Skandal. AfD prowokuje Polskę, historycy protestują - zdjęcie
26.11.19, 14:00fot. Willem Zijlstra, lic. CC BY-SA 2.0 via Wikipedia

Skandal. AfD prowokuje Polskę, historycy protestują

9

"Pamięci żołnierzy niemieckich, poległych w I i II wojnie światowej, bojowników Selbstschutzu i Freikorpsów oraz zamordowanych i ciemiężonych Niemców ze Wschodu" - taki napis widnieje na tablicy, która pojawiła się na cmentarzu w Bytomiu. Jednym z jej fundatorów jest polityk Alternatywy dla Niemiec, Stephan Protschka, poseł do niemieckiego Bundestagu.

Partia AfD w ostatnim czasie bardzo silnie radykalizuje się i podnosi tezy nacjonalistyczne i rewizjonistyczne. Niedawno ukazał się na ten temat na łamach tygodnika "Do Rzeczy" ciekawy artykuł "Za Odrą wrze" red. Pawła Chmielewskiego (zob. TUTAJ).

Teraz część niemieckich historyków odcina się od prowokacji AfD. Michael Wildt z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie oraz Jens-Christian Wagner z Fundacji Miejsc Pamięci Dolnej Saksonii zainicjowali list otwarty krytykujący inicjatywę AfD.

Jak podaje "Deutsche Welle", historycy przypomnieli, że Selbstschutz podlegał w latach '39 i '40 SS oraz policji, odpowiedzialnym za mordy na Polakach i Żydach. Na Górnym Śląsku Selbstschutz podlegał dowództwu Oberführera SS Fritza Katzmanna, okrutnego nazistowskiego mordercy Polaków i Żydów. Do Freikorpsów należał z kolei między innymi Freikorps Oberland, który brał udział w monachijskim puczu Adolfa Hitlera w 1923 roku.


"Ta tablica pamiątkowa jest niebywałą i skandaliczną gloryfikacją narodowosocjalistycznych i skrajnie prawicowych organizacji, jak również niedopuszczalnym afrontem wobec Polski" - piszą autorzy listu.


"Żądamy, by Stephan Protschka niezwłocznie złożył mandat posła do Bundestagu, aby zapobiec dalszym szkodom dla Republiki Federalnej Niemiec i stosunków polsko-niemieckich" - wezwali inicjatorzy.


Sprawę skomentował też Instytut Pamięci Narodowej. "Tego rodzaju działania w bulwersujący sposób godzą w pamięć milionów obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – narodowości polskiej i żydowskiej – zamordowanych przez członków zbrodniczych formacji narodowo-socjalistycznych Niemiec" - podał IPN.

Komentarze (9):

SS2019.11.27 9:17
Najwyzszy czas tutaj u nich utworzyc mniejszosc polska. I przypominac tym "nadludziom" kto byl agresorem, oprawca i morderca. Pozdrawiam z Niemiec
PRK2019.11.27 0:28
PROSZĘ POMYŚLCIE ! Niemiec z Bundestagu powiesił na Polskim Cmentarzu w Bytomiu tę tablicę ! Czyli , nie u siebie, nie w Niemczech! A teraz pomyślcie, co stałoby się, gdyby to ktoś z Polaków powiesił u nich tablicę o podobnej treści, za pomordowanych w Auschwitrz -Birkenau " ! Jak myślicie? Byłby wrzask na cały świat ! Prawda? Im nadal wszystko można????
szkoda słów 2019.11.26 21:45
Poprawię: "pamięci zbrodniarzy niemieckich".
Beno2019.11.26 17:02
Tablice trzeba jak najszybciej usunąć. Tablice w publicznych miejscach to sprawa samorządów, a nie prywatnych osób. Dosyć obelg i poniżania Polaków przez faszystowskich Niemców.
KATON STARSZY2019.11.26 16:51
W Polsce mamy odpowiednik Afd, to RAŚ na Śląsku którego wspiera PSL i Peło. O ile PO rozumiem,bo to stronictwo niemieckie ale partia chłopska,",podobnież polska" to nie mogę pojąć. Albo dla żłoba albo z polecenia Putina w imię sojuszu rosyjsko-niemieckiego.
SS2019.11.27 9:21
RAS to takie nowe volksdeutsche liczace ze im bedze u niemca lepiej. Spakowac sie i za Odre dawne NRD, maja wiele wolnej przestrzeni zyciowej. Pozdrawiam z Niemiec. Polski patriota ze Slaska
Facio2019.11.26 16:05
Nie tylko w Polsce sluzby penetruja partie polityczne by sklocic, podzielic, i rozbic.. Komus bardzo zalezy na tym by przypadkiem patryjoci narodow Europejskich nie poloczyli sil.. jesli chodzi o relacje Polska-Niemcy to maja zadanie ulatwione.. no ale porzyjemy zobaczymy..
Polak Ateista Dumny Gej 2019.11.26 14:50
niemcy Polskę będą popierwać i chwalić jak będą rządzili tacy jak tuSSk i inni szmalcownicy jak rządzą Polacy to wszystko będą robić by to zmienić --tacy to ""przyjaciele"'---podobnie jak ruSScy
Katolik2019.11.26 14:14
AfD to niemieccy patrioci, taki odpowiednik PiS.