkiej rosyjskiej kultury" - brzmiało jedno z haseł protestu.

MT/gazeta.pl

Komentarze (4):

anonim2015.03.29 22:57
Jeżeli wziąć pod uwagę krematoryjną przyszłość milionów ludzi poczętych jaka stoi za moralnością która dopuszcza takie "nowowczesne eksperymenty" to należy stwierdzić, że Rosjanie dobrze identyfikują nowoczesną betonową moralność rzezimieszków która stoi za mordowaniem sztuki najwyższego lotu. Zaczyna się od Tanhausera a kończy się na dymiących krematoriach klinik IN VITRO. ... Bardzo dobrze, że Fronda prezentuje materiał pokazując śladową jeszcze wrażliwość jaką dysponują w sferze publicznej kultury i obyczaju artystycznego ludzie na wschodzie. To pokazuje poziom barbarzyństwa uznawany w Polsce za "europejskość". Jeżeli europejskość ma oznaczać DYMIĄCE krematoria zakładów zapłodnienia IN VITRO to biada Wam i Waszym dzieciom. Biada kulturze i cywilizacji. Przestrzegam, że uwolni się demony których NIKT nie zna. ... ceterum censeo powstrzymać marsz cywilizacji śmierci przez polskie instytucje publiczne
anonim2015.03.30 1:42
Fronda lansuje podobny model państwa do tego, który panuje w Rosji, czyli bliskiego sojuszu hierarchów religijnych z władzą świecką, którzy pospołu manipulują ciemną masą, podjudzaną przeciwko wybranym wrogom. Macie nawet podobny gust jeżeli chodzi o sztukę, co watażkowie i prawosławni kapłani.
anonim2015.03.30 7:13
"Czemu Fronda strzela w stopę Polskim Katolikom?! Kto dopuścił do umieszczania tutaj na widok publiczny takiej informacji? Jakiś wielbiciel Putina?!" A może tak winna reagować widownia na "brednie oświeconych".....
anonim2015.04.1 11:39
Naprawdę dziwna sprawa!